Kosmētikas produktu izstrādes laikā izmēģinājumi uz dzīvniekiem tiek veikti, lai pārliecinātos, vai kāda no izmantotajām sastāvdaļām vai gala produkts nebūs cilvēkam kaitīgs. Visbiežāk no šādiem izmēģinājumiem cieš truši, bet tiek izmantotas arī peles, žurkas, jūrascūciņas un citi dzīvnieki. Procedūras, kurās izmēģina jaunas sastāvdaļas vai gatavos produktus, ir nežēlīgas un nevajadzīgas, jo kosmētikas izmēģināšanā pastāv alternatīvas metodes, turklāt ir liels jau pārbaudītu un drošu sastāvdaļu skaits, no kā izvēlēties.
IZMĒĢINĀJUMI UZ DZĪVNIEKIEM
Kaut arī aizvien vairāk valstis aizliedz kosmētikas produktu izmēģināšanu uz dzīvniekiem, šāda prakse pasaulē tomēr vēl pastāv. Arī Eiropas Savienībā 2013. gada 11. martā tika aizliegts importēt un pārdot kosmētikas produktus, un to sastāvdaļas, kuru izmēģināšanā ir izmantoti dzīvnieki. Šāda direktīva ir liels solis pretim uzlabojumiem dzīvnieku tiesību jomā, tomēr tai joprojām ir nepilnības, kas pieļauj dzīvnieku izmantošanu eksperimentos pastarpinātā veidā. Jāņem vērā, ka pat izvēloties kosmētiku, kas nav izmēģināta uz dzīvniekiem, var tikt atbalstīts uzņēmums, kurš citu savu piedāvāto produkciju joprojām izmēģina uz dzīvniekiem, darbojoties arī ārpus Eiropas Savienības robežām, kur nav attiecīgu ierobežojumu.
Kosmētikas izmēģināšana uz dzīvniekiem nav vienīgā problēma ar kuru nākas saskarties pie veikalu plauktiem, mēģinot izdarīt vislabāko izvēli. Liela daļa kosmētikas satur dzīvnieku izcelsmes produktus, kuri nereti slēpjas bezgala garā un sīkā drukā uzrakstītā sastāvdaļu sarakstā. Visbiežāk sastopamās nevegāniskās kosmētikas produktu sastāvdaļas ir lanolīns, kazeīns, bišu vasks, karmīns u.c. Kosmētikas otas bieži tiek gatavotas no dzīvnieku spalvām. Vairāk par dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļām kosmētikā, vari uzzināt šeit.
KĀ ATRAST VEGĀNISKU KOSMĒTIKU?
Labās ziņas ir tādas, ka mūsdienās izvēlēties dzīvniekiem draudzīgu kosmētiku ir pavisam viegli. Arī Latvijā veikalu plauktos atrodams gana liels vegānisku produktu piedāvājums, kā arī vienmēr ir iespēja sev interesējošos produktus iegādāties interneta veikalos.
Produkti, kuri ražoti bez nežēlības pret dzīvniekiem- “cruelty-free”, pārsvarā tiek marķēti ar kādu no šiem simboliem:
Tomēr šāds marķējums var būt uz produkta, kura sastāvā ir izejvielas, kuras tikušas izmēģinātas uz dzīvniekiem. Tāpēc drošākais veids, kā izvēlēties kosmētiku, kura ir visdraudzīgākā dzīvniekiem, ir meklēt produktus, kuri atzīmēti, kā “piemēroti vegāniem”. Tas nozīmē, ka nedz produkts, nedz tā sastāvdaļas nav izmēģinātas uz dzīvniekiem, kā arī pats produkts nesatur dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļas.
Vegāniski produkti pārsvarā tiek marķēti ar kādu no šiem apzīmējumiem:
Latvijā veikalos ir pieejama gan 100% vegāniska kosmētika, gan tāda, kas nav izmēģināta uz dzīvniekiem, bet satur dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļas. Pirms dodies iepirkties, pārliecinies, kura ražotāja produktus var droši pirkt un kuru piedāvātā kosmētika tomēr jāpārbauda!
Daži no veikaliem, kuros noteikti atradīsi vegānisku kosmētiku:
Vegan Fox
Pašmāju 100% vegāniskas augstas kvalitātes kosmētikas zīmols. Nopērkama internetā, daļa produkcijas atrodama arī veikalā Dabas stacija.
Dabas stacija
Lāčplēša iela 17, Rīga; ir pieejams arī interneta veikals.
Biotēka
Veikali vairākās vietās Rīgā.
Seko eko
Rīgas iela 37, Valmiera
Lavandas
Elizabetes iela 25, Rīga
The Body Shop
Veikali vairākās vietās Rīgā (ne visi produkti ir vegāniski, daļa satur bišu vasku)
MÁDARA
Veikali vairākās vietās Rīgā, kosmētika pasūtāma arī internetā. Mājaslapā ērti var aplūkot produkta sastāvdaļas, lai pārliecinātos, vai tas ir vegānisks.
Siberika
Veikali vairākās vietās Rīgā (uz produktiem jāmeklē vegan marķējums).
Bioss
Dzirnavu 70, Rīga
Daži no vegāniskās kosmētikas zīmoliem, kurus vari atrast Latvijas veikalos:
Vegan Fox, Latvijā ražota vegāniska kosmētika. Nopērkama internetā, daļa produkcijas pieejama arī veikalā Dabas stacija.
Kivvi Cosmetics, Latvijā ražota dabiska, vegāniska kopjošā kosmētika. Nopērkama internetā un daudzos lielveikalos.
Estere Nature Cosmetics, Latvijā ražotas vegāniskas šampūnziepes un kondicionieri. Meklē beziepakojuma veikalos un RIMI Klēts.
MÁDARA, Latvijā ražota kosmētika. Jāpārliecinās, vai sastāvā nav bišu vasks un lanolīns. Nopērkama vairākās vietās Rīgā.
Mossa, dažadi skaistumkopšanas produkti, kas ražoti Latvijā. Saistīti ar zīmolu MÁDARA.
The Body Shop, ķermeņa kopšanas produkti un dekoratīvā kosmētika. Aktīvi iestājas pret testēšanu uz dzīvniekiem. Jāskatās, vai sastāvā nav bišu vasks. Nopērkama vairākās vietās Rīgā.
LUMENE, ķermeņa kopšanas produkti un dekoratīvā kosmētika. Vairums produktu ir vegāniski. Meklē veikalos Drogas, Rimi.
Lush, vegāniski ķermeņa kopšanas produkti un dekoratīvā kosmētika.
Urtekram, vegāniska kosmētika no Dānijas. Gan dekoratīvā, gan kopjošā kosmētika.
FSHN Krieg, latviešu zīmols, kas ražo lūpu krāsas. Interneta veikals – fshn-krieg.com
Esscence, dekoratīvā kosmētika. Ne visi produkti ir vegāniski. Vegānisko piedāvājumu meklē Ethical Elephant mājaslapā. Meklē veikalos Drogas, Rimi.
Catrice Cosmetics, dekoratīvā kosmētika. Ne visi produkti ir vegāniski. nopērkama veikalos Drogas, Rimi.
NODERĪGAS SAITES
Beauty Without Bunnies
Datubāze, kur uzzināt, vai uzņēmums izmanto dzīvniekus savas produkcijas testēšanai. Iespējams meklēt pēc uzņēmuma nosaukuma vai interesējošā produkta veida.
Leaping Bunny
Šeit vari atrast uzņēmumus, kuriem piešķirts Leaping Bunny logo, kas nozīmē, ka to produkcija nav izmēģināta uz dzīvniekiem.
Ja ikdienā izmanto viedtālruni, tev iespējams noderēs kāda no šīm lietotnēm:
Animal-free
Aplikācija, kas palīdz noskaidrot, vai izvēlētais produkts satur ierastas vai apslēptas dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļas.
Cosmethics
Skenē svītrkodu un uzzini, vai produkts ir vegānisks. Ar šo lietotni var meklēt produktus arī, piemēram, bez dažādiem alergēniem vai plastmasas.
Bunny Free App
Šeit vari meklēt kompānijas pēc nosaukuma un pārbaudīt, vai to piedāvātā produkcija tiek izmēģināta uz dzīvniekiem.