Cienīt un / vai mīlēt?

Brīdi pirms pieņēmu lēmumu par dzīvnieku neizmantošanu, šis bija viens no aktuālākajiem tā laika jautājumiem. Ja jau mēs pieņemam cilvēktiesības, tad kamdēļ ir tā, ka par vieniem cilvēkiem ir nospļauties, bet pat otriem vai trešajiem esam gatavi krist zemāk par zemi? Paties, tam, ka atzīstam taisnīgumu / tiesības, nav nekāda sakara ar mīlestību. Mīlestība man / mums ir pārlieku šķidrs jēdziens. Mīlam māti, mīlam valsti, mīlam dziesmu, mīlam rudeni, mīlam iedzert, mīlam ērtas čības, mīlam junk-fūdu u.t.t. Mīlestību varam attiecināt uz visu, kas mums izraisa pozitīvas emocijas. Vai arī ar cieņu ir līdzīgi? Piemēram, katram savs bērns būs mīļāks par kāda cita bērnu. Arī katram savs kaķis vai suns būs mīļāks par kāda cita suni. Un otrādi. Tam kādam tavs bērns būs svešāks par viņa. Bet vai tamdēļ šis kāds skaitīsies negodīgs pret cita bērnu, draugu vai laulāto draugu? Diez vai šis kāds gribēs, lai pret viņa tuvo cilvēku un tik ļoti mīļo mājdzīvnieku citi ir nekrietni.
Krasi mainās attieksme pret dzīvnieku, ja viņš tiek uztverts kā draugs nevis rūpniecības prece. Diemžēl dzīvniekiem, kas tiek izmantoti un pakļauti cilvēka iegribām, netiek dota tāda iepēja, Tas būs brīnišķīgi, kad tu būsi mani pieradinājis! Kvieši, kas arī ir zeltaini, man atgādinās tevi, un es iemīlēšu vējā šalcošo druvu… Kas mums nokauj to mīlestības un cieņas robežu starp cilvēkiem? dzīvniekiem? Vienus ucinam, otrus izmantojam. Šķiet absolūti neprātīgi tagad, bet senāk tas bija pašsaprotami.

No dzīvnieku tiesību bloga:

• Cienīt un / vai mīlēt Viena no tēmām, par ko gribētos lielāku skaidrību sabiedrībā, ir saistīta ar izpratni par dzīvnieku tiesību aizstāvjiem kā “dzīvniekmīļiem”. Problēma tāda, ka, saucot par dzīvniekmīļiem visus, kam kaut kādā ziņā rūp dzīvnieku labklājība, dzīvnieku tiesību idejiskais pamats tiek laists gar ausīm – viss vienā katlā. “Dzīvniekmīļi” ir nenoteiktāks (un nereti ironisks) apzīmējums, ko mēdz attiecināt arī uz t.s. “kaķu tantiņām”, bērniem, kas
pieprasa … Lasīt tālāk

Bilde no http://www.dimiters.lv/files/posters8.htm

Oskars

Raksti šajā kategorijā:

2 thoughts on “Cienīt un / vai mīlēt?

 1. Paldies par rakstu!
  Es kā nerealizējusies latviešu valodas skolotāja, varu to “mīlam” sarakstu saīsināt.
  >>Mīlam māti, mīlam valsti, mīlam dziesmu, mīlam rudeni, mīlam iedzert, mīlam ērtas čības, mīlam junk-fūdu u.t.t..<<
  Māti mīlam, bet visu pārējo: valsti, dziesmu, rudeni, iedzert, ērtas čības, juk food…. to latvietis pārņēmis no citām valodām, jo latviešu valodā to nemīl, tas patīk. Francūži, lūk, un amerikāņi – tie visu mīl. Gramatiski latvietis mīl tikai dzīvas būtnes, viss pārējais viņam patik =)

  • Paldies, par korekciju, :)
   Piekāpjoties gramatikai, pieķeršanos varam attiecināt gan un dzīvām būtnēm, gan uz nedzīvām lietām. Cieņu nē. Cienīt varam tikai dzīvas būtnes.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *