Iesaisties!

Mēs esam aktīvistu pulciņš, kas veido Vegan.lv un Latvijas pirmo dzīvnieku tiesību aizstāvības biedrību Dzīvnieku brīvība, organizē pasākumus un izplata ar šīm tēmām saistīto informāciju. Mēs esam bruņojušies ar zināšanām, apauguši ar apņēmību un apveltīti ar vēlmi rīkoties pēc iespējas produktīvāk. Un mēs meklējam līdzīgi domājošos.

Vai tu vēlies iesaistīties, lai palīdzētu mainīt pašreizējo sudzistisko pasauli, kurā pret dzīvniekiem izturas kā pret ražojamām un patērējamām lietām, un padarīt to visiem draudzīgāku? Tu labprāt atvieglotu cilvēkiem kļūšanu par vegāniem, bet nezini kā? Pāris idejas mums ir.

Ja tev nav problēmu saprast angļu valodu, vispirms noskaties sešu minūšu video “The Story of Change”, kur īsi un vienkārši ieskicēts, kā notiek pārmaiņas ceļā uz taisnīgāku un ilgtspējīgāku sabiedrību. Īsajā video tiek aplūkota plašāka tēma, taču nav grūti dotajos piemēros iedomāties dzīvnieku izmantošanas aspektus (komercindustriju naudīgo ietekmi, valdības prioritātes, cilvēku pasivitāti utt.).

Veiksmīgās sociālās kustībās iezīmējas trīs daļas:

IDEJA – vienojoša vērienīga iecere par labāku sabiedrību;

MĒS – vēlme sadarboties, tostarp visas pasaules mērogā;

RĪCĪBA – pārdomātas aktivitātes kopīgā mērķa vārdā.

idea-pluss-we-are-change

IDEJA + “MĒS” + RĪCĪBA = PĀRMAIŅAS

Ir daudz veidu, kā produktīvi iesaistīties, atkarībā no katra spējām, iemaņām un interesēm. Svarīgi ir padomāt un saprast, kā tu vēlies iesaistīties, jo pārmaiņu veicināšanai ir vajadzīgi visdažādākie cilvēki – individuālisti un komandas darba entuziasti, domātāji un darītāji, runātāji un protestētāji, skolotāji, tulkotāji, pētnieki un meistarotāji. Ko proti un vēlies darīt tu?

 

Ārsti. Pasaulē, kur vairums cilvēku patērē dzīvniekus un ārsti atkārto novecojušus uzskatus, ir svarīgi palīdzēt vegāniem būt veseliem. Varbūt tu būsi pirmais Latvijas ārsts, kas specializējas vegānu veselības jautājumos un atspēko mītus par vegānu veselību?

Cilvēki ar zelta rokām. Veiksmīgām aktivitātēm ir vajadzīgi prasmīgi kampaņu materiālu – stendu, baneru, nojumju, apgaismojuma, energo-neatkarīgu video demonstrēšanas ierīču utt. komplektētāji un veidotāji, un, protams, gardumu meistari!

Filosofi. Viena lieta, ko no tiem var gaidīt, ir iesaistīšanās ētikas pilnveidošanā un aizgādāšana publikai, bet filosofi mēdz būt arī labi “satura dizaineri” – kopainas (piemēram, mājaslapas) elementu plānotāji un izkārtotāji loģiskā, ērtā un saprotamā veidā.

Fotogrāfi un video operatori. Filmē un bildē, kas ar dzīvniekiem notiek šobrīd un parādi viņus kā sajūtošus indivīdus, ko tomēr ražojam kā preces. Radi dokumentālus, izglītojošus vai izklaidējošus materiālus, fotografē kārdinošus ēdienus receptēm, citādi mēs to darīsim ar telefoniem!

Inženieri un izgudrotāji. Sabiedrībā, kas neatbalsta dzīvnieku izmantošanu un pakļaušanu ciešanām, ir vajadzīgas jaunas metodes eksperimentiem, lauksaimniecības tehnika, kas mazāk kaitē sīkdzīvniekiem, ne-letālas medību alternatīvas un lietas, ko šobrīd pat neiedomājamies.

Juristi. Mainoties situācijai, kurā dzīvnieki vienmēr ir kāda īpašums, uz tādu, kur to intereses aizsargā viņu pašu labad, būs daudz tiesisku ķēpu, jo kārtība labprātīgi nemainīsies. Arī saziņai ar dažādām institūcijām nereti noder juristu konsultācijas.

Mākslinieki. Ideju pārradīšana negaidītās formās ir lielisks veids sabiedrības uzmanības pievēršanai. Veido plakātus, performances un animācijas, palīdzi noformēt mājaslapas un sabiedriskus pasākumus vai radi rokoperu par dzīvnieku izmantošanas pārtraukšanu!

Pavāri. Daudzus kļūt par vegāniem kavē neprasme sev pagatavot pilnvērtīgas un gardas maltītes vai bailes ķerties tam klāt pašrocīgi. Rīko kursus, publicē receptes, atver vegānu restorānu vai izdod pirmo vegānu pavārgrāmatu latviski!

Pedagogi. Skolēni ir pakļauti mācību materiālos paustiem uzskatiem, kas nereti ir novecojuši un “vecās skolas” skolotāji diez vai ierosinās ētikas stundā diskusiju par dzīvnieku izmantošanu vai mājturībā pieminēs vegānu uzturu. Tāpat lekcijas un izglītojošus materiālus var veidot pieaugušajiem.

Programmētāji. Informācijas tehnoloģijas ir mūsdienu primārais informācijas aprites veids. Taču nepietiek ar (vēlams, kvalitatīvu) saturu – vajadzīgi arī profesionāli un mūsdienīgi formas risinājumi, ko parasti var pilnvērtīgi atļauties tikai biezu maku uzņēmumi.

Sabiedrisko attiecību speciālisti. Šī, iespējams, ir viena no labākajām lietām, ko apgūt dzīvnieku tiesību aizstāvjiem – ideju maksimāli veiksmīgai izplatīšanai niecīgu finansu resursu apstākļos.

Sportisti. Lai atspēkotu mītu, ka vegāni pēc noklusējuma ir vārgi un nespējīgi zombijveida melanholiķi, nāk par labu demonstrēt sabiedrībai, ka mēs varam būt veselīgi, fiziski attīstīti un gūt atzinību sportā pat pasaules mērogā. Izveido vegānu maratonistu komandu un izstrādā ieteikumus iesācējiem!

Tulkotāji. Internets un bibliotēkas jau šobrīd ir bezmaz neizsmeļams labas, daudzpusīgas informācijas avots, kas nereti vienkārši nav pieejams visiem saprotamā valodā. Latvisko rakstus, filmas, infografikus, lekciju ierakstus un citus materiālus!

Uztura speciālisti. Izpratne par vegāniska uztura adekvātumu sabiedrībā ir vāja un pat veselības veicināšanas organizācijas neizceļas ar kompetenci šajā ziņā. Pētījumu rezultātu kaudzes aug, bet reti kurš spēj tām izrakties cauri. Palīdzi mūsu zināšanām par vegānisku uzturu būt labā formā, pārstāstot atziņas īsāk un vienkāršāk!

Veterinārārsti. Pat neatbalstot dzīvnieku selekcionēšanu un audzēšanu, vetārsti var palīdzēt saistībā ar suņu un kaķu veiksmīgāku vegānisku barošanu, vai, piemēram, konsultējot par lopkopības procedūru detaļām informatīvu materiālu vajadzībām.

Žurnālisti. Rakstīt, stāstīt un rādīt neskaitāmām acīm un ausīm ir žurnālistu superspēja. Ja mēs nevaram atļauties maksas reklāmrakstus un ētera laiku TV un radio, mums vajadzīgi sakari medijos, kas pievērsīs uzmanību nepopulārām tēmām un palīdzēs aizgādāt ziņu.

Un tā tālāk!

Pat ja tava specialitāte vai interešu joma nav šeit minēta, visticamāk ir vairāki veidi, kā tu vari piedalīties vai palīdzēt ar idejām, pieredzi, zināšanām, materiāliem, ieteikumiem u.tml. Varbūt tev ir projektors, busiņš, telpa pasākumam vai pazīstami cilvēki, kas var palīdzēt konkrētu ideju realizēšanai? Katrā ziņā, ja vēlies iesaistīties kontruktīvā darbībā ar mērķi mazināt netaisnību un vardarbību pret dzīvniekiem, tad pievienojies.

Iesaisties! Sadarbojies ar domubiedriem savā tuvumā vai sazinies ar mums, rakstot uz info@vegan.lv un nāc tikties uz mūsu pasākumiem.

 

 

Raksti šajā kategorijā:

One thought on “Iesaisties!

  1. gunn on

    Es ar vislielāko prieku NEDARĪŠU neko no iepriekš minētā. ;) Ehh, hipiji,labāk atrodiet darbu un beidzat sēdēt mammai uz kakla. Ja būs iespēja, ar prieku parakstītos PAR kažokādu audzēšanu. Manai dāmai lieliski izskatās. ;) Droši sauciet mani par slepkavu. ;) Nevienu šīs “problēmas” īsti neinteresē – ne arī jūsu viedoklis. Visādas PETAs var protestēt jau gadu desmitiem, cilvēki tikai pasmejas. Nevar noliegt, ka neviens jūs neatbalsta – tā gluži, protams, nav. Bet jūsu ir tik maz, ka esat sabiedrībai absolūti nenozīmīgi un nesvarīgi. Un tādi arī paliksiet. ;) Tagad nav vajadzības likt visādus linkus ar jūsu paveiktajiem “varoņdarbiem” un “lielajām pārmaiņām”. Pakliegt pie Origo, pasmīdināt cilvēkus un kādu dusmīgi nosodīt sociālajos tīklos – tam jums resursu pietiek un izdodas arī gana labi. Lai jauka diena. ;)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *