Vegānisms nebalstās veselības apsvērumos

Ir zināms, ka pastāv ievērojams skaits recenzētu zinātnisku pētījumu, kuri apstiprina — uzņemot galvenokārt augu valsts pārtiku, cilvēku veselība uzlabojas. Lielāks augu valsts produktu patēriņš labvēlīgi ietekmē gan veselību, gan vidi. Nav pamata to apstrīdēt. Tomēr vegānisms ir jānodala  no augu valsts uztura. Būt vegānam, protams, nozīmē lietot tikai augu valsts produktus, taču vegānisms aptver plašāku uzskatu kopumu, kura pamatā ir pretošanās dzīvnieku ekspluatācijai. Vegāni neēd dzīvniekus, nevalkā dzīvnieku izcelsmes materiālus, neapmeklē vietas, kur tie tiek paverdzināti, un arī visos citos veidos izvairās no dzīvnieku izmantošanas.

Var apgalvot, ka pāreja uz augu valsts uzturu labvēlīgi ietekmē veselību, taču nav nekādu veselības apsvērumu, kas mudinātu nenēsāt vilnas izstrādājumus, neapmeklēt zoodārzu un dzīvnieku cirku vai pirkt produktus, kuri nav izmēģināti ar dzīvniekiem. Nebūtu pareizi arī apgalvot, ka cilvēks, kas uzturā lieto pārsvarā augu valsts produktus, tajā iekļaujot arī nelielu daudzumu dzīvnieku izcelsmes produktu, ēd neveselīgi.

Itin bieži nākas lasīt par sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem, kuri kļuvuši par “vegāniem”, taču pēc kāda laika atsāk ēst dzīvnieku izcelsmes produktus un tad tiek saukti par “bijušajiem vegāniem”. Patiesībā šie cilvēki nekad nav bijuši vegāni. Viņi vienkārši lietoja augu valsts uzturu, un viņu vienīgā motivācija bija personīgā veselība, kas ļauj viegli šādam uzturam atmest ar roku. Ja cilvēks apņemas savu dzīvesveidu veidot saskaņā ar tādiem principiem, kas sniedzas tālāk par viņu pašu, pastāv daudz mazāka iespējamība, ka viņš spers soli atpakaļ.

Nav šaubu, ka daudzi cilvēki augu valsts uzturu ir sākuši lietot veselības apsvērumu vadīti, un vēlāk, uzzinot vairāk par ētiskajiem aspektiem, pievērsušies vegāniskam dzīvesveidam. Šī iemesla dēļ ir vērts minēt veselību kā motivējošu faktoru, lai uztura aspektu padarītu saprotamāku pārejā uz vegānismu. Daudziem cilvēkiem pāreja uz uzturu, kas sastāv tikai no augu valsts produktiem, ir pirmais solis, ko viņi vēlas spert. Jebkāda veida progress pareizajā virzienā ir apsveicams.

Tomēr uztura paradumu izmainīšana nevar tikt dēvēta par vegānisku dzīvesveidu. Daudzi uzskata, ka vienīgais veids, kā pamudināt cilvēkus pārejai uz pilnībā vegānisku dzīvesveidu, ir uzsvērt veselības aspektus. Tomēr daudzos gadījumos ir pierādījies, ka pastāv arī citi apsvērumi, un nebūtu pareizi pieņemt, ka cilvēki nespēj saprast līdzcietību pret dzīvniekiem. Kamēr vegānisms tiks saistīts tikai ar uzturu, mēs nevaram gaidīt, ka tas tiks cienīts kā plašāks uzskatu kopums.

Autors: Eds Kofins (Ed Coffin)
http://www.huffingtonpost.com/ed-coffin/theres-no-health-argument_b_3582248.html

Raksti šajā kategorijā:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *