Kā paēst lēti?

Saprātīgi iepērkoties un plānojot ēdienkarti, veselīgs augu valsts uzturs neizmaksā dārgi. Lielākā daļa vegāniska uztura pamatproduktu ir lēti un viegli pieejami jebkurā veikalā. Ievēro šos padomus un ietaupi naudu!

TURIES PIE PAMATIEM

Sezonālie augļi, dārzeņi, graudaugi un pākšaugi nav dārgi, un tiem vajadzētu būt jebkura uztura pamatā. Pupiņas, rīsus, griķus un makaronus vari iegādāties vairumā. Nav laika gatavot pupas un zirņus? Iegādājies konservus. Meklē receptes vienkāršām un nedārgām maltītēm recepšu sadaļā!

PLĀNO PIRKUMUS

Pirkumu saraksts tev palīdzēs iekļauties vēlamajā summā un izvairīties no impulsīviem pirkumiem. Izveido sarakstu un pērc tikai to, ko tev patiešām vajag, īpaši, ja vienlaicīgi plāno arī savu ēdienkarti, piemēram, visai darba nedēļai. Plānojot ēdienkarti un iepirkumu sarakstu, ir vērts domāt, kādi dārzeņi ir sezonā, un noskaidrot, kādiem produktiem ir atlaides. Vegānisks ēdiens pārsvarā labi glabājas ledusskapī, un visvairāk gan naudu, gan laiku varēsi ietaupīt, gatavojot, piemēram, svētdienas vakaros divus, trīs dažādus ēdienus no sezonālajiem produktiem visai darba nedēļai.

ĒD, KO PĒRC

Pirms dodies uz veikalu vai plāno ēdienkarti nākamajai nedēļai, paskaties, kas virtuves skapīšos jau slēpjas, un pērc tikai to, kas pietrūkst. Regulāri kārto gan ledusskapi, gan pārējos virtuves skapjus un izmanto laicīgi produktus, kuriem lietošanas termiņš ir tuvu. Labs veids, kā sakārtot virtuvi un saprast, cik daudz ēdiena tur jau glabājas, ir mēģināt iztikt, piemēram, nedēļu no virtuves krājumiem, pērkot tiem klāt vienīgi svaigus sezonālos dārzeņus. Izmanto no dārzeņiem visas ēdamās daļas – vāri no mizām buljonu, un taisi no lakstiem pesto! Sasaldē pārpalikumus.

TIEŠĀS PIRKŠANAS PULCIŅI UN TIRGUS

Pievienojies kādam tiešās pirkšanas pulciņam vai dodies iepirkties uz tirgu. Tas ir labākais veids, kā iegādāties svaigus sezonālos produktus – turklāt daudz lētāk nekā lielveikalā. Vislētākos dārzeņus, augļus un maizi atradīsi tirgū pie tirgotājiem, kuri pārdod otrās šķiras produktus. Neaizmirsi, ka pērkot vairumā, tirgū bieži ir iespējams arī kaulēties. Sev tuvāko tiešās pirkšanas pulciņu meklē šeit: http://tiesapirksana.lv/

GATAVO PATS

Jo mazāk pusfabrikātu tu pirksi, jo vairāk ietaupīsi. Pārstrādāti produkti arī nav veselīgākā izvēle, taču tie noder ēdienkartes dažādošanai. Tomēr pat iepērkoties ar mazu budžetu, nevajag atteikties no visiem īpašajiem vegāniskajiem produktiem, jo gandrīz visu var pagatavot arī mājās no nedārgām sastāvdaļām. Pamēģini gatavot, piemēram, kaņepju biezpienuauzu pienu vai banānu saldējumu!