Atkritumu šķirošana, auduma maisiņi iepērkoties, došanās uz darbu ar velosipēdu – mēs visi zinām veidus, kā padarīt savu dzīvesveidu videi draudzīgāku. Viena no visefektīvākajām lietām, ko katrs no mums var paveikt, lai samazinātu savu oglekļa pēdu, ir atteikšanās no dzīvnieku izcelsmes produktiem. Lasi vairāk par augu valsts uztura ietekmi uz vidi mūsu blogā!
AUGU UZTURS MAZINA NEGATĪVO IETEKMI UZ VIDI
Gaļas un citu dzīvnieku izcelsmes produktu ražošana ir milzīga slodze videi – sākot no kultūraugu un ūdens patēriņu, kas paredzēts lopbarībai, līdz transportēšanai un citiem apstrādes procesiem, kas nepieciešami garajā ceļā no lauksaimniecības līdz šķīvim.
Milzīgie apmēri, kādos tiek audzēti lopbarības augi gaļas ražošanai, noved pie mežu izciršanas, biotopu zuduma un sugu izmiršanas. Brazīlijā vien, 5.6 miljonu hektāru zemes platībā tiek audzētas sojas pupas, kas paredzētas dzīvnieku barošanai Eiropā. Tā tiek veicināts nepietiekams uzturs nabadzīgāko sabiedrības locekļu vidū – viņi ir spiesti izmantot zemi, lai audzētu kultūraugus lopbarībai, tā vietā, lai audzētu pārtiku savām vajadzībām. Tajā pašā laikā, lai nodrošinātu vegānisku uzturu, nepieciešamais zemes un ūdens daudzums ir ievērojami mazāks, padarot pievēršanos vegānismam par vienu no vieglākajiem, patīkamākajiem un efektīvākajiem veidiem, kā samazināt savu ietekmi uz vidi.
AUGU UZTURS PATĒRĒ MAZĀK ŪDENS
Dzīvnieku izcelsmes produkti, salīdzinot ar augiem, patērē ļoti daudz vērtīgo saldūdens resursu. Lielākais ūdens patēriņš rodas, audzējot dzīvniekiem barību; savu lomu spēlē arī dzīvnieku dzeramais ūdens, kā arī ūdens, kas tiek tērēts, mazgājot netīrās lopkautuvju telpas. Lai iegūtu 1 kg liellopu gaļas, ir jāiztērē veseli 15 415 l ūdens. Arī citi dzīvnieku izcelsmes produkti ir intensīvi ūdens patērētāji. Pētījumi liecina, ka veģetāras diētas var samazināt personas ūdens pēdu par uz pusi.
ŪDENS PIESĀRŅOJUMS
Lauksaimniecība ir ūdens piesārņojuma avots numur viens. Liellopu un citu lauksaimniecības dzīvnieku šķidrie mēsli piesārņo gruntsūdeņus, strautus un upes. Lopkopības nozare, ļoti iespējams, ir vislielākais ūdens piesārņojuma avots. Kūtsmēsli un virca satur nitrogēnu un fosforu augstos līmeņos. Šie elementi var ieplūst gruntī un tālāk nonākt ezeros, apdraudot zivju un citu dzīvnieku dzīvību un veselību. Procesā izdalās arī amonjaks, kas var izraisīt skābos lietus. Pieprasījums pēc lopbarības ir viens no galvenajiem augu lauksaimniecības intensifikācijas iemesliem.
KĀ PALĪDZĒT?
Kaut arī statistikas dati atšķiras, ir droši apgalvot, ka gaļēdāja pabarošanai ir nepieciešams 3 reizes lielāks ūdens daudzums salīdzinājumā ar indivīdu, kurš izvēlas vegānisku uzturu. Piemēram, lai iegūtu 1 kg liellopa gaļas, ir nepieciešami 15 500 litri ūdens, turptetī 1 kg tomātu – 180 litri, bet 1 kg kartupeļu – 250 litri.
Dzīvnieku izcelsmes produktu ražošana patērē ārkārtīgi daudz zemes resursu. Visā pasaulē, lauksaimniecībā tiek izmantoti aptuveni 70% no pieejamajiem sauldūdens krājumiem. Aptuveni 20% paņem rūpniecība, un 10% atliek mājsaimniecībām. Tas tāpēc, ka aramzeme tiek apūdeņota, lai uzlabotu un palielinātu tās ražību. Liela daļa šīs aramzemes tiek izmantota pilnīgi nelietderīgi, audzējot kultūraugus, kas tiek izbaroti mājlopiem, nevis tiešā veidā cilvēku pārtikas patēriņam. Ūdens, kas tiek izmantots šai zemei, kā arī tas, ko mājlopi patērē tiešā veidā, ir vēl viens izšķērdēts resurss.
Tā kā liela daļa no lopbarības, kas tiek izbarota dzīvniekiem Eiropā, tiek audzēta attīstības valstīs, izšķērdētais ūdens nāk ne tikai no Eiropas rezervēm, bet arī no valstīm, kur dzeramā ūdens ir ļoti maz. Pievēršanās vegāniskam uzturam palīdz ievērojami samazināt pasaules ūdens patēriņa prasības.
Praktisks veids, kā sākt ēst videi draudzīgāk ir pieņemt NEAPĒD ZEMESLODI izaicinājumu. Izaicinājums ir lielisks veids, kā ikdienā ieviest vairāk augu ēdienu. Mēneša garumā katru dienu tu saņemsi vienkāršas receptes, būtisku informāciju par veselību, svarīgajām uzturvielām, kā arī praktisku un iedvemojošu informāciju par vegānisku dzīvesveidu. Izaicinājums ir kā vegāniskas ēšanas “starta paka”. Izmēģini!