Speciālistu viedokļi

Latvijas veselības ministrija

“Veselības ministrija piekrīt apgalvojumam, ka veģetāriešu un vegānu uzturs ir veselīgs un augu valsts pārtikas produkti spēj sniegt cilvēkam visas nepieciešamās uzturvielas.”

(Veselības ministrijas vēstule par dzīvnieku un vides organizāciju aicinājumu samazināt dzīvnieku produktu patēriņu 3.8.2007. g.
http://www.medicine.lv/raksti/veselibas-ministrija-vegetariesu-un-veganu-uzturs-ir-veseligs)

Amerikas Diētas asociācija

“Amerikas Diētas asociācija uzskata, ka pareizi plānots veģetārs uzturs, tostarp pilnībā veģetārs vai vegānisks uzturs ir veselīgs, satur pietiekamu uzturvielu daudzumu, un var palīdzēt novērst vai ārstēt atsevišķas slimības. Labi plānots veģetārs uzturs ir piemērots indivīdiem visos dzīves posmos, tostarp grūtniecēm, mātēm, kas baro ar pienu, zīdaiņiem, bērniem un pusaudžiem, kā arī atlētiem.”

(Amerikas diētas asociācijas (American Dietetic Association) pozīcija attiecībā uz veģetāru uzturu 2009. gadā
http://www.eatrightpro.org/resource/practice/position-and-practice-papers/position-papers/vegetarian-diets)

Ziemeļvalstu uztura ieteikumi

“Pētījumi kopumā norāda, ka veģetārs uzturs ir saistīts ar zemākiem hronisku slimību (kā sirds un asinsvadu slimības), 2. tipa diabēta un aptaukošanās riskiem. Pie tam veģetāriešiem bieži raksturīgs zemāks lipīdu līmenis asinīs, zemāks asinsspiediens un ilgāks mūžs. Papildus uztura ietekmei ticams, ka veģetāriešu labāko veselības stāvokli nosaka arī viņu dzīvesveids kopumā, jo veģetārieši vairāk domā par savu veselību, ir fiziski aktīvāki un retāk smēķē.”

(Ziemeļvalstu uztura ieteikumi (Nordic Nutrition Recommendations) 2012 – Uztura un fiziskās aktivitātes integrēšana
https://www.norden.org/en/theme/nordic-nutrition-recommendation/nordic-nutrition-recommendations-2012)

Austrālijas Nacionālais veselības un medicīnas pētniecības institūts

“Pareizi plānots veģetārs uzturs, tostarp pilnībā veģetārs vai vegānisks uzturs ir veselīgs un satur pietiekamu uzturvielu daudzumu. Labi plānots veģetārs uzturs ir piemērots indivīdiem visos dzīves posmos. Cilvēki, kas patērē strikti veģetāru vai vegānisku uzturu, var iegūt visas nepieciešamās uzturvielas, kamēr vien viņi uzņem pietiekamu enerģijas daudzumu un dienas gaitā ēd gana dažādu augu izcelsmes pārtiku. Vegāniem ieteicams izvēlēties ēdienu ar pietiekamu dzelzs un cinka saturu un optimizēt dzelzs, cinka un kalcija uzņemšanu un biopieejamību. Cilvēkiem, kas ievēro strikti vegānisku diētu, var būt nepieciešama uztura bagātināšana ar B12 vitamīnu.”

(Austrālijas uztura vadlīnijas (Australian Dietary Guidelines) 2013. gadā
http://www.nhmrc.gov.au/guidelines/publications/n55)