Piena dzeršana saistīta ar augstāku lūzumu un mirstības risku

Augsts govs piena patēriņš tiek saistīts ar paaugstinātu kaulu lūzumu un mirstības risku, vēsta zinātniskajā žurnālā “British Medical Journal” nesen publicēts pētījums. Šie rezultāti sakrīt ar iepriekšējo pētījumu datiem un parāda, ka augstāks piena patēriņš nesamazina kaulu lūzumu risku.

Pētījumā tika aplūkoti dati no diviem zviedru paneļpētījumiem: vienā no tiem 61 433 sievietes tika novērotas vairāk kā 20 gadus, otrā – 45 339 vīrieši 11 gadus, lai noteiktu attiecību starp augstu piena patēriņu un kaulu lūzuma, kā arī mirstības risku.

Pētījuma beigās sievietēm, kas dzēra trīs vai vairāk piena glāzes dienā, novēroja par 60% augstāku risku gūt gūžas kaula lūzumu un 16% augstāku risku gūt jebkuru kaulu lūzumu, salīdzinot ar sievietēm, kas dzēra mazāk nekā glāzi dienā.

Papildus tam, ar katru izdzerto piena glāzi, sieviešu kopējais mirstības risks palielinājās par 15%, mirstības risks no sirds slimībām par 15%, no vēža – 7%. Sievietēm, kas dzēra trīs vai vairāk glāzes dienā, mirstības risks palielinājās par 93%, salīdzinot ar tām, kas dzēra mazāk par glāzi dienā. Vīriešiem novēroja par 10% augstāku mirstības risku, dzerot trīs vai vairāk piena glāzes, salīdzinot ar mazāk par vienu glāzi dienā.

Augstāks piena patēriņš nepalīdz izvairīties no kaulu lūzumiem, bet drīzāk rada pretēju efektu, kā arī palielina kopējo mirstības risku.

Michaëlsson K, Wolk A, Langenskiöld S, Basu S, Warensjö Lemming E, Melhus H, Byberg L. Milk intake and risk of mortality and fractures in women and men: cohort studies. BMJ. 2014 Oct 28;349:g6015, http://www.bmj.com/content/349/bmj.g6015

 

Raksti šajā kategorijā:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *