Medikamenti

Visas recepšu un bezrecepšu zāles ir testētas uz dzīvniekiem, bet iegādājoties medikamentus, parasti ir iespējams izvēlēties arī tādus, kas nesatur dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļas. Tā kā mēs vēl nedzīvojam vegāniskā sabiedrībā, medikamentus bez dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļām tomēr ne vienmēr izdodas atrast. Ja gadās nonākt nopietnās veselības problēmās, labākā un efektīvākā izvēle ir lietot nevegāniskos medikamentus. Dzīvniekiem un dabai tu varēsi palīdzēt tikai esot vesels!

Vairāk informācijas par medikamentiem Latvijā un vegānisku medikamentu sarakstu meklē šeit: https://veganpharmacy.wordpress.com/

Kontracepcija

Visas hormonālās kontracepcijas tabletes Latvijas tirgū un arī vairums citu hormonālās kontracepcijas veidu nav vegāniski, jo tajās esošie hormoni parasti tiek iegūti no dzīvniekiem. Papildus tam, kontracepcijas tablešu sastāvā ir laktoze.

Hormonālā kontracepcija, kurā izmantoti sintētiskie nevis dzīvnieku hormoni, ir NuvaRing kontracepcijas riņķis un Evra Patch kontracepcijas plāksteris. Tā kā katrs jauns medikaments ir pēc likuma jāizmēģina uz dzīvniekiem, daži uzskata, ka arī šīs metodes nav vegāniskas.

Vairums lateksa prezervatīvu satur kazeīnu – piena olbaltumvielu, kura uzdevums ir nodrošināt materiāla slīdamību. Ir atrodami arī prezervatīvi bez lateksa, piemēram, Durex non-latex, Glyde un Sir Richard’s Condom Company. Diafragmas un uzmavas ir vegāniskas kontracepcijas metodes, kamēr līdzās tām tiek izmantoti spermicīdi, kas nesatur dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļas.

Ja meklē ilgstošāku kontracepcijas metodi, piemērots variants var būt vara spirāle. Vara spirāle nesatur hormonus un, līdz ar to, nav nepieciešams izmantot tajā dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļas. (Tas var būt arī veids, kā izvairīties no hormonālās kontracepcijas nevēlamiem veselības blakusefektiem.)

Vairāk par dažādiem kontracepcijas veidiem, to efektivitāti un ietekmi uz veselību lasi šeit. Sarakstu ar vegāniskiem prezervatīviem un citiem kontracepcijas veidiem vari atrast Medikamenti bez dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļām lapā.

Savam ķermenim un dzīvesveidam atbilstošas kontracepcijas atrašana ir svarīga dzīves kvalitātes un veselības nodrošināšanai. Mēs iesakām izvēlēties tādu kontracepcijas metodi, kas tev der vislabāk, arī tad, ja tā nav vegāniska!

Uztura bagātinātāji

Vegāniskus uztura bagātinātājus visvieglāk ir pasūtīt interneta veikalos, piemēram, iHerb. Arī aptiekās atrodami uztura bagātinātāji bez dzīvnieku izcelsmes produktiem. BENU aptieka īpaši marķē vegāniem un veģetāriešiem paredzētos produktus, kas padara iepirkšanos ērtāku.

Vairāk par to, kādu uztura bagātinātāju lietošanu vajadzētu apsvērt, ja ēd augu valsts uzturu, lasi mūsu uztura sadaļā!

Visbiežāk izmantotās nevegāniskās sastāvdaļas medikamentos un uztura bagātinātājos ir:

Želatīns (iegūts no dzīvnieku kauliem, veido kapsulu apvalku),
Laktoze (iegūta no piena),
Lecitīns (iegūts no olām, asinīm vai piena; nejaukt ar augu izcelsmes sojas lecitīnu),
D3 vitamīns (parasti iegūts no aitas vilnas vai zivīm; ir pieejamas arī vegāniskas opcijas, kas gatavotas no ķērpjiem, bet tās sastopamas retāk),
Kolagēns (no dzīvnieku kauliem un ādas),
Karmīns (sarkanā krāsviela, kas ražota no samaltām vabolēm),
Pepsīns un lipāze (galvenokārt iegūti no cūkām, šie gremošanas enzīmi tiek kā aktīvā sastāvdaļa izmantoti, piemēram, Mezym un līdzīgos uztura bagātinātājos; ir pieejami arī vegāniski enzīmi gremošanas uzlabošanai),
Glikozamīns (parasti iegūts no jūras dzīvniekiem, bet ir pieejamas arī vegāniskas opcijas),
Hialuronskābe (parasti iegūta no dzīvnieku acīm vai gaiļu sekstēm; ir pieejamas arī vegāniskas opcijas),
Magnija stereāts (taukskābes, kas parasti iegūtas no dzīvniekiem; ir pieejamas arī vegāniskā formā).