Vegānisms = ideja + rīcība

Vegānisms = ideja + rīcība

1) ētiska nostāja, ka dzīvnieki (t.sk. cilvēki) ir nevis preces, bet morāli cienāmas būtnes un
2) no tā izrietošs dzīvesveids, neizmantojot dzīvniekus izklaidei, pārtikai, apģērbam utt.

Ētika

Vairums cilvēku piekrīt, ka mums nevajadzētu kaitēt ne cilvēkiem, ne citu sugu būtnēm bez nopietna iemesla. Tomēr, apzinoties to vai nē, mēs ikdienā iesaistāmies dažādos netaisnīgos dzīvnieku izmantošanas veidos, kas rada kaitējumu. Gan lopkopība, gan dzīvnieku izmantošana apģērba ieguvei vai izklaidei ietver ciešanas un nogalināšanu, lai gan ir viegli pieejamas dažādas alternatīvas izvēles.

Lai gan tas sniedz arī priekšrocības veselībai un videi, vegānisms tomēr nevar pilnībā balstīties tikai šajos apsvērumos. Principā ir iespējams dzīvot videi draudzīgi un veselīgi, piemēram, turpinot izmantot dzīvniekus, tikai mazāk vai ieviešot kādus tehniskus risinājumus. Tādēļ ētiskais apsvērums – izturēties pret dzīvniekiem taisnīgi, neizmantojot viņus kā lietas, ir vienīgais pašpietiekamais iemesls, kādēļ kļūt par vegānu.
Izlasi par dzīvnieku tiesību saistību ar vegānismu.

Priekšrocības veselībai

Ievērojams daudzums pētījumu par uztura paradumiem un uzturvielām pārtikas produktos apliecina, ka vegāns uzturs nodrošina visas organismam vajadzīgās uzturvielas un ir piemērots jebkurā vecumā. Starptautiskas veselības veicināšanas organizācijas atzīst, ka vegāns uzturs mazina sirds-asinsvadu slimību, diabēta, dažādu audzēju veidošanās un citu veselības problēmu riskus. Tomēr vienlaikus vegānisms nebalstās veselības apsvērumos.
Izlasi, ko uztura speciālisti saka par veselīgu vegānu uzturu.

Priekšrocības videi

Fakti liecina, ka lopkopība un dzīvnieku izcelsmes produktu ražošana rada būtisku kaitējumu planētas videi un cilvēces labklājībai. Rodas ūdens piesārņojums un klimata sasilšanu veicinošas gāzes, tiek noplicināta zeme un izcirstas mežu platības lopbarības kultūraugu audzēšanai, bet resursu neapdomīga un līdz ar to izšķērdīga tērēšana veicina bada problēmu pasaulē.
Uzzini vairāk par lopkopības negatīvo ietekmi uz vidi.

Kā kļūt par vegānu?

Kļūt par vegānu mūsdienās ir vieglāk kā jebkad agrāk. Gan pateicoties informācijas pieejamībai – padomi, domubiedru grupas, receptes u.t.t., gan dažādām tehnoloģijām – sākot ar ledusskapi un beidzot ar jaunākajām zinātnes pētījumu metodēm. Šeit atradīsi dažādas noderīgas saitesbukletu iesācējiem, receptes un forumu diskusijām. Lai izdodas?

Varbūt Tu jau esi vegāns?

… un Tu labprāt atvieglotu arī citiem kļūšanu par vegāniem, bet nezini kā? Pāris idejas mums jau ir!

Raksti šajā kategorijā:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *