Sveiciens visiem! Mani sauc Kristīne Štikāne un es ikdienā darbojos Sirds Virtuve profilos Instagram un Facebook, kur dalos gan ar vegāniskām receptēm, gan dabai draudzīga un veselīga dzīvesveida padomiem. Pēc pamatizglītības esmu biologs, dabas pētnieks, un vegāns jau piekto gadu. Pašlaik studēju maģistrantūrā Uztura zinātni.
Līgo svētki man vienmēr bijuši īpaši, jo bērnībā tieši tajos sanācām kopā plašā ģimenes un draugu lokā, svinot saulgriežus un, protams, radinieku vārda svētkus. Tā bija vienīgā nakts, kurā vecāki aicināja mūs, bērnus, palikt nomodā, nevis iet gulēt – varēja ālēties visu garu dienu un baltu nakti. Vai nav lieliski?
Gadiem ejot, esmu šos svētkus atklājusi no jauna – ar jaunām tradīcijām un svētku ēdieniem. Parasti savu līgotāju draugu un ģimenes lokā esmu vienīgais vegāns (vai viens no retajiem), un jāsaka, ka man ir paveicies, jo tie vienmēr ar lielu interesi uzlūko manis pagatavoto ēdienu, kā arī labprātīgi to nogaršo.
Šoreiz dalos ar pārbaudītām receptēm, kuras vairākkārt nav atstājušas vienaldzīgus kā manus draugus, tā ģimenes locekļus.
Sojšliks
Šī ir tikai viena no manām sojšlika versijām, tomēr tā ir mana mīļākā (tomātu marinādes man vienmēr ir garšojušas labāk par majonēzes). Jāatzīst, ka marinādi vienmēr gatavoju “uz aci”, vadoties pēc garšas un tā, kas ir garšvielu plauktā: galvenais, lai ir gana skāba, salda, sāļa un pikanta. Ja savā garšvielu plauktā neatrodi kādu no manis piedāvātajām, nemet plinti krūmos, bet droši nododies eksperimentam un galvenais – izmanto tās garšas, kuras tev tīkamākas.
Sastāvdaļas:
120 g sojas gabalu
1 liels sīpols (vai 2 mazi)
3-4 ķiploka daivas
1 laima vai citrona sula
4 ēdamk. tomātu pastas
2 ēdamk. sojas mērces (vai miso pastas)
2 ēdamk. kļavu sīrupa (vai cita saldinātāja)
1 tējk. timiāna
1 tējk. sinepju pulvera
1 tējk. kūpinātas paprikas pulvera
½ tējk. citronzāles (pēc izvēles)
1 sauja lociņu (pēc izvēles)
Pagatavošana:
- Vispirms novāra sojas gabaliņus (20 minūtes ūdenī, kuram pievienota 1 tējk. koriandra graudu, dažas lauru lapas un smaržīgie pipari). Kad izvārījies, atstāj vēl 20 minūtes savilkties un tad ūdeni nokāš (izlasa arī lapas un lielos piparus).
- Gatavo marinādi: sagriež sīpolus ripiņās, ķiplokspiedē saspiež ķiploka daivas, pievieno svaigi spiestu laima vai citrona sulu un pārējās sastāvdaļas. Visu samaisa un atstāj ievilkties uz dažām stundām (vislabāk uz nakti) ledusskapī.
- Dur uz iesma vai kārto uz restēm un grilē, kamēr brūns un kraukšķīgs.
- Pasniedz ar tahini mērci un dārzeņiem, bet galvenais – pagaršo pats, pirms draugi visu ir apēduši!
Humoss
Līgo versiju humosam svētku galdā celšu jau trešo gadu pēc kārtas. Pēc garšas tas ļoti atgādina svaigo Jāņu sieru. Piedevām tas ir ātri un viegli pagatavojams lielam draugu pulkam. Jāatzīst, ka ar vienu zirņu bundžu ir krietni par maz, lai pabarotu visus Jāņa bērnus, tomēr vienmēr var sarēķināt visas sastāvdaļas atbilstoši līgotāju daudzumam. Pačukstēšu, ka mana mīļākā humosa noslēpums ir sabalansētas visas 5 pamatgaršas – skāba, sāļa, salda, rūgta un umami (ko piešķir rauga pārslās esošais glutamāts), kuras, manuprāt, ir lieliski sabalansētas šajā versijā.
Sastāvdaļas:
220 g turku zirņu
½ svaiga citrona
2 ēdamk. tahini
4-6 ēdamk. rauga pārslu*
½ tējk. kļavu sīrupa (vai cita saldinātāja)
½ tējk. kurkumas pulvera (krāsai)
½ tējk. grieķu sierāboliņa pulvera
1 ēdamk. ķimeņu
Pagatavošana:
- Zirņiem nolej šķidrumu** un ievieto tos traukā (vai smalcinātājā***).
- Izspiež citrona sulu, pievieno pārējās sastāvdaļas un sablendē viendabīgā masā.
- Atstāj ievilkties uz dažām stundām (vai nakti) ledusskapī, lai garšas savelkas, īpaši no ķimenēm.
- Baudi uz maizītes vai kopā ar dārzeņu stienīšiem.
*Atkarīgs no pārslu smalkuma – ja izmanto pulverveida, var likt mazāk, ja izmanto plēksnītes, noteikti liec vairāk.
**Šķidrumu praktiski nepievieno, lai humosa pasta iegūtu krēmsieram līdzīgāku konsistenci, tomēr, ja tavs blenderis netiek galā ar šo uzdevumu, pievieno turku zirņu sķidrumu pakāpeniski pa vienai karotei.
***Var izmantot gan rokas blenderi, gan smalcinātāju. Man šoreiz ērtāk bija strādāt ar rokas blenderi.
Tahini mērce
Domājot par svētku galdu, vienmēr prātā paturu arī sabalansēta uztura principus. Kad galds noklāts ar varenu olbaltumvielu un ogļhidrātu klāstu (pīrāgi, maize, sieri, humosi, sojšliki), es nereti pamanu tukšumu dārzeņu un augļu lauciņā. Tieši tāpēc vienmēr cenšos parūpēties par šo sadaļu – lai arī svētku laikā nodrošinātu sevi un savus tuvos ar pilnvērtīgu uzturu, dārzeņu un augļu svaigumu, vitamīniem, antioksidantiem un minerālvielām. Piedevām tas ir arī brīnišķīgs veids, kā uzņemt organismam tik ļoti nepieciešamo ūdeni, kuru bieži vien aizmirstam dzert svinību laikā.
Kad virtuvē būts un gatavots jau gana, tad šo sadaļu es atstāju brīvai improvizācijai un atpūtai. Sagatavoju svaigos dārzeņus uzkodām un arī grilēšanai: cukini, baklažānus, papriku, kukurūzas vālītes u.c., kurus notiesāju kopā ar tahini mērcīti.
Sastāvdaļas:
2 ēdamk. tahini (30 g)
2 ēdamk. citrona sulas
2-4 ēdamk. dzeramā ūdens
Šķipsna piparu
Šķipsna sāls
½ tējk. kļavu sīrupa
Pagatavošana:
Šī mērcīte ir 2 minūšu jautājums. Pavisam vienkārši: bļodā kopā samaisa visas sastāvdaļas un gatavs. Šī mērce ir brīnišķīga, jo tahini, kas ir sezama sēklu pasta, satur vērtīgās omega-6 taukskābes un vienlaicīgi ir arī labs kalcija avots vegāniskā uzturā.
Rabarberu sacepums
Svētku saldajā sadaļā parasti izvēlos sezonālos augļus: zemenes, ķiršus, nektarīnus, arbūzu vai citus. Tomēr, ja jūti vēl sparu darboties virtuvē, vari pagatavot šo vienkāršo rabarberu sacepumu, tādējādi vēl reizi izbaudot vasaras un rabarberu priekus.
Sastāvdaļas pamatnei:
4 vidēji rabarberu kāti
½ glāze brūnā cukura
½ tējk. kanēļa
1 tējk. vaniļas cukura
Sastāvdaļas drumstalām:
1 glāze auzu (es izmantoju muesli maisījumu)
½ glāze auzu miltu
½ glāze kokosriekstu skaidiņu (pēc izvēles)
4 ēdamk. kokosriekstu eļļas (extra virgin — smaržai)
4 ēdamk. ūdens
1 tējk. kanēļa
½ tējk. sāls
Pagatavošana:
- Rabarberus nomazgā, nomizo un sagriež vēlamajā formā (šķēlītēs vai kubiņos) un atstāj atsuloties 10-15 minūtes. Tikmēr silda cepeškrāsni 190°C.
- Atsevišķā traukā sajauc drumstalām paredzētas sastāvdaļas, lai arī tās nedaudz savelkas.
- Kad rabarberi atsulojušies, tos liek cepamtraukā un virsū kārto drumstalas (es tās nedaudz saspiežu ar pirkstiem, jo man patīk, ka veidojas mazi “cepumiņi” pa virsu).
- Cep 30 minūtes 190°C. Pasniedz siltu vai aukstu. Silts ar banānu saldējumu ir mana mīļākā kombinācija, tomēr garšo ļoti labi arī pats par sevi.
P. S. Drumstalām nepievienoju cukuru vai saldinātājus, jo, manuprāt, ir gana jau ar cukuru pie rabarberiem, tomēr saldumu cienītājiem varētu prasīties vairāk.
Lai tev gardi un dabiski saulgrieži,
Kristīne un SirdsVirtuve