Sadzīves ķīmija

Tāpat kā kosmētika, arī sadzīves ķīmija bieži tiek pārbaudīta, izmēģinot gatavos produktus vai to sastāvdaļas uz dzīvniekiem. Ražotāji cenšas piedāvāt pircējiem aizvien jaunus, konkurētspējīgus produktus, tomēr katrs jaunais produkts, kas nav ražots ētiski un atbildīgi, nozīmē nevajadzīgas ciešanas dzīvniekiem. Turklāt, mūsdienās ir pieejami daudzi tūkstoši jau pārbaudītu vielu, ko var droši izmantot ražošanā.

IZMĒĢINĀJUMI UZ DZĪVNIEKIEM

Sadzīves produktu izmēģināšana uz dzīvniekiem ir riskanta arī cilvēkiem, jo šo produktu iedarbība uz dzīvnieku ādu vai acīm var nebūt tāda pati cilvēkiem. Piemēram, balinātājs izraisa smagu iekaisumu uz cilvēka ādas, bet tikai vieglu kairinājumu truša ādai. Pašsaprotams ir arī tas, ka tīrīšanas līdzekļi ir kodīgi un jālieto uzmanīgi – nekādas pārbaudes uz dzīvniekiem nepadarīs drošu balinātāja dzeršanu vai veļas pulvera bēršanu acīs.

Līdz šim ir panākts nozīmīgs progress izmēģinājumu uz dzīvniekiem mazināšanā kosmētikas ražošanā, tomēr sadzīves ķīmijas nozare šādus uzlabojumus vēl tikai gaida. Lai gan sadzīves ķīmija joprojām daudzos uzņēmumos tiek izmēģināta uz dzīvniekiem, ir arī uzņēmumi, kuri no šādas prakses ir atteikušies, parādot, ka tas nebūt nav nepieciešami. Vairāk par dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļām sadzīves ķīmijā, kosmētikā un citos produktos vari uzzināt šeit.

KĀ ATRAST VEGĀNISKU SADZĪVES ĶĪMIJU?

Iepērkoties, vari vadīties pēc “cruelty-free” marķējuma, kas norāda, ka produkts nav izmēģināts uz dzīvniekiem:

Ja izvēlies produktus, kuri ne tikai nav izmēģināti uz dzīvniekiem, bet arī kuru sastāvā nav dzīvnieku izcelsmes produktu, tad meklē kādu no šiem simboliem:

Daži no veikaliem, kuros noteikti atradīsi vegānisku sadzīves ķīmiju:

Purenn
Pašmāju vegāniskas un ētiskas sadzīves ķīmijas zīmols. Produkti nopērkami interneta veikalā kā arī dažādos ekoveikalos.

Biotēka
Veikali vairākās vietās Rīgā.

Dabas stacija
Veikals Lāčplēša iela 17, Rīga; produkti pasūtāmi arī interneta veikalā.

Seko eko
Rīgas iela 37, Valmiera

Lavandas
Elizabetes iela 25, Rīga

NODERĪGAS SAITES

Beauty Without Bunnies
Datubāze, kur uzzināt, vai uzņēmums izmanto dzīvniekus savas produkcijas testēšanai. Iespējams meklēt pēc uzņēmuma nosaukuma vai interesējošā produkta veida.

Leaping Bunny
Šeit vari atrast uzņēmumus, kuriem piešķirts Leaping Bunny logo, kas nozīmē, ka to produkcija nav izmēģināta uz dzīvniekiem.

Iespējams, tev ikdienā noderēs kāda no šīm viedtālruņu lietotnēm:

Animal-free
Aplikācija, kas palīdz noskaidrot, vai izvēlētais produkts satur ierastas vai apslēptas dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļas.

Bunny Free App
Šeit vari meklēt kompānijas pēc nosaukuma un pārbaudīt, vai to piedāvātā produkcija tiek izmēģināta uz dzīvniekiem.