Apģērbi

Dzīvnieku izmantošana apģērbu ražošanai ir tikpat nežēlīga kā ēdiena ražošanai. Industrijas dzīvnieku dzīves apstākļi ir skumji un nežēlīgi. Par laimi – mūsdienās ir daudz ētisku alternatīvu!

Kāpēc neizvēlēties vilnas, ādas un kažokādu izstrādājumus?
Ko vilkt mugurā?
Kur pirkt vegānisku apģērbu?

KĀPĒC NEIZVĒLĒTIES VILNAS, ĀDAS UN KAŽOKĀDU IZSTRĀDĀJUMUS?

Vegānu apģērbi vilna

Vilna

Lai ražotu vilnu, aitas nereti tiek turētas nežēlīgos un šauros apstākļos. Lai izvairītos no kaitēkļiem, kas varētu iemetināties uz aitas muguras, ierasta ir ādas nodīrāšana (mulesing) no atsevišķām ķermeņa daļām, kas tiek veikta bez anestēzijas. Bez anestēzijas notiek arī aunu kastrēšana un aitu astu nogriešana. Aitas tiek dzīvas transportētas uz tuvējām valstīm, un šo ceļojumu laikā tām netiek nodrošinātas iespējas atvēsināties karstumā.

Ņemot vērā, ka aitu fermu darbiniekiem maksā par padarīto darbu, vilnas griešanas procesā netiek pievērsta uzmanība aitas labsajūtai, un bieži aitas vilnas ieguves procesā tiek ievainotas, sagrieztas. Bez vilnas tiek traucēta aitas ķermeņa termoregulācija – viņai ir pārāk auksti ziemās, bet karsti – vasarās.

Iespējams, nežēlīgākais vilnas ieguvē ir nedabiskā aitu selekcionēšana. Slavenās merīnaitas ir selekcionētas tā, lai to āda krokotos – jo vairāk ādas, jo vairāk vilnas iespējams iegūt no aitas. Šīs selekcijas rezultātā merīnaitām veidojas dažādas ādas problēmas. Krokās sakrājas mitrums, āda kļūst jēla. Krokas ir ideāli piemērotas tam, lai tajās iemitinātos kāpuri – tie vēlāk kļūst par tārpiem, kas pārtiek no aitas ādas. Protams, tas viss izraisa daudz sāpju aitai.

Lai iegūtu maksimāli daudz ienākumu no aitām, tās dzīves beigās tiek nokautas gaļai.

Vegānu apģērbi kažokādas

Kažokādas

Kažokzvēri, piemēram, lapsas un ūdeles, ir savvaļas dzīvnieki, kas nav piemēroti domesticēšanai – atrašanās šaurībā tām ir mocības. Kažokiem audzētie dzīvnieki tiek turēti mazos būros un cieš no ievainojumiem, fiziskiem izkropļojumiem un psiholoģiskām problēmām. Viņi kļūst apātiski un uzvedas nedabiski – to izraisa stress un psiholoģiskas ciešanas no atrašanās nebrīvē. Lapsas un ūdeles ir spiestas dzīvot būros ar restotām grīdām, lai tos būtu vieglāk tīrīt.

Daudzviet Eiropā kažkozvēru audzēšana jau ir aizliegta. Biedrība Dzīvnieku brīvība ir veikusi pētījumu arī Latvijas zvēraudzētavās un cīnās par aizliegumu Latvijā. Iesaisties aizliegumā arī Tu! Atbalsti Dzīvnieku brīvības darbu ar ikmēneša vai vienreizēju ziedojumu.

Vegānu apģērbi āda

Āda

Pretēji vispār pieņemtajam uzskatam, āda nav tikai lopkopības industrijas blakusprodukts – tā ir industrijas ienesīga daļa. Pērkot nelietotus ādas apģērbus un aksesuārus, mēs atbalstām lopkopības nežēlīgo prakšu turpināšanos.

Vairuma ādas produktu izcelsme atrodama valstīs ar ļoti zemām dzīvnieku labturības prasībām, piemēram, Indijā un Ķīnā. Arī, ja uz produkta rakstīts, ka tas ražots ES, āda kā izejmateriāls visbiežāk ir nākusi no citām valstīm.

Ādu ražošanas rezultātā cieš ne vien dzīvnieki, bet arī ādu apstrādes darbnīcu darbinieki, kam jāstrādā ar kodīgām ķimikālijām, lai pasargātu dzīvnieku ādas no dabiskā sadalīšanās procesa. Jo īpaši ārpus Rietumu valstīm, kurās ir zemas darba drošības prasības, ādmiņi cieš no ķīmiskiem apdegumiem un elpceļu traucējumiem. Lai arī dažkārt ādas tiek uzskatītas par ekoloģiskāku sintētisko materiālu alternatīvu, šāda pārliecība ir maldīga. Apstrādē izmantotās ķimikālijas kā arī lopkopībā patērētie resursi padara ādas apģērbu ražošanu par videi kaitīgu nodarbi.

KO VILKT MUGURĀ?

Apavi, somas, maki un jostas

Vegāniski materiāli: mākslīgā āda, kokvilna, korķis, vaskota kokvilna, visi sintētiskie materiāli, poliuretāns, mikrošķiedra, mākslīgā krokodilāda, mākslīgā čūskāda, mākslīgais zamšs.

No kā izvairīties: āda, zamšāda, krokodilāda, čūskāda.

Džemperi un adījumi

Vegāniski materiāli: kokvilna, lins, akrils, poliestera flīss, pārstrādāta plastmasa,  kokvilnas flanelis, sintētiskie materiāli, bambuss, kaņepe.

No kā izvairīties: vilna, angora, pašmina, kašmirs, aitāda, mohēra, zīds, alpaka.

Bikses

Vegāniski materiāli: džinss, kokvilna, poliesters, lins, mikrošķiedra, neilons, akrils, poliesters, mākslīgais zīds.

No kā izvairīties: vilna, zīds, āda.

Mēteļi un jakas

Vegāniski materiāli: PrimaLoft, Thinsulate, Gore-Tex, Polartec WindPro, termolīts, mākslīgās dūnas, sintētiskās dūnas, mākslīgā kažokāda, poliestera flīss, poliesters, vaskota kokvilna.

No kā izvairīties: vilna, dūnas, kažokāda.

KUR NOPIRKT?

Lielāko vegāniskās garderobes daļu var iegādāties jebkurā apģērbu veikalā. Vairums ikdienas apģērbu – krekli, bikses, sporta apģērbi ir vegāniski. Arī apavus, jostas, somas un ziemas mēteļus bez dzīvnieku izcelsmes materiāliem var atrast daudzos parastajos apavu un apģērbu veikalos un lielveikalu apģērbu nodaļās, un arvien biežāk populāriem zīmoliem, kā, piemēram, Vagabond, Esprit vai etnies, ir savas vegāniskās apavu kolekcijas.

Ja veikalos tomēr neizdodas atrast tieši to, ko meklē, ļoti daudzos interneta veikalos pārdod vai nu pilnīgi vegānisku zīmolu produktus, vai citu zīmolu vegāniskas kolekcijas. Ir arī vairāki pilnībā vegāniski apavu interneta veikali.

Daži 100% vegāniski ražotāji un interneta veikali:

Hoodlamb
http://www.hoodlamb.com/
Silti un kvalitatīvi sieviešu un vīriešu ziemas mēteļi no kaņepju šķiedrām

The Vegan Outfit
https://www.theveganoutfit.com/
Sieviešu un vīriešu apģērbi, apavi, aksesuāri

Plant Faced
https://plantfacedclothing.com/
Apģērbi un aksesuāri

 Dedicated
https://www.dedicatedbrand.com/en/
Sieviešu, vīriešu un bērnu apģērbi

In the soul shine
https://inthesoulshine.com/
Sieviešu, vīriešu un bērnu apģērbi

Brave gentleman
https://www.bravegentleman.com/
Vīriešu apģērbi, uzvalki

Eco Vegan Shoes
https://www.eco-vegan-shoes.com/
Visdažādākie apavi – no augstpapēžu kurpēm līdz drošības zābakiem

Beyond Skin
http://www.beyondskin.co.uk/
Skaisti luksusa apavi sievietēm.

Ethical Wares
http://www.ethicalwares.com/
Daudzveidīgi produkti – no adījumiem bez vilnas līdz vegāniskiem deju apaviem. Arī kosmētika, saimniecības preces, ēdieni utt.

Vegetarian Shoes
http://www.vegetarian-shoes.co.uk/
Plašs klāsts apavu gan sievietēm, gan vīriešiem. Arī silti un kvalitatīvi ziemas apavi un jostas.

Wills Shoes
https://wills-vegan-shoes.com/
Apavi svētkiem un ikdienai gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Avesu
https://www.avesu.eu/
Galvenokārt apavi, bet pieejami arī aksesuāri, somas, apģērbi.

Natural World Eco Shop
https://www.naturalworldeco-shop.com/en/
Vegan kolekcijas apavi.

Koi Footwear
https://www.koifootwear.com/
Apavi un aksesuāri.

Insecta
https://www.shopinsecta.com/
Apavi

SUSI
https://susistudio.com/collections/summer
Sieviešu apavi

HFS collective
https://www.hfscollective.com/
Sieviešu somas, aksesuāri

Native
 https://www.nativeshoes.com/
Vīriešu, sieviešu un bērnu apavi

DAN & MÉZ
https://danandmez.com/
Pulksteņi no ananasu “ādas”.

Vairāk vegānisku apģērbu un apavu veikalu var atrast šeit: http://www.peta.org/living/fashion/cruelty-free-clothing-guide/cruelty-free-clothing-guide-vegan-companies/