Pārtikas drošība kļūst par aizvien nozīmīgāku problēmu, kurai nepieciešami steidzami risinājumi. ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) lēš, ka katrs devītais cilvēks pasaulē cieš no ilgstoša pārtikas trūkuma. Ar gaidāmo pasaules iedzīvotāju skaita pieaugumu no 7 miljardiem šobrīd, līdz 9-11 miljardiem 2050. gadā, vissvarīgākais jautājums mums, visai cilvēcei ir – kā sevi pabarot 21. gadsimtā?
GAĻA IZŠĶĒRDĒ RESURSUS
Pat ja mēs spētu atrisināt ekonomiskos faktorus, kas galu galā noved pie negodīgas resursu sadales, zemes pieejamība tāpat būtu viens no galvenajiem ierobežojumiem pārtikas masveida ražošanā. Uz mūsu planētas ir ierobežota platība ilgtspējīgi apstrādājamas lauksaimniecības zemes; tas, kā šī zeme tiek izmantota, ir noteicošais mūsu spējā pabarot pasauli. Tas ir īpaši svarīgi, ņemot vērā klimata pārmaiņu izraisītās ekoloģiskās problēmas, kuru rezultātā pasaules aramzemes platības un kvalitāte turpina samazināties.
Ar gaļas produktiem bagātais, rietumnieciskais uztura modelis izšķērdē resursus, ko mums jācenšas saglabāt. Tas notiek tādēļ, ka lopkopība patērē daudz vairāk olbaltumvielu, ūdens un kaloriju, nekā tā saražo. Lielākā daļa augu barības tiek izmantotas dzīvnieku organismu funkciju uzturēšanai, nevis pārvērsta gaļā, olās vai pienā.
KĀ PALĪDZĒT?
Pētījumi liecina, ka daudzveidīga vegāniska uztura nodrošināšanai nepieciešama trešā daļa no zemes platībām, kas vajadzīga tradicionāli rietumnieciskam uzturam; 3.5 miljardi cilvēku varētu pārtikt no tā, kas šobrīd tiek izbarots lopiem.
Gluži vienkārši, mums nav pietiekami daudz zemes, lai pabarotu augošo cilvēku populāciju ar dzīvnieku izcelsmes produktos balstītu uzturu. Kamēr 800 miljoni cilvēku nesaņem pietiekami daudz pārtikas, mēs turpinām izšķērdēt vērtīgu lauksaimniecības zemi, iegūstot tikai nelielu daļu no potenciālās kaloriju vērtības.
Pasaules iedzīvotāju skaits palielinās un lauksaimniecībai piemērotas zemes platības samazinās. Lai izvairītos no globāla pārtikas trūkuma nākotnē, mums ir jāatrod ilgtspējīgi veidi kā izmantot dabas resursu bāzi. Industriālās lauksaimniecības produkcija ir ne tikai neilgtspējīga; tā ir neattaisnojama.
Viens no efektīvākajiem veidiem, kā palīdzēt, ir ziedot efektīvām organizācijām, kas mērķtiecīgi strādā, lai uzlabotu neilgtspējīgās industriālās lopkopības prakses. Latvijā efektīva dzīvnieku aizstāvības organizācija ir Dzīvnieku brīvība. Ja vari to atļauties, lūdzu ziedo! Pat neliels ikmēneša ziedojums var būt palīdzošs.