Pirmie soļi

Ja izlem pārstāt ēst gaļu, tam nav jābūt “visu vai neko” lēmumam. Daudziem vieglākais pārmaiņu ceļš ir uztura pakāpeniska pielāgošana. Neatkarīgi no tā, vai tavs mērķis ir uzreiz kļūt par vegānu vai samazināt dzīvnieku izcelsmes produktu patēriņu, mums ir daži padomi, kā šīs pārmaiņas ieviest. Ja tev ir kādi mīļākie ēdieni, no kā uzreiz nevari atteikties, tad sāc ar tiem produktiem, no kuriem atteikties ir vieglāk. Atceries arī, ka neviens nevēlas tikt nosodīts. Ja apkārtējie vēlēsies uzzināt vairāk, viņi tev pajautās. Ja saglabāsi mierīgu pieeju, ģimene būs atvērtāka uztura maiņai.

PIEŅEM NEAPĒD ZEMESLODI IZAICINĀJUMU

Augu valsts ēdienus savā uzturā ieviest ir daudz vieglāk, ja Tavā e-pastā vesela mēneša garumā katru dienu ir vēstule, kas pastāsta, ko ēst, kur meklēt labākos produktus un kur meklēt iedvesmu pozitīvām pārmaiņām. Piesakies Neapēd zemeslodi izaicinājumam! Ja neesi gatavs ēst pilnībā vegāniski, tas nekas, jo izaicinājumam ir trīs līmeņi – ēst vegāniski, ēst veģetāri vai ēst veģetāri 3 dienas nedēļā.

SOLI PA SOLIM, DIENU PĒC DIENAS

Parasti vieglākais veids, kā mainīt savu uzturu, ir to darīt pakāpeniski, bet plānveidīgi. Pastāv dažādi veidi, kā to darīt. Populārākie no tiem ir:
1. Ēst vegāniski vienu dienu nedēļā, un tad, skatoties pēc pašsajūtas, pakāpeniski palielināt vegānisko nedēļas dienu skaitu;
2. Ieviest vairāk augu valsts ēdienreižu savā dienā – piemēram, ēst vegāniskas brokastis un pusdienas, bet vakariņas ēst tādas, kā esi ieradis līdz šim;
3. Daudziem cilvēkiem vislielākās grūtības sagādā vegānisma sociālais aspekts – iešana ciemos vai došanās vakariņās uz restorānu. Ja tas ir iemesls, kas tevi attur ēst vegāniski, izmēģini fleksiblu pieeju – neaizliedz sev nogaršot tos produktus, kas kārojas, esot ārpus mājas, ceļojumos vai īpašos gadījumos, bet gatavo un ēd augu ēdienus mājās un ikdienā;
4. Piekop “tik vegānisks, cik iespējams” pieeju – piemēram, ja restorānā, ko apmeklē ir augu valsts opcijas, dod priekšroku tām, bet, ja attopies restorānā ar ierobežotām augu opcijām, izvēlies ēdienus, kuru sastāvā ir mazāk dzīvnieku valsts produktu.
5. Izslēdz no savas ēdienkartes produktus pakāpeniski, sākot ar tiem, no kuriem atteikties ir visvieglāk. Piemēram, ja tev ir īpaši grūti atteikties no siera un piena produktiem, sāc ar atteikšanos no gaļas, zivīm, olām.
Šīs stratēģijas samazina stresu, kas var būt saistīts ar striktu noteikumu ievērošanu saistībā ar ēdienu, kā arī ļauj gan prātam, gan gremošanas sistēmai pierast pie jauniem produktiem. Idejas, ko gatavot, meklē mūsu recepšu sadaļā!

Ja izvēlies pilnībā atteikties no gaļas vai visiem dzīvnieku izcelsmes produktiem uzreiz, atceries, ka neviens nav perfekts. Ja pieķer sevi kādreiz krāpjamies, neesi pārāk bargs pret sevi. Vari sākt no jauna ar nākamo maltīti vai izmēģināt kādu no iepriekš minētajām pieejām. Svarīgāk ir apzināties sev piemērotāko pieeju, nekā nepieļaut nevienu kļūdu jau no pirmās dienas.

ZINI, KO ĒST

Lai justos labi un enerģiski, mainot savus ēšanas paradumus, vispirms noskaidro, kā plānot savas augu maltītes! Par laimi, uztura zinātne nav raķešu zinātne un parastam cilvēkam bez specifiskām veselības problēmām pietiek ar dažu vienkāršu augu uztura principu noskaidrošanu un ievērošanu, lai būtu vesels un justos labi.
Lai gan augļi un dārzeņi ir veselīgi, pārtikt vienīgi no tiem nav labākā izvēle – pilnvērtīgam uzturam katrā maltītē svarīgi ir iekļaut arī olbaltumvielu un taukvielu avotus. Jāņem vērā, ka augu ēdieni bieži satur mazāk kaloriju nekā ierastie ēdieni no dzīvnieku produktiem, tādēļ, ja tavs mērķis nav zaudēt svaru, iekļauj ēdienkartē augu produktus, kuros ir vairāk kaloriju (rieksti, sēklas, riekstu sviesti, avokado, graudaugi, pākšaugi u.c.) vai palielini ierasto porciju izmēru. Ja ēdīsi sabalansēti un pietiekamā daudzumā, tu jutīsies labi paēdis un nepiedzīvosi krasas enerģijas svārstības.
Tāpat svarīgi ir iekļaut uzturā produktus, kas satur cilvēka organismam svarīgus vitamīnus un minerālvielas. Vegāniskā uzturā īpaši jāvērš uzmanība dzelzs, kalcija, cinka un omega-3 taukskābju uzņemšanai ar uzturu. Augu uzturs ir jāpapildina ar B12 un D vitamīna uztura bagātinātājiem

ESI IECIETĪGS PRET CITIEM

Tavas izvēles saprašana un pieņemšana ģimenei varētu prasīt kādu laiku, bet saglabā optimismu. Ja būsi ar saviem tuviniekiem pacietīgs, uzlabosi veselību un saglabāsi draudzīgu attieksmi, ar laiku viņi to sapratīs. Ja ģimenei un draugiem sagādā raizes tava veselība vai pārtikas cena, paskaidro viņiem, ka saproti viņu raizes. Pastāsti viņiem, ko tu esi iemācījies par taupīgu pārtikas izvēli un sabalansētu uzturu.

Parūpējies, lai ēst gatavotājam mājās būtu viegli pagatavot maltītes atbilstoši tavam jaunajam uzturam. Piedāvā viņam palīdzību. Lai atvieglotu maltīšu pagatavošanu, vari vienkārši aizstāt hamburgerus ar vegāniskiem burgeriem, vistas gaļas cīsiņus ar vegāniskiem cīsiņiem utt. Papildus tam mielojies ar piedevām, ko ēd visa ģimene, piemēram, makaroniem, kartupeļiem, dārzeņiem, rīsiem, pupiņām un citiem produktiem. Gādā arī, lai mājās vienmēr būtu kādi ātri pagatavojami ēdieni gadījumiem, kad steidzami jāpaēd, piemēram, musli batoniņi, dārzeņu zupas bundžās un rieksti.

CIEMOS PIE DRAUGIEM VAI ĢIMENES

Laicīgi piezvani un piedāvā paņemt līdzi kādu vegānisku ēdienu. Gadījumā, ja viesu uzņēmēji labi nepārzina vegānisku ēdienu gatavošanu, tas viņiem radīs mazāk stresa, turklāt visi klātesošie varēs nogaršot kādu no taviem iecienītajiem ēdieniem. Ieteicams arī atnest kādu sātīgu našķi vai desertu.

Veganizē tradicionālus ēdienus, kurus esat raduši ģimenē ēst. No augu valsts produktiem var pagatavot jebkuru ēdienu, arī rasolu! Vienkārši izvēlies vegānisku majonēzi, un neviens pat nespēs to atšķirt no tradicionālā rasola.

Ja plāno doties ēst ārpus mājām ar draugiem, vienkāršākais variants ir ierosināt vakariņas kādā restorānā, kurš piedāvā vegāniskas opcijas savā ēdienkartē. Ja tomēr dosies uz restorānu, kur gatavu vegānisku opciju nav, sazinies ar restorānu jau iepriekš par to, ko viņi varētu tev piedāvāt. Arī, ja ierodies restorānā neplānoti, gandrīz vienmēr ir iespējams sarunāt vegānisku maltīti, piemēram, kombinējot piedevas no citām porcijām.