Kā paēst lēti?

Saprātīgi iepērkoties un plānojot ēdienkarti, veselīgs augu valsts uzturs neizmaksā dārgi. Lielākā daļa vegāniska uztura pamatproduktu ir lēti un viegli pieejami jebkurā veikalā. Ievēro šos padomus un ietaupi!

TURIES PIE PAMATIEM

Sezonālie augļi, dārzeņi, graudaugi un pākšaugi nav dārgi, un tiem vajadzētu būt jebkura uztura pamatā. Nav laika gatavot pupas un zirņus? Iegādājies konservus.
Lai arī dažādas vegāniskas gaļas vai piena produktu alternatīvas var būt kārdinošas, iesakām tās uzskatīt par ēdienkartes papildinājumiem, nevis pamata produktiem – ēst tos retāk būs draudzīgāk gan maciņam, gan veselībai.
Meklē receptes vienkāršām un nedārgām maltītēm recepšu sadaļā!

PLĀNO PIRKUMUS

Pirkumu saraksts tev palīdzēs iekļauties vēlamajā summā un izvairīties no impulsīviem pirkumiem. Izveido sarakstu un pērc tikai to, ko tev patiešām vajag, īpaši, ja vienlaicīgi plāno arī savu ēdienkarti, piemēram, visai darba nedēļai. Plānojot ēdienkarti un iepirkumu sarakstu, ir vērts domāt, kādi dārzeņi ir sezonā, un noskaidrot, kādiem produktiem ir atlaides. Vegānisks ēdiens pārsvarā labi glabājas ledusskapī, un visvairāk gan naudu, gan laiku varēsi ietaupīt, gatavojot, piemēram, svētdienas vakaros divus, trīs dažādus ēdienus no sezonālajiem produktiem visai darba nedēļai.

ĒD, KO PĒRC

Pirms dodies uz veikalu vai plāno ēdienkarti nākamajai nedēļai, paskaties, kas virtuves skapīšos jau slēpjas, un pērc tikai to, kā pietrūkst. Regulāri kārto gan ledusskapi, gan pārējos virtuves skapjus un izmanto laicīgi produktus, kuriem lietošanas termiņš ir tuvu. Labs veids, kā sakārtot virtuvi un saprast, cik daudz ēdiena tur jau glabājas, ir mēģināt iztikt, piemēram, nedēļu no virtuves krājumiem, pērkot tiem klāt vienīgi svaigus sezonālos dārzeņus.
Izmanto visas dārzeņu ēdamās daļas – vāri buljonu no mizām, un taisi pesto no lakstiem.
Izmanto savu saldētavu! Turēt saldētavā var ne vien augļus un dārzeņus, bet arī vārītus pākšaugus un graudaugus, riekstus, maizi, garšaugus, miltus (tie nesasals un būs izmantojami uzreiz pēc izņemšanas no saldētavas), cepumus, kūkas un citus saldumus, mērces un pat zupas. Lai arī kas būtu tavā katliņā vai šķīvī, visticamāk, to ir iespējams sasaldēt un ievērojami paildzināt tā uzglabāšanas laiku.
Pārgatavojušos banānus var iecept banānmaizē vai pankūkās olu vietā. Tāpat tie būs derīga sastāvdaļa ābolu-banānu mafiniem, banānu-šokolādes kēksiņiem, 3 sastāvdaļu braunijam vai avokado “siera” kūciņām. Līdzīgi kā citus augļus, arī gatavus banānus var sasaldēt (tikai neaizmirsti tos nomizot pirms saldēšanas!), lai vēlāk tos izmantotu smūtija vai banānu saldējuma pagatavošanai.

TIEŠĀS PIRKŠANAS PULCIŅI UN TIRGUS

Pievienojies kādam tiešās pirkšanas pulciņam vai dodies iepirkties uz tirgu. Tas ir labākais veids, kā iegādāties svaigus sezonālos produktus – turklāt daudz lētāk nekā lielveikalā. Vislētākos dārzeņus, augļus un maizi atradīsi tirgū pie tirgotājiem, kuri pārdod otrās šķiras produktus. Neaizmirsi, ka pērkot vairumā, tirgū bieži ir iespējams arī kaulēties. Sev tuvāko tiešās pirkšanas pulciņu meklē šeit: http://tiesapirksana.lv/

GATAVO PATS

Jo mazāk pusfabrikātu tu pirksi, jo vairāk ietaupīsi. Pārstrādāti produkti arī nav veselīgākā izvēle, taču tie noder ēdienkartes dažādošanai. Tomēr pat iepērkoties ar mazu budžetu, nevajag atteikties no visiem īpašajiem vegāniskajiem produktiem, jo gandrīz visu var pagatavot arī mājās no nedārgām sastāvdaļām. Iedvesmojies no mūsu vegānisko budžeta recepšu bukleta! Pamēģini gatavot, piemēram, kaņepju biezpienuauzu pienu vai banānu saldējumu!

PĒRC VAIRUMĀ

Produktus, kas ilgi nebojājas un ko tu bieži lieto ikdienā (graudaugus, pākšaugus, riekstus, garšvielas) daudz izdevīgāk ir pirkt lielos iepakojumos. Labākā vieta Rīgā, kur lielos iepakojumus var atrast, ir veikalā/noliktavā Gemoss. Pērkot lietas vairumā, tu izrausi divus burkānus ar vienu rāvienu – ne vien ietaupīsi naudu, bet arī laiku, kas tiek patērēts iepērkoties, jo iepakojumi nodrošinās tevi ar pārtikas krājumiem labam laikam. 
Vispirms gan rūpīgi apdomā, vai produktu, ko pērc vairumā, tu patiešām lietosi – attapties ar 1 kg garšvielu maisījuma, kas, kā izrādās, tev negaršo, nav patīkami. Tāpat, lai izvairītos no ēdiena izmešanas atkritumos, pievērs uzmanību produkta uzglabāšanai.
Ja šķiet, ka iepakojums tev vienam ir par lielu, dalies produktā ar draugu vai atrodi kādu biedru Vegan Latvia grupā, kas arī vēlas to pašu produktu.

IZMANTO AKCIJAS

Izmanto īpašos piedāvājumus veikalos, lai iegādātos vairumā produktus, ko ēd ikdienā!
Atlaides un akcijas var būt gan taupības draugs, gan ienaidnieks. Dažkārt tās mūs mudina pirkt lietas, ko nebūtu pirkuši par pilnu cenu, un tādējādi tērēt vairāk. Tomēr, ja proti īpašos piedāvājumus izmantot saprātīgi un izvērtēt, vai akcijas prece tev ir nepieciešama, tie var palīdzēt tev ietaupīt.