Oikeutta Eläimille lekcijas Rīgā

Lai arī saistībā ar neprecizitātēm statūtos LR Uzņēmumu Reģistrs atlika Dzīvnieku brīvības reģistrēšanu, biedrība jau organizējusi divus pasākumus, veiksmīgi piesaistot Somijas dzīvniektiesību aktīvistus no “Oikeutta Eläimille” (“Taisnīgumu dzīvniekiem”, Justice for animals).

 

Pasaules dzīvnieku diena

4. oktobrī sociālajā klubā “Space Dog” norisinājās tematisks Pasaules dzīvnieku dienas pasākums. Pasākuma sākums tehnisku iemeslu dēļ (projektors nevēlējās ņemt pretī āboldatora videosignālu) krietni ievilkās. Toties, raugoties pozitīvi, tas ļāva uz sākumu paspēt vairākiem kavētājiem.

Sandris-dzivnieku-diena

Pirmais uzstājās Sandris Ādminis no “Dzīvnieku brīvības” ar priekšlasījumu par cilvēka – dzīvnieka attiecībām to vēsturiskajā un teorētiskajā aspektā. Tika atzīmēta arī pirmās dzīvnieku tiesību aizstāvības organizācijas Latvijā dibināšana.

Pēc runas sekoja 10 minūšu uzkodu pauze, kuras laikā našķējāmies ar biedru sanestajiem čipsiem, cepumiem, šokolādes kūku, humosa rullīšiem, šokolādi un citiem gardumiem.

Līvas un Ingas sarūpētā vegāniska šokolādes kūka.

 

Kates pagatavotie lavaša rullīši ar humosa pildījumu.

 

Nākamais uzstājās “Oikeutta Eläimille” biedrs Ville Piirainen par dzīvnieku ražošanu rūpnieciskajā lopkopībā. Prezentācijā iesākās ar jautājumu “Kurš dzīvnieks dzīvo stabilās sociālās grupās, atpazīst sejas vaibstus vairāk kā 100 indivīdiem, pielieto 24 komunikācijas saucienus un labi risina dažādus uzdevumus?”

Pēc dažiem minējumiem no zāles, kuru starpā atskan arī versija “Cilvēks!”, Ville atklāj, ka runa ir par vistām. Izrādās, ka šie dzīvnieki ir visvairāk ekspluatētie dzīvnieku ražošanā. Arī vistas tiek uztvertas kā tonnās mērāma biomasa nevis dzīvi, ar apziņu apveltīti indivīdi.

Prezentācijā tiek arī salīdzinātas vistas, kurām ļauts dzīvot savam priekam ar vistām, kuras šaušalīgos apstākļos pavada savu krietni saīsināto mūžu vistu fabrikās, mīņājoties pa savainotiem un mirušiem dzīvniekiem, neredzot saules gaismu, saspiestas neskaitāmu tūkstošu masā, kurā nav iespējams veidot sugai raksturīgās sociālās attiecības. Atšķirības uzvedībā un iemaņās ir nepārprotami par labu psihiski (un, nereti, arī fiziski) nedeformētajām vistām.

Runas beigās norisinās neliela diskusija par veidiem, kādos varam iestāties par dzīvniekiem.

Pasākuma noslēgumā tiek demonstrēts Gērija Jurovska “Runas, kas mainīs tavu dzīvi” video (ar latviešu subtitriem), kurā ASV aktīvists no ADAPTT 70 minūšu garumā enerģiski izklāsta būtiskāko par dzīvnieku izmantošanas ētiskajām, kultūras, kulinārajām, veselības u.c. pusēm.

Sakām paldies apmeklētājiem un viesiem no Somijas un pamazām arī izklīstam.

Vēl viens Pasaules dzīvnieku dienas 2012 pasākuma apskats atrodams Elizabetes bloga melodifairitale ierakstā Vegan meetup.

 

 

Lekcija par dzīvniektiesību aktīvismu

Nākamajā reizē ar Somijas aktīvistiem tiekamies 8. oktobrī vides aizsardzības biedrības “Homo Ecos” telpās (paldies Gunitai par pieskatīšanu), kur Ville kopā ar Anni, “Oikeutta Eläimille” runas personu stāsta par Somijas vecākās dzīvniektiesību organizācijas darbību no tās pirmssākumiem 15 gadu atpakaļ līdz mūsdienām, īpašu uzsvaru liekot uz pēdējo dažu gadu darbībām, kuru skaitā ir dzīvnieku ražošanas pētījumi, demonstrācijas uz ielām, dalība kopā ar citām organizācijām parakstu vākšanas kampaņā kažokzvēru audzēšanas aizliegšanas likumprojekta virzībai. Pa vidu slaidšovam tiek demonstrēti arī daži video no ielu akcijām un dažādām dzīvnieku fermām un rūpnīcām.

Lekcijas apmeklētāji varēja apskatīt un iegūt savā īpašumā “Oikeutta Eläimille” plakātus un uzlīmes. Kopumā lekcija ilgst nedaudz vairāk par 2 stundām, uzņemam dažādas gudrības un iedvesmu pašu rīcībai. Laiks sākt aktīvu darbību arī mums!

Paldies visiem, kas atnāca un iesaistījās!

P.S. Ja jūs kaut kur publiski aprakstat vai pieminat šos (vai citus Vegan.lv vai “Dzīvnieku brīvības” pasākumus), lūdzu iesūtiet saites – tās tiks pievienotas pie tēmas.