Dzīvnieku brīvības dibināšana

Tas brīdis ir klāt – dibināta Latvijā pirmā dzīvnieku tiesību aizstāvības biedrība ar nosaukumu “Dzīvnieku brīvība”.

No Ingas T.-F. pirmā ierosinājuma dibināt biedrību (draugiem.lv domubiedru grupā “Vegānisms”) līdz idejas īstenošanai pagāja tikvien kā pusotrs gads. Starpā gan gadījās gadu ilgs klusais periods, taču tēma tika reanimēta. Ap vasaras saulgriežiem, 22. jūnijā, pasākumā Keep Calm and Go Vegan kafejnīcā Vieta tika nolemts biedrības ideju attīstīt. 15. augustā pie Agneses deju studijas Fandango telpās notika pirmā biedrības dibināšanai veltītā sapulce, uz kuru ieradās ap 10 biedriem. Veiksmīgi izrunājām virkni jautājumu un jau otrajā sapulcē biedrība tika dibināta.

Biedrības dibināšana notika Zaļās Brīvības bibliotēkas telpās Meža ielā 4 (paldies Ievai par ielūgšanu). Ar Kati savlaicīgi ieņēmām telpas un palēnām sāka nākt cilvēki, daļa pazīstami, bet par lielu prieku un pārsteigumu – daudzi jo daudzi nepazīstami, līdz, sasniedzot apaļu 17 cilvēku skaitu, jau bija jāsēž uz bukletu pakām.

Ievadā pēc jaunieviestās tradīcijas tika pastāstīts par pēdējā laikā padarīto, īpaši atzīmējot:

 • Ingas P. veikto Making the Connection tulkojumu;
 • Līvas tulkoto Jurovska lekciju Best Speech You Will Ever Hear;
 • Sandra interviju un palīdzību raksta par dzīvniektiesībām tapšanā Mājas Viesī;
 • Kates aizsākto komunikāciju ar Veselības ministriju par dezinformāciju Osteoporozes biedrības avīzē.

Tika vēlreiz atrādīts Sandra izstrādātais aicinājums iesaistīties, apzinoties mūsu kopīgo varēšanu, kas ir vairāk kā tikai atsevišķo indivīdu summa.

Aptuveni pieturoties pie plāna sākās Kates vadītā sapulces formālā daļa. No sākuma tika nolasīti Riharda sagatavoto (un citu biedru papildināto) statūtu fragmenti, kā arī diskutēts par biedrības funkcionēšanas īpatnībām – biedru sapulce, valdes darbība, revidents u.c.

Nākamajā etapā balsojām par nosaukumu. Kuriozu pārsteigumu radīja apstāklis, ka daži biedri bija palaiduši garām ieilgušo nosaukuma marinēšanas procesu un vēlējās vēl kaut ko padomāt. Tomēr “nosaukuma izdomāšanas” nogurdinātā publika uz aicinājumu īsti neatsaucās un nācās vien balsot par jau esošajiem variantiem. (Uz vietas jaunieviestais “Veganima”, kaut arī neslikts, savāca pavisam nedaudz punktu un tika ierakstīts rezervē priekšdienām.)

Jāizvēlas bija starp variantiem:

 • Biedrība “Brīvību dzīvniekiem”
 • Biedrība “Dzīvnieku brīvība”
 • Biedrība “Dzīvnieku līdztiesība”
 • Biedrība “Cieni dzīvību”
 • Biedrība “Par dzīvnieku tiesībām”
 • Dzīvniektiesību aizsardzības biedrība “Anima”
 • Biedrība “Dzīvības cena”
 • Biedrība “Dzīvnieku vārdā”
 • Biedrība “Dzīvība un brīvība” (-ības / -ību)
 • Biedrība “Dzīva planēta”

Uz balsu lapiņām blakus nosaukumu variantiem tika atzīmēts vērtējums, dodot 3, 2 un 1 punktu par sirdij tuvākajiem nosaukumiem patikas mazināšanās kārtībā. Vēlēšanu biļeteni tika samesti balsu kannā.

Biedrības nosaukuma izvēles balsu kanna.

Pēc nobalsošanas saskaitot punktus (un pieplusojot dažas internetā iepriekš savāktās balsis no tiem, kas uz pasākumu netika) patiesības mirklis bija klāt. Uzvarēja “Dzīvnieku brīvība” – 23 punkti, pārspējot “Dzīvnieku vārdā” – 19, “Par dzīvnieku tiesībām” – 17.

Pēc nosaukuma izvēles norisinājās biedru anketu aizpildīšana, klātesošajiem atbildot uz virkni jautājumu. Aptuveni uz anketu aizpildīšanas beigām sāka izklīst steidzīgākie dibināšanas sapulces dalībnieki. Pēc tam visiem klātesošajiem tika piedāvāts kļūt par biedrības “Dzīvnieku brīvība” dibinātājiem, kādu salasījās kopskaitā 10.

Dibinātāji ievēlēja biedrības valdi 4 cilvēku sastāvā – Oskaru, Līvu, Kati un Sandri. Tās locekļi vienbalsīgi tūlīt arī nominēja Sandri par priekšsēdētāju. Tika pildīta veidlapa Uzņēmumu reģistram un dibinātāju sapulces pilnvarojums valdes locekļiem reģistrēt biedrību.

Ar pirmo biedrības valdes lēmumu par biedriem tika apstiprināti visi organizācijas dibinātāji un iesniegumus iesniegušie. Tādējādi biedrībā uz dibināšanas brīdi iestājās 16 biedri. Par biedriem gribas teikt visu to labāko – mūsu rindās ir gan radoši, gan vadoši cilvēki ar visdažādākajām iemaņām un hobijiem; gan ar pieredzi dažādos darbos, gan tādi, kas vēl tikai sāk, kopumā jauni cilvēki vecumā no 20-35 gadiem.

Pēdējie palikušie vēl nosvinējām dibināšanu ar šampanieti alkoholisko un bezalkoholisko, sasitu glāzi uz laimi (kādam taču vajadzēja!) un pēc pēdējām sarunām arī izklīdām pacilātā noskaņojumā.

Dokumenti biedrības oficiālai atzīšanai no valsts puses tiks iesniegti LR Uzņēmumu reģistrā pirmdien, 24. septembrī.

Labs, kas padarīts, bet tas ir tikai sākums – īstie darbi mums visiem tikai priekšā. Paldies visiem, kas ieradās un / vai atbalstīja! Cerot, ka neesmu piemirsis ko svarīgu, ar to arī atļaušos noslēgt šo atskaiti un uzaicināt biedrības valdes priekšsēdētāju teikt patospilnus vārdus un vest mūs visus (un it sevišķi tos, kas dienas gaismu šobrīd neierauga) pretī gaišai nākotnei. No sevis novēlu visiem veiksmi, apņēmību, izturību un saticību turpmākajā darbībā!

A.

5 domas par “Dzīvnieku brīvības dibināšana

  1. No Dzīvnieku brīvības statūtiem:

   2.1. Biedrības mērķis ir visu sugu dzīvnieku izmantošanas pārtraukšana visās cilvēka darbības jomās.
   2.2. Biedrības uzdevumi ir:
   2.2.1. mazināt dzīvnieku izmantošanu visās cilvēka darbības jomās;
   2.2.2. rosināt sabiedrību uz racionāli ētisku izturēšanos pret visu sugu dzīvniekiem, veicinot dzīvnieku tiesību ētikas izpratni, kā arī informējot par dzīvnieku izmantošanas apstākļiem un sekām;
   2.2.3. motivēt cilvēkus kļūt par vegāniem, informējot par dzīvnieku izmantošanas nevajadzīgumu un dzīvnieku izcelsmes produktu alternatīvām;
   2.2.4. veicināt izpratni par dzīvnieku izcelsmes produktu lietošanas veselības riskiem un ietekmi uz vidi;

Komentāri ir slēgti