Vairāk nekā tikai skaists kažoks: 6 fascinējoši fakti par lapsām

Mēs visi vēlamies pasauli, kas brīva no nevajadzīgām sāpēm un kurā pret dzīvām būtnēm izturas ar cieņu. Tādēļ vegānisms paredz ne tikai augu uztura lietošanu, bet arī atteikšanos no apģērba, kas ražots ar dzīvnieku ciešanām.


Latvijā joprojām tūkstošiem dzīvnieku mokošos apstākļos dzīvo un mirst zvēraudzētavās. Viņu vidū ir arī lapsas – dzīvnieki, kas lepojas ne tikai ar skaistu kažoku, bet arī ar augstu intelektu un sarežģītu emocionālo pasauli. 

Iepazīsties ar pārsteidzošiem faktiem par lapsām, kas atklāj, cik gudri un spējīgi patiesībā ir šie dzīvnieki!

1. Lapsas pieder suņu dzimtai, bet tām ir daudz kopīga ar kaķiem.

Līdzīgi kaķiem, lapsas visaktīvākās ir tad, kad saule jau norietējusi. Tām ir vertikālas acu zīlītes, kas ļauj redzēt arī tad, kad ārā ir tumšs. Vēl, tāpat kā kaķiem, lapsām ir jutīgas ūsas, ar kurām tās izzina apkārtni, un arī to elegantā gaita ir līdzīga kaķa grācijai. Lapsas ir vienīgie suņu dzimtas dzīvnieki, kas spēj ievilkt nagus tāpat kā to dara kaķi, un pelēkā lapsa ir vienīgā suņu dzimtas pārstāve, kas spēj rāpties kokos. Dažas lapsas kokos pat guļ. 

2. Lapsām patīk rotaļāties.

Lapsas ir draudzīgas un zinātkāras. Tās rotaļājas gan savā starpā, gan ar citiem dzīvniekiem, līdzīgi, kā to dara suņi un kaķi. Tām patīk bumbiņas, kuras tās mēdz zagt no pagalmiem un golfa laukumiem

3. Lapsas ir mīloši vecāki saviem bērniem. 

Lapsas ļoti rūpīgi un gudri audzina savus mazuļus. Lapsu kucēni piedzimstot nespēj ne redzēt, ne dzirdēt, ne staigāt, tāpēc viņu mammas pirmajos dzīves mēnešos par tiem nepārtraukti rūpējas. Lapsēnu tēvs tikmēr dodas medībās, lai atnestu ēdienu, ar ko mielojas visa ģimene. 

2009. gada maijā kāds lapsas mazulis iekrita slazdā un pavadīja tur divas nedēļas, pirms dzīvnieku aizstāvji viņu atbrīvoja. Mazulis nespēja izkļūt no slazda un bija smagi ievainots. Lapsēns izdzīvoja tikai tādēļ, ka viņa mamma tam regulāri pienesa ēdienu, kamēr viņš bija ieslodzīts. 

4. Lapsas spēj radīt apmēram 40 dažādu skaņu. 

Dažas no tām var būt līdzīgas suņa riešanai, vilku gaudošanai, pat lauvas rēcienam. Noklausies dažas no lapsas radītajām skaņām šeit

5. Lapsas medībās izmanto Zemes magnētisko lauku.

Kad lapsa medī, tā gluži kā vadāmā raķete spēj savā labā izmantot Zemes magnētisko lauku. Arī citi dzīvnieki spēj šo lauku sajust, taču lapsa ir līdz šim vienīgais zinātnieku atklātais dzīvnieks, kas to izmanto, lai notvertu medījumu. 

Lapsas saredz Zemes magnētisko lauku uz savas acs tīklenes kā “ēnu apli”, kas ir tumšāks tajā vietā, kur atrodas magnētiskie ziemeļi. Tuvojoties paslēptam medījumam, lapsa iet tik tālu, lai “ēnu apļa” tumšākā vieta norādītu tieši uz vietu, no kurienes nāk medījamā dzīvnieka izdotās skaņas – un tad lapsa uzklūp tieši šim punktam. Meistarīgi, vai ne? Šeit vari noskatīties video ar lapsu medībās.

6. Polārlapsām kļūst auksti tikai tad, kad temperatūra noslīd līdz -70°C.

Polārlapsa, kas dabā dzīvo tālos ziemeļos, pret aukstumu ir izturīgāka nekā vairums citu dzīvnieku. Tai it nemaz nesalst, ja vien temperatūra nenoslīd līdz -70°C. Tās baltais kažoks arī palīdz tai maskēties, lai paslēptos no uzbrucējiem. Turklāt, mainoties gadalaikiem, mainās arī lapsas apmatojums – tas kļūst brūns vai pelēks, lai lapsa varētu saplūst ar tundras vidi. 

Latvijā lapsas cieš. Tu vari palīdzēt

Zvēraudzēšana ir viena no cietsirdīgākajām industrijām, kas darbojas Latvijā: audzētavās dzīvniekus tur šauros stiepļu sprostos, kur viņi aiz stresa un izmisuma bezmērķīgi riņķo, sakož sevi un citus, iegūstot sāpīgus ievainojumus, kas bieži paliek ārstēti. Pēc dažiem mēnešiem dzīvniekus sāpīgā veidā nogalina, lai iegūtu to kažokus – dārgu luksusa preci, kurai mūsdienās ir viegli pieejamas lētas, videi un dzīvniekiem draudzīgas alternatīvas.*

Tagad ir pienācis izdevīgs, kritiski svarīgs brīdis, lai aizliegtu zvēraudzēšanu Latvijā pavisam, un tādēļ “Dzīvnieku brīvība” uzsākusi vērienīgu akciju “Lapsas draugs”, lai to paveiktu. 

Kopīgiem spēkiem mēs varam panākt, ka līdzcietība pret lapsām un citām dzīvām būtnēm kļūst par Latvijas sabiedrības normu. Kļūsti par Lapsas draugu! Tieši tavs 10‎€ ikmēneša ziedojums var būt izšķirošais uzvarai.

Pievienojies Lapsas draugiem!

*Vairāk par to, kur meklēt apģērbu, kura ražošanā nav izmantoti dzīvnieki, lasi šeit: https://vegan.lv/dzivesstils/apgerbi/  

1 domas par “Vairāk nekā tikai skaists kažoks: 6 fascinējoši fakti par lapsām

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *