Vēstule jaunajam vegānam

Viens no efektīvākajiem beļģu aktīvistiem, kurš nodarbojas ar dzīvniekiem draudzīga dzīvesveida popularizēšanu, Tobiass Lēnārts (Tobias Leenaert), uzrakstījis iedvesmojošu vēstuli tiem vegāniem, kas vēlas vegānisma idejas veiksmīgi izplatīt tālāk un radīt arī citos cilvēkos pozitīvu attieksmi pret vegānismu.

 

Vēstule jaunajam vegānam

Šis ir ieraksts, ko radīju kāda autora grāmatas projektam “Vēstules jaunajam vegānam”.  Šajās vēstulēs rakstītāji pavēsta jaunajiem vegāniem lietas, ko paši būtu vēlējušies zināt laikā, kad pievērsās vegānismam.

Dārgais jaunais vegān!

Apsveicu ar to, ka izvēlējies līdzcietību. Gadījumā ja esi ieinteresēts dažos ilglaicīga vegāna padomos, lūk, pāris lietu…

Pieņemu, ka neesi izvēlējies vegānismu tikai sevis dēļ, bet darīji to tāpēc, ka tici labākai pasaulei. Un, domāju, tu jau zini, ka pasaulei liela uzvara ir ne tikai tas, ka tu pats esi kļuvis par vegānu, bet arī tas, cik daudziem cilvēkiem tagad vari būt spīdošs paraugs. Tādējādi arī viņi redzēs, ka pastāv labāki veidi, kā sevi pabarot, nekā audzējot un nogalinot dzīvniekus. Viss ir skaitļos. Vairums cilvēku ēd gaļu tādēļ, ka vairums cilvēku ēd gaļu. Tātad, jo vairāk mūsu ir, jo vieglāk mūsu skaitu vairot. Svarīga ir kritiskā masa. Un tu esi tai pievienojies.

Tas vien, ka esi vegāns, ir pietiekami, lai cilvēki tev apkārt sāktu justies neērti. Tev nav pat jāatver mute. Ja vēlies, lai viņi sekotu tavam piemēram (un, kā jau teicu, pieņemu, ka to vēlies), tad jābūt ļoti uzmanīgam. Tev jārunā apdomīgi un diplomātiski, jo negribi cilvēkus atbaidīt, bet vēlies viņus piesaistīt.

Tāpēc vadi viņus saudzīgi. Smaidi, joko, gatavo ēdienus, stāsti stāstus, rādi priekšzīmi un esi par visu atklāts un godīgs. Nesludini (tā, kā es pašlaik sludinu tev), nevaino un nenosodi, jo uz lielāko daļu cilvēku tas neiedarbojas (pat ja tam ir bijusi nozīme tevis paša kļūšanā par vegānu).

Negaidi no citiem neko un noteikti negaidi, ka viņi tev sekos uzreiz un pilnībā. Negaidi, ka viņi arī izsviedīs savas ādas kurpes un jostas, savus vilnas džemperus un pārējo. Atļauj viņiem atrast pašiem savus iemeslus, lai mainītos, negaidi, ka tie būs tādi paši motīvi, kādi lika mainīties tev. Un nesaki, ak, lūdzu, nesaki viņiem, ka viņi nedrīkst saukt sevi par vegāniem, ja stingri neievēro visus noteikumus.

Cilvēki var uzsākt ceļu uz vegānismu un līdzcietību arī citu iemeslu, ne tikai vegānisma un līdzcietības, dēļ. Viņi var sākt ēst vegāniski apkārtējo spiediena vai veselības apsvērumu dēļ, nav svarīgi, kā dēļ. Svarīgi ir tas, ka tad, kad viņi būs uz šī ceļa, kad viņi būs sapratuši, ka ēst vegāniski ir garšīgāk un vieglāk paveicami, nekā viņiem agrāk šķita, viņu pretestība vegānismam sāks mazināties. Viņu sirds un prāts atvērsies ētiskajiem argumentiem, un ir iespējams, ka viņi visbeidzot nokļūs tur, kur tu vēlējies.

Pagaidām, manuprāt, tava loma šajā procesā ir iedrošināt viņus spert katru soli, neskatoties uz to, cik tas mazs, neskatoties uz to, kāds tam iemesls. Tieši mūsu iedrošinājums, nevis nosodījums palīdzēs citiem virzīties uz priekšu. Reti kurš nokļūst galā ar vienu vienīgu soli. Kaut arī mēs jau esam vegāni, mums joprojām ir neticami daudz, ko mācīties. Pacietība, sapratne un līdzcietība gan pret citiem, gan pret sevi aizvedīs mūs turp, kur vēlamies nokļūt.

Tāpēc esi pacietīgs, esi līdzcietīgs un izjūti ticību cilvēkiem. Tici, ka ikviens atradīs savu ceļu. Šodien tas nav viegli, un tādam cilvēkam kā tev, kurš pievērsies vegānismam, joprojām vajadzīgs daudz motivācijas, lai peldētu pret straumi. Bet tas kļūs arvien vieglāk un vieglāk, līdz vegānisms jau būs norma, līdz cilvēkiem vairs nebūs iebildumu klausīties un domāt arī par visiem dzīvnieku tiesību argumentiem. Un tad, pirms būsim to aptvēruši, kādu dienu pētnieki rakstīs disertācijas, nespēdami saprast, kā mūsu pašreizējā izturēšanās pret dzīvniekiem vispār kādreiz bijusi iespējama.

Līdz tam laikam dari savu darbu.

Vēlot visu labāko,

Tobiass Lēnārts

https://vegansapiosexual.wordpress.com/2015/02/11/letter-to-a-new-vegan/