10 Latvijā populāri veģetārieši un vegāni

Jaunais gads iesākas ar “Neapēd zemeslodi” izaicinājumu, jauniem mērķiem un iedvesmu tos piepildīt. 

Kļūstot par veģetāriešiem vai vegāniem, cilvēki mēdz justies neatbalstīti un nesaprasti. Tomēr ir daudz cilvēku, kas piekopj šo dzīvesveidu viņi ir atraduši savu motivāciju. Cilvēki iedvesmo cilvēkus, izmaiņas mūsu pašu ikdienā sasniedz citus, ļauj citiem ieraudzīt piemēru. Ikviens patiešām var radīt pārmaiņas pasaulē, un tā nav tikai optimistu cerība.

Šajā rakstā apkopojām 10 veģetāriešus un vegānus-Latvijā pazīstamus cilvēkus. Viņi un vēl daudzi, kas rakstā nav minēti, ar sava dzīvesveida piemēru iedvesmo citus aizdomāties par ikdienā veiktajām ēdiena izvēlēm. Rakstā manīsiet dažāda vecuma un profesiju pārstāvjus, jo skaidrs ir viens – mierpilnākām attiecībām ar dzīvniekiem un pasauli nav vecuma, profesijas vai dzīvesstila ierobežojumu.

foto: Oļegs Zernovs, OK
  1. Sandris Ādminis

Droši vien nebūtu melots, ja mēs teiktu, ka Sandris ir viens no zināmākajiem un aktīvākajiem dzīvnieku tiesību aizstāvjiem Latvijā. Sandris bija viens no dzīvnieku tiesību aizstāvības organizācijas „Dzīvnieku brīvība” dibinātājiem. Šobrīd viņš darbojas vairāk kā pirms gada izveidotajā „Riga Animal Save” kolektīvā, kas nu jau īstenojis divus vigilus – žēlsirdības akcijas pie lopkautuvēm. Sandris kopš 2015. gada veido arī Latvijas Universitātes radio NABA raidījumu “Zootehnikums”, kur dzirdamas sarunas ar visdažādākajiem cilvēkiem par dzīvniekiem. Sandra paveikto un to, ko viņš vēl joprojām dara varētu kādu brīdi uzskaitīt, tāpēc – ja neesi par viņu dzirdējis, vari iepazīties, piemēram, ar Sandra TedX runuJa vēlies, vari ieskatīties arī Riga Animal Save aktivitātēs.

foto: no Alises Mičules personīgā arrhīva

9. Alise Mičule

Alise dalās ar ceļojuma iespaidiem, vegāniskām receptēm un aktīvu dzīvesveidu savos sociālajos tīklos. Dažādas receptes, zero-waste principi, skaisti video. Turklāt Alise ar vīru Mārtiņu ceļo salīdzinoši lēti, bet uz eksotiskiem un tāliem galamērķiem, kas mums visiem var kalpot par iedvesmu “medīt” lētākās ceļojuma biļetes un apskatīt pasauli! Tāpat ir interesanti sekot līdzi vegānu ikdienas dzīvei un paskatīties vienu no veidiem, kā vegānisks dzīvesveids darbojas praksē. Ieskaties Alises Youtube  kanālā un Instagram kontā!

foto: no Māra Slanāra personīgā arhīva
  1. Māris Slanārs 

Vai esi kādreiz iedomājies, kā garšo zīļu maize vai aroniju kūka? Māris Slanārs, vegāns jau 30 gadu garumā,  iepriecina sekotājus sociālajos tīklos ar savām unikālajām un pārsteidzošajām receptēm. Tajās bieži tiek izmantotas mūsu pašu Latvijā audzētas sastāvdaļas – dažkārt atrodamas pat pļavā. Pats par sevi Māris saka: “Es esmu tāds pats cilvēks, kā visi, bet pirms 30 gadiem pārstāju ēst gaļu jeb dzīvniekus. Es sevi nepozicionēju kā uztura speciālistu. Es vienkārši vēršu uzmanību uz to, ka šādā veidā dzīvot ir vieglāk un priecīgāk.” Iepazīsties ar Māra dzīvesstāstu un neparastām receptēm! Ja meklē iedvesmu neparastām receptēm, ir vērts sekot Mārim arī Facebook.

foto: no Kristapa Vildes personiskā arhīva
  1. Kristaps Vilde 

Bieži dzirdami mīti par to, ka sportisti nevar būt vegāni vai – aktīvi sportojot ir grūti nodrošināt  sev pilnvērtīgu uzturu. Kristaps Vilde noteikti apgāž šos un citus izplatītus mītus par sportistiem, jo ir aktīvs vegāns, fitnesa treneris un organizē dažādus fiziskām aktivitātēm piepildītus ceļojumus uz ārvalstīm. Iepazīsties ar Kristapa Vildes piedāvātajām aktivitātēm!

foto: no Ditas Lases personiskā arhīva
  1. Dita Lase

Dita Lase ir uztura skolas Vegus dibinātāja un daudziem pazīstama kā vegāniska un populāro  produktu līnijas Gardais radītaja. Dita ir veģetāriete jau kopš 1997.gada  un 2015. gadā izdevusi pavārgrāmatu – Veģetārēšana. Ja ir vēlme pašam apgūt veģetāru maltīšu pagatavošanas mākslu, pie Ditas iespējams iziet dažādus veģetāras gatavošanas kursus. Tāpat Dita ir zinoša uztura jautājumos. Noskaties viņas lekciju par sabalansētu maltīšu plānošanu!

foto: Anda Krauze, LA.LV
  1. Anna Rozīte 

Anna Rozīte ir populāra pasākumu un  raidījumu vadītāja, un šobrīd mācās par uztura speciālisti. Anna ir veģetāriete jau kopš bērnības un gatavo veģetāru ēdienu arī savai ģimenei. Annas Instagram profilā var atrast dažādus iedvesmojošus un izglītojošus ierakstus par uzturu. Anna saka: “Es nevaru sevi saukt par 100% vegāni, tomēr mājās šādus ēdienus sanāk gatavot bieži un ne jau tikai tāpēc, ka tie ir vegāniski, bet gan tāpēc, ka garšo.” Tāpat Anna dažkārt sevi izaicina ēst vegāniski, skaidrojot to, ar faktu, ka “konvenciālā lopkopība mūsdienās ir lielākais vides piesārņotājs, tā ir arī ļoti nežēlīga, jo katru gadu tiek nogalināti ap 50 miljardiem dzīvnieku, kuru dzīves apstākļi pārsvarā ir bijuši tālu no normāliem un dabiskiem.” Ja interesējies par ēst gatavošanu, iepazīsties ar Annas ieteiktajām vegāniskajām receptēm!

foto: Juris Rozenbergs, Kas Jauns
  1. Šeila Vanaga

Šeila ir  modes māksliniece, svaigēdāju kafejnīcas Nirvana Raw īpašniece un svaigēdāja jau 5 gadus. Ir vērts apciemot šo restorānu vai pašam sameklēt un izmēģināt svaigēdāju receptes ēdienkartes dažādošanai arī tad, ja nevēlies par tādu kļūt. Kā viņa pati saka: “Kad tu proti pagatavot svaigēdāju receptes, pēkšņi izrādās, ka viss veselīgais ir arī ļoti garšīgs.” Šeila ir dalījusies savos iespaidos par svaigēšanu intervijās un televīzijas raidījumos, tādā veidā pievēršot tai plašu uzmanību.  

foto: Rojs Miezītis, Kas Jauns
  1. Andris Freidenfelds

Grupas Labvēlīgais Tips solists Andris ilgi ir bijis veģetārietis,  bet nu jau vairākus gadus ir vegāns. Par iemesliem, kādēļ viņš pievērsies vegānismam, Andris saka: “Es sapratu to ētisko pusi: kāpēc mēs pret vieniem dzīvniekiem izturamies tā, bet pret citiem pavisam citādāk? Kāpēc ar kaķiem un suņiem es mīlinos un čubinos, bet vēl gudrākas radības mierīgi ēdu nost? Beigās arī vienkārši sajutu, ka dzīve bez gaļas ir labāka.” 2020. gadā Andris ir viens no vegāniskā izaicinājuma “Neapēd zemeslodi” vēstnešiem.

foto: Dmitrijs Suļžics, F64 Photo Agency
  1. Valters Pūce

Komponists, čellists Valters Pūce ir Latvijā plaši pazīstams ar savas grupas Dagamba muzikālajiem panākumiem. Dagamba izceļas ar vērienīgiem skatuves priekšnesumiem un neparastiem mūzikas risinājumiem, piemēram, klasiskās mūzikas aranžijām modernās noskaņās. Kādā intervijā Valters dalās pārliecībā, ka “nevienam nav jānomirst, lai es paēstu.” Viņš arī atzīst, ka, kopš ir veģetārietis, jūtas labāk un pozitīvāk.

foto: Ieva Andersone, Santa
  1. Pēteris Kļava

Pēteris Kļava ir Latvijā zināms ārsts – bērnu reanimatologs, kurš savā uzturā nelieto gaļu. Viņš bieži vien tiek aicināts un raidījumiem un intervijām. Kādā no raidījumiem, aicināts izpaust savu viedokli par bērniem veģetāriešiem, Pēteris Kļava atzina, ka veģetārs uzturs var nodrošināt bērnam visas nepieciešamās uzturvielas. Viņš uzskata, ka “Bieži vien tautā ir tāds nepareizs uzskats – tagad ļoti daudzi ir veģetārieši, vegāni un tā ir modes lieta. Bet es gribu oponēt (..) tādam noliegumam – tā nav modes lieta. Pasaule attīstās, sabiedrība inteliģizējas, apziņa inteliģizējas, izsmalcinās, pieaug brīvība.” Šie ir daži no iemesliem, kāpēc cilvēki  ir spējuši nonākt līdz lēmumam izslēgt dzīvnieku izcelsmes produktus no sava uztura. Pēteris Kļava runā par eksistenciālām lietām, nāvi, visumu, dzīvību – kaut kur tajā visā iederas arī veģetārisms.

Raksta autore: Ieva Mūrniece

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *