Kur vislabāk vegāniski iepirkties?

Ir labi, ja ir iespēja izvēlēties, vai ne? Mēs, Vegan.LV, veicām izpēti, lai noskaidrotu, kurā no lielākajiem pārtikas veikalu tīkliem, ir iespējams atrast visplašāko vegānisko produktu klāstu. Pētījām veikalus 2019./2020. gadu mijā – iespējams, ka situācija pamazām mainīsies, un 2020. gadā varēsim sagaidīt arvien plašāku piedāvājumu tiem, kas dažādu iemeslu dēļ izvēlas augu izcelsmes produktus

Šī raksta ietvaros salīdzinājām 3 pārtikas veikalus ar plašāko vegānisko produktu piedāvājumu Latvijā – Rimi (Hyper), Maxima (XXX) un Stockmann, aptverot 8 produktu kategorijas (saldējums, piena alternatīvas, majonēze, jogurta alternatīvas, siera un krējuma alternatīvas, saldētie vegāniskie produkti – izņemot dārzeņus un augļus, tofu un uzkodu batoniņi). Skaidrs, ka šīs nav vienīgās vegānisko produktu kategorijas – augu valsts uzturs sastāv no ēdienu grupām, kas nav sarakstā iekļauti, piemēram, graudaugiem, pākšaugiem, augļiem un dārzeņiem. Tomēr šoreiz pētām tieši augu valsts alternatīvas tiem produktiem, kas tradicionāli ir dzīvnieku izcelsmes vai kurus ir sarežģītāk atrast vegāniskā versijā.

Veikalu piedāvājums būtiski atšķiras, un to nosaka vairāki faktori. Vispirms veikala atrašanās vieta un lielums. Gan Rimi, gan Maxima ķēdes veikalos situācija ir līdzīga – jo veikals ir lielāks, jo lielāks ir pieejamo produktu klāsts. Ar nožēlu jāsecina, ka arī veikala atrašanās vietai ir būtiska nozīme produktu pieejamībātajos veikalos, kas atrodas lielpilsētas centrā vai vietās ar augstu iedzīvotāju koncentrāciju, ir vairāk iespēju iegādāties augu valsts pārtikas preces. Jo veikals ir nomaļākā vietā, jo piedāvājums ir ierobežotāks. Jācer, ka šis aspekts ar laiku mainīsies, un arī nomaļu iedzīvotājiem būs pieejama plašāka vegānisku produktu izvēle. 

 

Lai popularizētu augu valsts ēdienkarti, ir svarīgi nodrošināt dažādu vegānisku gaļas un siera produktu alternatīvu pieejamību Šajā ziņā līderis ir Stockmann, jo unikālo produktu klāsts ir visai iespaidīgs – piedāvājuma ir Anamma, Meatless Farm, Wheaty, Fit Foof Bio, Berief, Vivera, Viana u.c. produkti. Tikmēr zināmākās Rimi piedāvātās vegāniskās alternatīvas ir Anamma, Violife, Vegan Deli un Sojalita produkti, bet Maxima var atrast The Meatless Farm un salīdzinoši mazāk zināmo zīmolu Nature Moi un Good Bite produkciju.

Pircējiem, kas apzināti vēlas iegādāties augu valsts produktus, svarīgi ir tas, vai attiecīgie produkti ir marķēti kā vegāniski, jo tas atvieglo iepirkšanos, un nav jātērē tik daudz laika, lai papildus iepazītos ar produkta sastāvu. Par to īpaši ir parūpējušies Maxima ķēdes veikali. Arī Rimi ir speciāli plaukti veģetāriem un vegāniskiem kā arī bezlaktozes produktiem, bet paši produkti nav īpaši marķēti. Stockmann situācija ir līdzīga Rimi. 

Pievēršoties Latvijas iecienītākajiem produktiem, latviešu mīļākais vegāniskais saldums – saldējums Magnum Vegan Almond ir pieejams visos 3 no aplūkotajiem veikaliem, bet tuvs sekotājs šajā pašā kategorijā – Latvijā ražotais Avenei saldējums – ir nopērkams Rimi un Stockmann. Vegānisku produktu pircēju vidū par populārāko tika atzīta Violife siera alternatīva – tā ir nopērkama Rimi un Stockmann. Turpat nopērkama arī otrās vietas ieguvēja sāļo produktu kategorijā – Anamma vegāniskā šnicele. Arī 2019. gada populārākā vegāniskā piedeva – Spilva ražotā 4 sezonu majonēze, tāpat kā iepriekš aplūkotie produkti, ir pieejami Stockmann un Rimi veikalos.

Veicot pieejamo produktu izpēti, esam nonākuši pie sekojošiem secinājumiem. Raugoties uz visām kategorijām kopumā, visvairāk opciju ir pieejams Stockmann – tur vegānisko produktu daudzums gandrīz dubulto to piedāvājumu, kas atrodams Maxima un Rimi veikalos. Īpaši izteikta atšķirība ir novērojama saldējumu un uzkodu batoniņu kategorijās. Vienlaikus, jārēķinās, ka iepirkšanās Stockmann ir dārgāks prieks, salīdzinot ar pārējiem lielveikaliem, kā arī tā lokācija var nebūt visiem ērti pieejama. Turklāt citās produktu kategorijās, piemēram, piena, jogurta un siera alternatīvās, visi 3 veikali piedāvā samērā līdzīgu produktu klāstu, bet saldēto produktu kategorijā īpaši izceļas Maxima plašais piedāvājums.

Skaitļi tabulā parāda, cik daudz produkta veidu ir katrā veikalā pa kategorijām.

Atbilde uz jautājumu Kur vislabāk vegāniski iepirkties? nav viennozīmīga, jo katrs no veikaliem piedāvā kaut ko, ko nepiedāvā pārējie. Tomēr ir skaidrs, ka visplašāko vegānisko produktu piedāvājumu iespējams atrast Stockmann. Ja salīdzina cenas un atrašanās vietas ziņā pieejamākos Rimi un Maxima – pirmajā ir atrodama lielāka saldējumu un saldumu izvēle, kamēr otrajā – vairāk pusfabrikātu un saldēto vegānisko produktu. Izvēle, kur iepirkties, paliek pircēja rokās.

Raksta autores: Līva Lapiņa, Bella Briška

Izpēti veica: Līva Lapiņa, Linda Dišlere, Ieva Miltiņa

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *