Vegāns veikalā: piena produktu alternatīvas

Tieši piena produktu dēļ cilvēki nereti domā, ka nekad nevarētu būt vegāni, jo kā tad bez siera, kā tad bez saldējuma vai krējuma un majonēzes. Taču vegāniskas alternatīvas nav dārgākas par kvalitatīviem piena produktiem un to garšu daudzveidība pārsteidz pat pieredzējušus vegānus.

Pagaidām siera alternatīvas Latvijā nopērkamas tikai specializētajos veikalos – Dabas Stacija (Rīgā), Berģu Bode (Berģos), Zaļais Zars (Siguldā) un veggo.lv interneta veikalā. Visos minētajos veikalos iespējams iegādāties Violife siera alternatīvas – picas sieru, mocarellas un čedara alternatīvu un klasiska tipa sierus ar dažādām piedevām, piemēram, ar tomātiem un baziliku vai olīvām u.c. Dabas stacija papildus tam piedāvā parmezāna alternatīvu (arī veggo.lv), Sheese un Cheezly siera alternatīvas. Vegāniskos sierus iespējams izmantot gan karstmaizēs un picās, gan mērcēs un vienkārši uz maizes. Ne visas siera alternatīvas ir kūstošas, bet tās, uz kurām redzi atzīmi “For Pizza”, kusīs, pārējās kūst, ja tiek sajauktas ar augu krēmu vai majonēzi – noderīgi, gatavojot mērces, zupas vai sacepumus. Siera alternatīvu cenas Latvijā ir no 1,15 (cena par 100 g) līdz 23,29 eiro (cena par 2,5 kg).  

Tiem, kas nevēlas izmantot siera alternatīvas, ir iespēja lietot neaktivizētās rauga pārslas, kas būs lielisks B grupas vitamīnu avots un nodrošinās arī ar visam neaizvietojamajām aminoskābēm, vienlaicīgi piešķirot ēdienam sierīgu garšu. Tās var lietot ar jebkuru ēdienu gan kā uztura bagātinātāju, gan garšas papildinātāju. Rauga pārslas ar B12 nopērkamas Stockmann, Dabas Stacijā un pirkumins.lv. Cena no 3,98 līdz 5,83 eiro.

Pieejamas arī krēmsiera alternatīvas no ražotāja Valsoia, kuras var atrast gan lielākajos Rimi veikalos (gan Rīgā, gan citās pilsētās), gan Dabas Stacijā. Dabas Stacija piedāvā arī krēmsiera alternatīvas no ražotāja Sheese, kas būs ar izteiktu garšu, bet veggo.lv piedāvā kausētā siera alternatīvas no Violife. Vegāniskos krēmsierus iespējams izmantot gan kā pavalgu maizei un grauzdiņiem, gan sacepumos un zupās, gan gatavojot krēmīgus makaronu ēdienus, bet bezpiedevu krēmsiers noderēs arī desertu gatavošanā. Krēmsiera alternatīvu cena ir no 1,19 līdz aptuveni 5,00 eiro.

Salātu gatavošanai esam pieraduši izmantot krējumu un majonēzi, un arī tas vegānam nesagādās problēmas. Latvijā pieejams gan dažādi augu krējumi – sojas, auzu un rīsu, gan dažādas sojas majonēzes. Rimi veikalu tīkls piedāvā majonēzi Sojalita un auzu krējumu Oatly. Veikals Gemoss piedāvā gan rīsu, gan auzu krējumus no The Bridge, bet veggo.lv arī sojas krējumus. Ar plašu piedāvājumu izceļas veikals Dabas Stacija – majonēze no ražotājiem Valsoia un Provita (ar un bez piedevām), majonēze Bon Soya, Really! majonēze ar čipotle pipariem vai bez piedevām un Plamil majonēze. Papildus tam pieejami arī dažādi augu krējumi – sojas, auzu, rīsu un arī bešamela mērce no ražotājiem EcoMil, Valsoia, Provamel un citiem. Cenas par majonēzes un krējumu alternatīvām ir no 0,98 līdz 1,49 par 250 ml iepakojumu.

Tiem, kas gatavo, ikdienā noder sviests, tāpēc arī tam ir svarīgi atrast alternatīvu. Pašreiz vegāniem pieejams tikai specializēto veikalu piedāvājums – saulespuķu, kokosriekstu, sojas margarīni un arī palmu tauku margarīni, kā arī veikala Prisma Rainbow margarīns. Dabas Stacija piedāvā Vitaquell un Provamel ražotos margarīnus, kas sastāv no dažādiem augu taukiem. Arī Stockmann var atrast margarīnu Sunnuntai. Veggo.lv piedāvā Alsan-Bio margarīnu.  Margarīnu cenas veikalos ir no 1.07 līdz 3.24 eiro. Meklējot margarīnu, uzmanies no dzīvnieku taukiem un D vitamīna, kas bieži vien ir dzīvnieku izcelsmes.

Jogurts ir viens no produktiem, bez kura daudzi cilvēki nevar iedomāties savu ikdienu, jo to var izmantot gan kā kārumu pēc ēdienreizes, gan kā ātras brokastis. Arī dažādi gatavie deserti noder steidzīgās dienās, kad gribas ko saldu, bet nav laika gatavot. Jogurtu alternatīvas un deserti Latvijā ir pieejami plašā klāstā gan lielveikalu ķēdēs, gan specializētajos veikalos.

Rimi veikalu tīkls piedāvā divu veidu Valsoia jogurtus un desertus, kā arī Alpro desertus un Frias jogurtus. Stockmann klāstā atrodami Alpro jogurti un deserti. Dabas Stacija piedāvā plašu Valsoia jogurtu klāstu, Provamel un Sojade jogurtus – bezpiedevu, persiku, melleņu, kokosriekstu, ar musli un citu veidu. Dabas Stacijā un Alma-Sinta veikalā atradīsi arī Bon Soya dzeramos jogurtus. Dabas stacijā – mandeļu, rīsu un sojas desertus no dažādiem ražotājiem. Veggo.lv savā klāstā iekļāvuši Sojade jogurtus. Veikalā Berģu Bode atrodami arī auzu deserti no Avena. Jogurtu alternatīvu un desertu cenas ir no 0,99 līdz 3,24 eiro.

Saldējums ir katras vasaras top našķis, jo ne tikai lieliski garšo, bet arī atvēsina, bet ziemā saldējumu ēdam ar karstiem pīrāgiem vai pievienojam kafijai. Latvijā vegānisku saldējumu atrašana nav problēma, jo tos piedāvā ne vien lielākie veikalu tīkli, bet arī specializētie veikali un mazie veikalu tīkli, piemēram, LaTS. Lielākajos Rimi veikalos un Sky veikalos atrodami Valsoia saldējumi uz kociņa un konusos (komplektā 4 gabali) un vērts ieskatīties arī sorbertu un sasaldēto sulu klāstā. Valsoia saldējumus piedāvā arī Dabas Stacija, bet krietni plašākā klāstā – mandeļu piena saldējums, sojas piena saldējumi, kas būs gan ar šokolādi, gan ogu mērcēm un pat miežu iesalu. Pieejami gan komplekti, gan saldējumi atsevišķi, gan lielie iepakojumi. Dabas Stacija piedāvā arī rīsu piena saldējumu Naturattiva ar aveņu vai šokolādes garšu. Saldējums Swedish Glace ar vaniļas garšu būs atrodams veikalos Maxima, Stocjmann, LaTS un dažādos mazajos veikaliņos. Saldējumu cenas Latvijas veikalos ir no aptuveni 1,00  līdz 4,70 eiro.

Domājams, ka ne viens vien ir ticis līdz šī saraksta beigām, katrā rindkopā meklējot biezpiena sieriņus. Latvijā pieejami lietuviešu ražotāja The Goodvibes Kitchen bezbiezpiena sieriņi, kurus pagaidām var iegādāties veikalā Dabas Stacija – karameļu, magoņu, kokosriekstu un vaniļas. Cena diemžēl liela (jo roku darbs) – aptuveni 1,50 eiro.

Rakstu un video sagatavoja organizācija “Dzīvnieku brīvība“.