Vegāns veikalā: saldumi

Saldumi ir neatņemama svētku sastāvdaļa, bet kuram gan negaršo saldumi arī ikdienā? Labā ziņa ir tāda, ka veikalā atrast vegāniskus saldumus nemaz nav grūti, jo gan lielie veikalu tīkli, gan mazie veikaliņi piedāvā cepumus, konfektes, batoniņus un citus saldumus.

Konfektes ir gards našķis, un jāsaka, ka konfekšu izvēle vegānam ir plaša. Mūsu pašu “Laima” ražo konfektes “Serenāde”, “Rīts”, “Vāverīte”, “Trifele” un marmelādes konfekti “Diāna”, bet tiem, kas iecienījuši karameles “Laima” piedāvā konfektes “Bārbele”, “Teātris”, “Start”, “Zosu kājiņas” un arī piparmētru karameli. Arī marmelāde “Vijolīte” un “Gundega” ir vegāniskas. Šokolāde “Lukss”, “Rigonda” un pat tumšā porainā šokolāde ir vegāniska! Neaizmirsīsim arī par klasiskajām “Laimas” piparkūkām, kas ir ne tikai gardas, bet arī vegāniskas un tāpat kā klasiskās konfektes “Prozit”. “Laimas” saldumus dažādā piedāvājumā iespējams iegādāties gandrīz visos Latvijas veikalos, bet visu plašo klāstu atradīsi “Laimas” firmas veikalos. “Laimas” produkti pieejami gan sveramā, gan pakotā veidā. ”Laimas” produktu cenas ir sākot no 0,48 centiem par lielkonfekti “Serenāde” vai “Vāverīte” līdz pat 11,99 eiro par kilogramu šo pašu konfekšu.

Veikalā ”Rimi” un ”Maxima” varēsi atrast tādus populārus saldumus kā, piemēram, saldos rožu žagariņus, marcipānu (jāuzmanās no piena, sūkalu pulveriem un šellakas), sukādes, dažādu ražotāju marmelādes un cepumus – bieži auzu cepumi un veikala lētākie cepumi ir vegāniski. Piemēram, ”Rimi” “Basic” un ”Maxima” “Optima līnija” klasiskiskie cepumi noderēs, gatavojot “siera” kūku, dažādus kārtojumus vai arī vienkārši pie tējas. Cepumi “Rimi Apple Pie” arī ir vegāniski, tāpat kā liela daļa prajņiku, sausiņu un baranku, kuras redzi veikalā. Ja esi iecienījis veselīgākus saldumus vai tādus, kas nesatur miltus, tad noteikti priecāsies par ziņu, ka gandrīz visas marmelādes ir vegāniskas un arī sukādes, kas ir būs gan labs našķis, gan vitamīnu avots. Tāpat šajos veikalos varēsi atrast arī sīrupus, kas noderēs desertu un karsto dzērienu pagatavošanā. Cepumus, prjaņikus, sausiņus un barankas atradīsi veikalā sākot no 0,42 eiro līdz aptuveni 3,99 eiro, marmelādes sākot no 0,78 eiro līdz 4,99 un sukādes sākot no 1,49 par mazo līdz pat 7,99 par lielo iepakojumu.

”Dabas stacija”, ”Biotēka” un citi specializētie veikali piedāvā gan pazīstamus saldumus, gan interesantus un specifiskus našķus. Piemēram, kakao pupiņu masa, kas noderēs gatavojot vai auzu-dateļu cepumi no veikala ”Dabas stacija”. Tur meklē arī vegāniskas piena šokolādes ar augu pieniem, “flapjack” un musli batoniņus. Biotēkā atradīsi gan kokosriekstu batoniņu, kas garšo ļoti līdzīgi zināmajam “Bounty”, gan šokolādes-apelsīnu cepumus. Vislielākais atradums Biotēkā varētu būt sīrupa vafeles, kas tur pieejamas gan ar riekstiem, gan kļavu sīrupu, gan ābolu bumbieru pildījumu. Cenas šādiem gardumiem būs no aptuveni 1,00 eiro līdz 5,99.

Tiem, kas iecienījuši saldumus, kuros dominē krāsas un pazīstamas garšas, jāsaka, ka “Skittles” konfektes un “Oreo” cepumi būs labākais našķis, kuru meklēt veikalā. Arī “Kalev” ražotās “Draakon” konfektes būs atrodas teju katrā lielveikalā. Želejkonfekšu cienītājiem noteikti jāiegriežas “Cenuklubā” vai veikalā “Prisma”. “Cenuklubs” piedāvā vismaz trīs veidu željekonfektes, un veikals “Prisma” bezglutēna stendā izvietojis želejkonfekšu lācīšus no vācu ražotāja “Ökovital”. Citās želejkonfektes bieži atrodams nevegāniskais želatīns, no kura jāuzmanās. Jāpiemin, ka veikalos “Cenuklubs” un “Sky”, atrodami arī “Oreo Double” cepumi, kas būs ar dubultu pildījuma daudzumu. Lielākajos veikalos nopērkamas arī “Haribo Spaghetti” zemeņu konfektes. Šādu saldumu cenas svārstās no aptuveni 0,50 eiro līdz 4,00 eiro par iepakojumu.

Vēlies tostermaizīti ar šokolādes vai riekstu krēmu? Iesakām Rimi “Poesia” vai “Dabas Stacijā” atrodamos “Valsoia”, “Chocorealle” un citu ražotājus šokolādes un riekstu krēmus. Tāpat, lielisks našķis būs zemesriekstu sviesta un ievārījuma maizīte. Cenas krēmiem veikalos no 1,41 līdz 6,30 eiro.

Ne tik populārs, bet tomēr iecienīts gardums ir arī halva, dažādi riekstu, musli un sēkliņu batoniņi. ”Sky” veikals piedāvā ”Corny” ražoto riekstu un augļu batoniņus, vienā iepakojumā 4 gabali. Tos arī droši vari meklēt teju katrā veikalā.

Iesala ekstrakts un kļavu sīrups būs lieliskas piedevas, gatavojot cepumus, kūkas un citus gardumus. Tos varēsi atrast lielākajos veikalu tīklos, ”Stockmann” un veikalā ”Gemoss” ir plaša izvēle kļavu sīrupiem. Cena sākot no 2,80 līdz 9,00 eiro. Lai cena nebiedē, dārgākais jau būs augstākās klases kļavu sīrups no Kanādas.

Ja tuvojas svētki un gribētos galdā likt kūku, tad Rīgā ir vairākas vietas, kur pasūtīt – “Terapija”, “Raw Garden”, “Bon Cafe” ir vietas, kur iegriezties pēc gardas kūkas. “Raw Garden” piedāvā svaigēdāju kūkas, “Bon Cafe” atradīsi šokolādes kūku, arī kēksiņus. “Terapija” piedāvā jau plašu gardumu klāstu – vegānisks Napoleons, kēksiņi, “Twix” alternatīva, šokolādes kūkas, “Žubīte”, kas ir “Cielaviņas” vegāniskā versija un citas.

Arī mājražotāju tirdziņos varēs atrast gardus saldumus, visbiežāk marmelādes, piemēram, ”JuJube” un ”Konfelāde”, dažādas sukādes un sīrupus.

Neaizmirsti, ka augļi un ogas visbiežāk arī ir saldi un garšīgi, tos vari audzēt gan savā dārziņā, gan iegādāties tirgū un veikalos. Bumbieri, apelsīni, mellenes, melone un jebkurš cits auglis vai oga būs ne tikai vegānisks, bet arī ļoti veselīgs un maciņam draudzīgs! 🙂

Jāsaka, ka Latvijā pieejami daudz un dažādi vegāniski saldumi un šo listi varētu turpināt ilgi, tāpēc, ja Tev ir zināms kāds gards, salds našķis, noteikti dalies ar to komentāros!

Rakstu un video sagatavoja organizācija “Dzīvnieku brīvība“.