12 paradumi, kas raksturīgi īpaši efektīviem vegāniem

Autors: Tobiass Lēnārts, bloga Veganstrategist.org autors

Manuprāt — atkārtoju, manuprāt — būt īpaši efektīvam vegānam nenozīmē izvairīties no dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļām līdz pat pēdējai mikrodaļiņai. Būtiskāk ir komunicēt veidā, kas palīdz atvērt visvairāk siržu un prātu līdzcietīgākam dzīvesveidam un uzturam. Iepazīsti manis izveidoto sarakstu ar 12 paradumiem, kas raksturīgi īpaši efektīviem vegāniem.

1. Īpaši efektīvi vegāni spēj iejusties sarunbiedra ādā. Viņi apzinās, ka, iespējams, citi cilvēki ir izteikti atšķirīgi daudzos aspektos. Viņiem var būt atšķirīgas intereses un motivācija, atšķirīgi veidi, kā reaģēt uz pārmaiņām un izaicinājumiem. Tādēļ…

2. Īpaši efektīvi vegāni spēj pielāgoties. Viņi izvēlas, par ko runāt un kā runāt, ņemot vērā, kas ir viņu klausītāji. Viņi savā attieksmē nav dogmatiski. Viņi apzinās, ka viņiem nav nekāda morālā pienākuma pasniegt vegānismu kā morālu pienākumu.

3. Īpaši efektīvi vegāni atbalsta katru soli, ko cilvēks sper. Viņi zina, ka pārmaiņas parasti notiek pakāpeniski. Tādēļ īpaši efektīvi vegāni vairāk koncentrējas uz pozitīvo, ko cilvēks jau sasniedzis, bet mazāk uz to, līdz kam viņi vēl nav nonākuši.

4. Īpaši efektīvi vegāni nav pūristi. Viņi zina, ka perfekcionisms kā pašu, tā citu vegānismā nav produktīvs. Viņi vēlas vegānismu prezentēt kā kaut ko pēc iespējas vieglāk sasniedzamu un vilinošu. Viņi zina: ja runa ir par līdzcietīgāka uztura ievērošanu, nevar runāt kategorijās melns un balts, tagad vai nekad. Viņi vēlas palīdzēt cilvēkiem spert pirmo soli, nevis pēdējo.

5. Īpaši efektīviem vegāniem nav jāpierāda sava taisnība. Viņi vairāk pievēršas rezultātu sasniegšanai. Tādēļ arī viņi reti debatē un strīdas. Viņi zina, ka papildus argumentiem viņi citiem var arī sniegt praktisku informāciju, receptes un iepazīstināt ar jaunām garšām, piemēram, pagatavot ēdienu cienastam.

6. Īpaši efektīvi vegāni māk klausīties. Viņi zina, ka patiesas komunikācijas pamatā ir prasme klausīties. Tādēļ īpaši efektīvi vegāni zina, kad uzdot jautājumus un kad klusēt. Viņi ir draudzīgi un apveltīti ar humora izjūtu. Viņi zina, ka sarunas norise bieži vien ir būtiskāka par tās saturu.

7. Īpaši efektīvi vegāni patur prātā, kā bija būt nevegānam. Viņi necieš no vegānu amnēzijas. Viņi atminas, ka reiz ēda dzīvnieku izcelsmes produktus un, iespējams, pat paši neuztvēra dzīvnieku tiesību argumentus, arī tad, kad tie tika pasniegti viņiem uz paplātes. Tādēļ viņi ir pacietīgi un saprotoši.

8. Īpaši efektīvi vegāni zina, ka izmaiņas attieksmē var parādīties arī pēc izmaiņām rīcībā. Tādēļ viņiem nerūp, ja cilvēki sāk savu ceļu vegānismā veselības vai citu iemeslu dēļ.

9. Īpaši efektīvi vegāni ir pieticīgi. Viņi zina, ka nav nevainojami. Viņi atzīst, ka citi cilvēki spēj paveikt lieliskus darbus, pat nebūdami vegāni. Un viņi zina, ka nezina visas atbildes.

10. Īpaši efektīviem vegāniem ir ticība cilvēcei. Viņi zina, ka vairums cilvēku vēlas darīt labu un nevēlas darīt pāri dzīvniekiem. Īpaši efektīvi vegāni zina, ka pārmaiņas ir tikai laika jautājums. Viņi apzinās, ka viena no būtiskākajām lietām, ko varam darīt, ir atvieglot līdzcilvēku ceļu uz līdzcietīgāku dzīvesveidu un ēšanas paradumiem, radot dažādākas un labākas vegāniskas alternatīvas.

11. Īpaši efektīvi vegāni apzinās, cik ļoti liela nozīme ir labam ēdienam. Viņi ir sajūsmā par jauniem vegāniskiem izstrādājumiem, viņi apgūst pavārmākslu un iedvesmo citus ar stāstiem par savu gardo vegānisko virtuvi.

12. Īpaši efektīvi vegāni nenosoda citus. Viņu acīs vegānisms – tāpat kā kļūšana par labāku cilvēku – ir tikai ceļš, nevis galamērķis. Tas ir kaut kas, kam nav gala un malas, ko nav iespējams pabeigt un ko var uzsākt daudz dažādos veidos.

Ja vēlies iepazīties ar šīm idejām smalkāk, noskaties šīs videoprezentācijas.

Raksts tulkots no angļu valodas. Oriģinālraksts pieejams šeit.