Miers virs zemes un ap Ziemassvētku galdu

Ziemassvētki ir mierpilns laiks, kas patīk vairumam cilvēku, tādēļ neērtības vai neiederēšanās sajūta būtu pēdējais, ko jebkurš gribētu piedzīvot. Tie, kas nesen ir kļuvuši par vegāniem un kuru ģimene un radi vēl nav pilnīgi atbalstoši, iespējams, ir nedaudz satraukušies par Ziemassvētku galdu. Ir pilnīgi saprotams, ja tu nejūties gluži kā pīle ūdenī, kad Ziemassvētkos pie sevis ir jāuzņem nevegāni vai jādodas ciemos pie cilvēkiem, kas lieto dzīvnieku produktus.

Labākais padoms, ko varam sniegt — ja pats nejutīsies neērti un nebūsi noraizējies, visi pārējie arī jutīsies mierīgi. Cilvēki parasti labi jūt apkārtējo nedrošību, kas var būt par iemeslu jokiem vai ķircināšanai par tavu dzīvesveidu. Taču jāņem vērā, ka cilvēki tā rīkojas, lai noņemtu sev spriedzi un atraisītu tevi, un to dara bez ļauniem nodomiem, tāpēc uztver to mierīgi. Tādā gadījumā apkārtējiem ātri apniks tevi vilkt uz zoba. Taču, ja jau no paša sākuma neļausi ielavīties nedrošībai, ļoti iespējams, ka pat nebūtu jāuzklausa jau simtreiz dzirdētie joki un replikas. Tādēļ priecājies par svētkiem, izlasi tālāk minētos padomus — varbūt noder —, un esi pārliecināts par savu izvēli nelietot dzīvnieku produktus un neatbalstīt viņu izmantošanu.

1. scenārijs. Tu esi vegāns, kas Ziemassvētkos dodas pie nevegāniem.

  • Noteikti pagatavo kādu ēdienu mājās un paņem to līdz! Tā varēsi parādīt citiem, cik garšīgs ir vegānisks ēdiens, un jutīsies daudz ērtāk, pavisam droši zinot, ka šo ēdienu vari ēst.

  • Paņem līdzi gan saldu, gan „sāļu” ēdienu, lai nevienā vakariņu posmā nav bēdīgi jāsēž ar tukšu šķīvi.

  • Vari pagatavot lielu salātu bļodu — tas vienmēr ir lielisks veids, kā galdu papildināt ar ēdienu, ko visi var ēst. Īpaši iesakām makaronu vai kartupeļu salātus, kas ir sātīgi un garšos arī citiem.

  • Pastāsti cilvēkiem, pie kuriem ciemosies, ka esi vegāns. Ja nepieciešams, paskaidro gana sīki, ko īsti tas nozīmē, jo Latvijā tas joprojām ir pārāk reti lietots vārds. Tad arī vari piedāvāt pagatavot kaut ko pats, ja nevēlies citus apgrūtināt.

2. scenārijs. Tu esi vegāns, kas Ziemassvētkos uzņem nevegānus.

  • Iespējams, tu raizējies, vai viesiem garšos tevis gatavotā maltīte. Taču tam nav nekāda pamata! Visdrošākais veids, kā pagatavot vakariņas, kas garšos visiem, ir veganizēt ēdienus, kas ir pazīstami jebkuram: latviešu tradicionālie ēdieni, zupas, dārzeņu plate ar mērcēm, salāti, dažādi dārzeņu ēdieni, pīrāgi, sacepumi, jebkas ar kartupeļiem utt.

  • Izvairies pasniegt ēdienus, par kuriem cilvēki var just kārdinājumu pajokot un pat paņirgāties vai kurus vēl nekad nav izmēģinājuši, tostarp tofu, sojas produktus, vegāniskus sierus, viltus gaļas utt. Tādējādi viesi tevi lieki neizprašņās un „nebaidīsies” no ēdienu nogaršošanas.

  • Ja tev pret to nav iebildumu un cilvēki izsaka tādu vēlmi, dari viņiem zināmu, ka drīkst ierasties arī ar nevegāniskiem ēdieniem.

  • Pagatavo tādu desertu, par kuru viesi brīnīsies: vai tas tiešām bija vegānisks? Idejas skaties Vegan.lv vai plašajā internetā.

Patiesībā šie padomi noder ne tikai Ziemassvētkos, bet jebkādos pasākumos un svētkos. Priecīgu svinēšanu!

Noderīgi: Vegānisku recepšu idejas Ziemassvētkiem