2. tipa diabēta pacientiem, kuri meklē efektīvākus risinājumus, vajadzētu apsvērt augu valstī balstīta uztura priekšrocības, vēsta zinātniskajā žurnālā „Cardiovascular Diagnosis and Therapy” publicētie dati.
Pētnieku komanda metanalīzē apkopoja sešu iepriekšēju pētījumu datus un secināja, ka augu valstī balstīts uzturs izteikti uzlabo vienu no galvenajiem cukura līmeņa kontroles rādītājiem. Viens no iepriekšējiem pētījumiem liecināja, ka glikolizētā hemoglobīna (HbA1c) līmeni var samazināt par līdz pat 1,2 procentu punktiem* 5,5 mēnešu laikā. Tas ir gandrīz lielāks efekts par to, kāds sasniedzams ar orāliem diabēta medikamentiem.
Liekot uzsvaru uz ilgtermiņa priekšrocībām, aplūkotie pētījumi parāda, ka gaļas, siera un olu izslēgšana no ēdienkartes samazina HbA1c par 0,7 procentu punktiem atsevišķos pētījumos, kopumā vidēji par 0,4 procentu punktiem. Salīdzinot ar -0,9 procentu punktiem lietojot metformīnu, -0,7 procentu punktu tik un tā ir ievērojams sasniegums. Šie skaitļi cilvēkam, kurš nezina daudz par diabētu, varbūt izklausīsies mazi, taču ikviens diabēta slimnieks zinās, ka tas ir milzīgs uzlabojums. Lielākajā daļā izmantoto pētījumu netika ierobežots kaloriju vai ogļhidrātu patēriņš.
Starptautiskās Diabēta Federācijas oficiālie 2014. gada dati liecina, ka vairāk nekā 139 400 Latvijas pieaugušo iedzīvotāju jeb 9% cieš no diagnozēta vai nediagnozēta 2. tipa diabēta. Diabēta aprūpe vidēji izmaksā gandrīz 850 eiro gadā vienai personai. Šī pētījuma rezultātiem ir iespēja iedrošināt ārstus ievērojami samazināt savu pacientu nepieciešamību pēc zālēm, iesakot pacientiem lietot augu valstī balstītu uzturu.
*Procentu punkts ir mērvienība divu procentu summai vai starpībai.
Barnard ND, Cohen J, Jenkins DJ, Turner-McGrievy G, Gloede L, Jaster B, Seidl K, Green AA, Talpers S. A low-fat vegan diet improves glycemic control and cardiovascular risk factors in a randomized clinical trial in individuals with type 2 diabetes. Diabetes Care. 2006 Aug;29(8):1777-83.
Yokoyama Y, Barnard ND, Levin SM, Watanabe M. Vegetarian diets and glycemic control in diabetes: a systematic review and meta-analysis. Cardiovasc Diagn Ther. 2014;4:373-382.
Johansen K. Efficacy of metformin in the treatment of NIDDM. Meta-analysis. Diabetes Care. 1999 Jan;22(1):33-7.
International Diabetes Federation. IDF Diabetes Atlas update poster, 6th edn. Brussels, Belgium: International Diabetes Federation, 2014.