Jaunā gada apņemšanās – vegānisms! Kāpēc ne?

Ja tu vēl neesi vegāns, bet vēlies par tādu kļūt – šodien ir īstais brīdis to apņemties! Kļūt par vegānu patiesībā ir tikpat viegli kā apēst kūciņu. Lūk, daži padomi, kā to izdarīt.

Nesteidzies

Paturi prātā galamērķi, bet dodies uz to savā tempā. Daži cilvēki spēj kļūt par vegāniem vienas dienas laikā un, ja tu esi viens no viņiem, ­­– fantastiski. Tomēr nesatraucies, ja jūti, ka tev vajag vairāk laika. Kā jebkuras izmaiņas dzīvesveidā, arī kļūšana par vegānu prasa laiku, lai pie tā pierastu un lai saprastu, kas ir vislabākais tieši tev. Vegānisms nav pieredze, kura ir vienāda visiem, un ir daudz pieeju, no kurām izvēlēties.

Viens no vieglākajiem veidiem, kā palielināt augu valsts produktu īpatsvaru savā uzturā, ir mazas izmaiņas ikdienas maltītēs. Vari sākt ar to, ka izsvītro gaļu vai piena produktus no ēdienkartes vienu dienu nedēļā. Vari arī mēģināt izmainīt uzreiz vienu maltīti, piemēram, ēst vegāniskas brokastis vienu nedēļu, pievienot vegāniskas pusdienas otrajā nedēļā un tā tālāk. Ēdienreizēm idejas vari smelties no paraugiem šeit. Tu pat vari mēģināt mainīt pa vienam produktam – aizstāt govs pienu ar mandeļu vai sojas pienu vai sviestu ar vegānisku margarīnu vai kokosriekstu eļļu. Gandrīz jebkuram ēdienam, ko var iedomāties, pastāv no augiem iegūta alternatīva, tādēļ tev nav jāatsakās ne no viena mīļākā ēdiena.

Rīkojies pareizi

Pārliecinies, ka tev netrūkst svarīgāko uzturvielu. Reizēm vegānu uzturs ne vienmēr ir 100% veselīgs, jo pastāv vegāniskas versijas arī gandrīz jebkuram neveselīgajam produktam. Ja vien tu ēd daudzveidīgu ēdienu, variējot dažādus produktus, var viegli un ātri izplānot diētu, kas satur visus vajadzīgos vitamīnus un uzturvielas. Lai iegūtu vairāk informācijas, izpēti Vegan.LV sadaļu Veselība.

Dodies iepirkties

Palutini savas garšas kārpiņas ar jauniem ēdieniem un garšām. Izkāpšana no savas ēdiena komforta zonas ļaus tev doties īstā  atklājumu ceļojumā pa jaunām virtuvēm. Pastāv tūkstošiem vegānisku recepšu no visām pasaules malām. Lai kāda būtu tava kulinārā gaume, tu iepazīsi gan lieliskus jaunus ēdienus, gan savu veco iemīļoto ēdienu variācijas. Tev nav jābūt atzītam šefpavāram, lai to sasniegtu, ­­– būsi patīkami pārsteigts, cik daudz maltīšu iespējams pagatavot no produktiem, kas jau atrodas tavā virtuvē vai ir nopērkami vietējā lielveikalā.  Lai zinātu, ar ko sākt un ar ko aizstāt savus ierastos nevegāniskos produktus, noderēs Vegan.LV Ēdamlietu katalogs. Internetā ir daudz vegānisku recepšu, taču, ja vēlies pilnvērtīgi paēst ārpus mājas, ieskaties kartē ar Rīgas ēstuvēm, kurās ir vegānisks piedāvājums.

Nepārstāj mācīties

Atceries, ka būt vegānam nozīmē nepārtraukti apgūt ko jaunu. Dzīve kā vegānam nevegānu pasaulē prasa gan uzdrīkstēšanos, gan zinātkāri. Pirmā vegānu biedrība dibināta jau 1944. gadā, tomēr daudziem cilvēkiem vegānisms joprojām ir relatīvi jauna koncepcija. Ir svarīgi dot sev laiku apgūt vegānisma dažādās puses un atcerēties ik pa laikam uzsist sev uz pleca, lai atzīmētu savu progresu.

Jautā pēc palīdzības

“Kur es varu nopirkt vegānisku šokolādi?” “Kā izcept kūku bez olām?” “Es nezinu, kā lai sarunājas ar ģimeni par vegānismu!” Nebaidies ­­– tu neesi viens. Lai kļūtu par vegānu un paliktu par tādu, nekas nepalīdz tik ļoti kā komunikācija ar citiem vegāniem, ­­– īpaši tādiem, kam jau ir ilglaicīga pieredze šajā dzīvesveidā. Vegan.LV piedāvā pieteikties “Vegānu akadēmijai” un iegūt mentora (pieredzējuša un izpalīdzīga vegāna) palīdzību tev ērtā saziņas formā: ar e-pasta vai Skype palīdzību, telefoniski vai satiekoties.

Atceries iemeslus

Nepārstāj sev atgādināt iemeslus, kādēļ esi izvēlējies vegānisku dzīvesveidu. Tu, visticamāk, atklāsi, ka kļūt par vegānu ir daudz vieglāk, nekā gaidīji, bet ja pieredzi kādu sliktu dienu vai jūties tā, it kā visa šī vegānu būšana būtu smags darbs, ievelc dziļu elpu un neilgi pārdomā savas izvēles. Palīdzēt var arī grāmatu lasīšana vai regulāra informatīvu un pacilājošu video par vegānismu skatīšanās; tāpat motivējoši ir vizuāli atgādinājumi, piemēram, tavu mīļāko dzīvnieku fotoattēli. Vai varbūt apciemo kādu pārtikas industrijas dzīvnieku saudzētavu (diemžēl pagaidām tikai ārzemēs). Laika pavadīšana ar tradicionālajiem “ēdiena dzīvniekiem” un viņu brīnišķīgo personību iepazīšana ir lielisks veids, kā no jauna nostiprināt savu pārliecību par vegānismu.

Nepadodies

Ja tu tici sev, vegānisks dzīvesveids jau drīz kļūs par ko pašsaprotamu. Vienmēr pastāv kāds iemesls, lai pieturētos pie sava lēmuma, kurš ir labāks par iemeslu tam nepieturēties. Praktizē vegānisku dzīvesveidu tā, lai tas sniegtu tev prieku, un virzies uz priekšu dienu pa dienai. Tu esi izvēlējies lielisku, aizraujošu un piepildītu veidu, kā dzīvot savu dzīvi, – izbaudi to.