TOP 10: filmas par vegānismu

TOP 10: FILMAS PAR VEGĀNISMU, KURAS IR VĒRTS REDZĒT!
Filmas  ir ne tikai izklaidējošas, bet arī izglītojošas un ar savu vēstījumu var radīt spēcīgas izmaiņas sabiedrībā. Filmas par vegānismu ļoti bieži ir tādas, kas aizkustina un iedvesmo mūs mainīt ierasto domāšanas veidu. Filmu par vegānismu ir daudz – un šis TOP 10 var kalpot kā ceļvedis, kuras no tām izvēlēties skatīties.

10. Okja (2017) 

Okja ir piedzīvojumu filma – vienīgā mākslas filma šajā sarakstā. Ne vienmēr filmā ir jāredz sirdi plosoši dokumentāli skati vai jāiedziļinās zinātniskos faktos. Okja pamatā ir stāsts par mazu meiteni, kura dzīvo ar savu vectēvu un viņas mīļdzīvnieks ir milzīga, ģenētiski modificēta cūka, ar kuru meitenei izveidojusies spēcīga draudzība. Šo cūku ietekmīga korporācija grib izmantot citu cūku radīšanai gaļas industrijas vajadzībām. Filma liek domāt par mūsu pašu attieksmi pret tiem dzīvniekiem, kurus mīlam, korporāciju attieksmi pret dzīvniekiem kā naudas mašīnām un par cilvēciskām emocijām vispār. Nozīmīgu lomu filmā spēlē arī dzīvnieku aizstāvības organizācija, kas palīdz meitenei izglābt cūku. Filma var tikt skatīta kā simbolisks atveidojums mūsdienu pasaulē notiekošajam dzīvnieku pārtikas industrijā.

Vairāk par filmu (IMDB).

9. Vegan 2019 

Plašsaziņas medijs Plant Based News jau kopš 2015. gada ik gadu izdod filmu par vegānismu. Filma parāda, ko jaunu vegānisma kustībā ienesis jauns gads. Tā vērš uzmanību uz gada nozīmīgākajām ziņām un izaicinājumiem, ar ko vegānisma kustībai ir nācies saskarties. 2019. gads ir bijis tas, kurā vegānisma popularitāte ir augusi visstraujāk, un to atzīst arī šī filma. 

Links uz 2019. gada filmu. 

8. Vegan: Everyday Stories  (2016) 

Filma, kas parāda 4 dažādu cilvēku dzīvesstāstus. Ultramaratonists; meitene, kas ir dzīvnieku aizstāve jau 8 gadu vecumā; sieviete, kas kļuva par vegāni un kopā ar savu vīru dzīvnieku fermu pārveidoja par dzīvnieku saudzētavu un vīrietis, kuram pieder vegānisks ēdienu busiņš. Katram no viņiem ir savs dzīvesstāsts, bet viņus visus vieno vēlme palīdzēt dzīvniekiem. 

Vairāk informācijas par filmu (oficiālā mājaslapa).

7. Live and Let Live  (2013)

Filma ar dažādiem stāstiem par ētiskiem, vides un veselības aspektiem ļauj ielūkoties vegānisma kustības attīstībā no tās saknēm Londonā, 1944. gadā. Filma iepazīstina skatītāju ar vadošo dzīvnieku tiesību filozofu, zinātnieku un citu profesionāļu pieredzi.

Vairāk informācijas par filmu (IMDB).

6. A Prayer for Compassion (2019) 

Aizvien pieaugošās diskusijas dzīvnieku tiesību jomā veicina arī diskusiju rašanos reliģijas pārstāvju vidū. Cilvēki, kas ir reliģiski vai garīgi, ne vienmēr izturas iejūtīgi pret dzīvniekiem. Filma uzdod jautājumu – vai reliģiskiem cilvēkiem vajadzētu nopietni ņemt vērā arī dzīvniekus? Vai Dievs vēlētos, lai mēs esam vegāni? Filmā viedokļus izsaka dažādu reliģiju pārstāvji. Tomēr A Prayer for Compassion noteikti nav paredzēta tikai cilvēkiem, kas piekopj garīgas prakses. Tā liks aizdomāties par to, cik iejūtīgi esam paši un kāpēc mēs tādi esam. Filma rosina pārdomāt mūsu pašu vērtības un domāt par jautājumu, kur mēs novelkam savas robežas iejūtībai pret citām dzīvām būtnēm un kā mēs esam iemācījušies šo robežu novilkt?  

 Vairāk informācijas par filmu (oficiālā mājaslapa).

5. H.O.P.E.: What You Eat Matters (2016)

Mēs varam izmainīt pasauli mainot to, ko liekam uz sava šķīvja – tāds ir fimas H.O.P.E. vēstījums. Rietumu pasaulē ir daudz cilvēku ar aptaukošanos, paaugstinātu holesterīna līmeni, diabētu un citām nopietnām veselības problēmām. Dažādi veselības eksperti un mediķi filmā parāda, ka liela daļa šo kaišu rodas tieši dzīvnieku produktu patēriņa dēļ. Filma koncentrējas uz augu valsts uzturu kā veselības uzlabošanas rīku, tomēr tā runā arī par vidi un dzīvniekiem

Vairāk informācijas par filmu (oficiālā mājaslapa).

4. Sea the Truth (2010)

Šī filma vēsta par pasaules okeāniem. Industriālā zveja iznīcina okeānu iemītniekus, un okeāni paliek aizvien tukšāki. Internetā klejo joks par to, ka vairums cilvēku, kas ir gatavi atteikties no plastmasas salmiņiem, lai glābtu zivis, diemžēl nav gatavi beigt ēst zivis, lai tās glābtu.  Šajā jokā ir daudz taisnības – ja zvejošana turpināsies tādā veidā kā tagad, dzīvība okeānā ir nopietni apdraudēta.

Tāpat nozīmīga problēma ir okeānu piesārņojums. Jebkas, kas nonāk jūrā, nonāk arī zivīs. Pārliecība, ka zivis ir veselīgas, daudzos gadījumos vairs neatbilst patiesībai – piesārņojuma dēļ. Sea the Truth ir vērts noskatīties, lai labāk iepazītu zemūdens pasauli un jūras iemītniekus kā arī – lai saprastu zvejas industrijas problemātiku.

Vairāk informācijas par filmu (IMDB).

3. The Game Changers (2018)

Šī bija viena no daudzu cilvēku gaidītākajām filmām pēdējo gadu laikā un ir radījusi plašas diskusijas par vegānisku dzīvesveidu.  Filmas galvenie varoņi ir pasaules klases sportisti, kuri izvēlas augu valsts uzturu. The Game Changers varoņi – talantīgi atlēti – apgāž mītus par to, ka dzīvnieku izcelsmes produkti ir nepieciešami, lai sasniegtu izcilus rezultātus sportā. Filmas veidotāji ne tikai apkopo sportistu pieredzes stāstus, bet arī skaidro sporta uztura zinātni – pētījumus un ekspertu viedokļus. 

Vairāk informācijas par filmu (oficiālā mājaslapa).

2. Cowspiracy: The Sustainability Secret (2014) 

Oxfordas vārdnīcas atzinušas ‘klimata krīzi’ par  2019 gada vārdu. Šim statusam ir pamatots iemesls, un Cowspiracy ir filma, kuru, atskatoties uz šī gada notikumiem klimata jomā, ir vērts redzēt. Filma stāsta par to, kā industriālā lopkopība ietekmē vidi. Galvenās no vides problēmām, kas saistītas ar lopkopību, ir globālā sasilšana un lielais ūdens patēriņš, kas nepieciešams dzīvnieku audzēšanai. Cowspiracy demonstrē, ka industriālā lopkopība ir viena no galvenajām klimata problēmām. Ir zināms, ka izslēdzot dzīvnieku produktus no sava uztura mēs manāmi samazinām savu ietekmi uz apkārtējo vidi – un šī filma apkopo faktus, lai pastāstītu skatītājam, ka tas notiek.

 Vairāk informācijas par filmu (oficiālā mājaslapa).

1. Earthlings  (2005) 

Earthlings ir filma, kas gandrīz vienmēr tiek minēta TOP filmu sarakstos par vegānismu. Filmas žanrs ir dokumentālā šausmu filma. Ne velti –  Earthlings ir sirdi plosoša. Tā atklāj to, kas ikdienā jāpārcieš dzīvniekiem gaļas, piena, olu, kažokādu un izklaides industrijās. Skati ir traģiski, vardarbības un nežēlības pilni. Šī filma daudzus cilvēkus ir pārliecinājusi pievērsties dzīvniekiem draudzīgākam dzīvesveidam. Pīters Singers, kurš tiek uzskatīts par moderno dzīvnieku tiesību kustības aizsācēju, ir teicis : “Ja es varētu visiem šajā pasaulē likt noskatīties vienu filmu, es viņiem liktu noskatīties Earthlings.”

Vairāk informācijas par filmu (oficiālā mājaslapa).

Kino var sniegt spēcīgu motivāciju paraudzīties uz dzīvi no jaunām perspektīvāmKas ir Tavas mīļākās filmas par vegānismu?

Sarakstu sastādīja Ieva Mūrniece.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *