Kas ir Latvijā labākais veikals? Vegvērtējuma 2021 rezultāti

Vegvērtējums 2021

Vai situācija ar augu valsts produktiem Latvijas tirgū ir bēdīga? Jā. Vai Latvijas lielajās veikalu ķēdēs ir vegāniski produkti? Arī jā. Viss atkarīgs no tā, kādi veikali tev ir pieejami.

Vegvērtējuma 2021 ietvaros tika izpētīti 8 zīmolu pārtikas veikalu tīkli visā Latvijā – Aibe, Citro, Elvi, LaTS, Maxima, Mego, Rimi un Top!. Lai salīdzināšanas process noritētu godīgi, šoreiz pētījām tikai Maxima X un Rimi Mini vai Rimi Express veikalus, nevis surpermārketus un hipermārketus.

Vājākos rezultātus pētījuma ietvaros uzrādīja Citro. Nevienā no izpētītajiem Citro veikaliem neatradās ne gaļas alternatīvas, ne tofu, humosa vai falafeļu. Ļoti līdzīgus rezultātus uzrādīja arī Aibe veikalu apmeklējumi. Ne vienā, ne otrā veikalā nav atrodami pat vienkāršākie augu uztura produkti.

Nedaudz labāka, bet joprojām apbēdinoša aina sagaida Mego un Maxima veikalos. Lielākā problēma šajos veikalu tīklos ir nekonsekvence. Dažos veikalos augu produkti, piemēram tofu, ir atrodami, bet vairumā – ne. Visbēdīgākā aina paveras veikalos mazpilsētās. Nolemjot piestāt kādā no šiem veikaliem, tu nevari paļauties uz to, ka atradīsi tajā savus iecienītākos produktus.

Reitinga 4. vietu ieņem Elvi. Tas piedāvājuma ziņā atpaliek no top 3 veikaliem, un līdzīgi kā Mego un Maxima gadījumos, ne visos Elvi var atrast kārotos augu produktus. Bet atrast tādus vegāniskus produktus kā majonēze, saldējums un humoss tev būs lielāka iespēja ieraudzīt Elvi, nevis reitingā zemāk esošo veikalu plauktos.

Īpaši priecājamies reitinga 3. vietā redzēt LaTS, kas ir uzlabojis savu produktu piedāvājumu, kopš 2020. gadā veiktās izpētes un pakāpies uz top 3 no iepriekš ieņemtās 6. pozīcijas. Lai arī LaTS joprojām nepiedāvā daudz gaļas produktu alternatīvu, tajā ir plašs piena produktu alternatīvu klāsts un daļā veikalu atrodami arī tofu un humoss.

Neapšaubāmi līderi augu valsts produktu piedāvājumā ir Top! un Rimi veikali. Abu veikalu rezultāti bija līdzīgi un sāncensība – sīva. Top!, līdzās LaTS veikaliem šogad mūs pārsteidza, jo pagājušajā gadā tas atradās vien reitinga 4. vietā. Top! veikalos tev ir labas izredzes atrast ļoti plašu piena produktu alternatīvu piedāvājumu kā arī tofu.

Tomēr labākais augu produktu piedāvājums Latvijas veikalos ir atrodams Rimi veikalos. Rimi savu tuvāko konkurentu pārspēj ar pastāvīgumu – tas piedāvā pamata augu produktu klāstu praktiski visos izpētītajos veikalos. Tāpat Rimi atrodams visvairāk gaļas alternatīvu, kuru piedāvājums mazajos un vidēja izmēra veikalos kopumā pieklibo. Rimi ir Vegvērtējuma līderis jau otro gadu pēc kārtas, un mums ir prieks par viņu iniciatīvu un interesi par pircēju vajadzībām.

Runājot par kopējām augu produktu piedāvājuma tendencēm, pozitīvi vērtējams tas, ka vismaz augu piens ir kļuvis par pamata preci visos – arī sliktākajos – Latvijas veikalos. Savukārt vājākais piedāvājums novērojams gaļas produktu alternatīvu kategorijā. Vairumā gadījumu tādi produkti kā vegāniski burgeri, desas u.tml. joprojām ir atrodami vien lielveikalos un specializētajos veikalos. Arī tik vienkāršu produktu kā tofu vai humoss piedāvājums pagaidām nav kļuvis par normu (kā tam vajadzētu būt) – šos produktus savā pastāvīgajā piedāvājumā ir ieviesuši vien reitinga līderi.


Pētījumu veica Dzīvnieku brīvība
Raksta autore: Bella Briška

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *