5 grāmatas, ko izlasīt visiem, kam interesē vegānisms (angliski)

Šīs ir pasaulslavenas grāmatas, kas uzlabojušas dzīvi simtiem, tūkstošiem un pat miljoniem cilvēku un dzīvnieku. Uzzini, kā un kāpēc ciešanu radīšana dzīvniekiem sakņojas mūsu sabiedrībā un kā to novērst, kā veiksmīgi atrisināt jebkuru konfliktu un kā savas dzīves laikā izdarīt pēc iespējas vairāk laba.


1. Tobias Leenaert – How to Create a Vegan World: A Pragmatic Approach

Vai rīcība, kas balstīta cieņpilnā attieksmē pret dzīvniekiem, ir vērtīga? Tikai tad, ja tā ir cieņpilna arī pret cilvēkiem. 

Grāmata, balstoties uz psiholoģijas atziņām, sniedz praktiskus padomus, kā iedvesmot citus pievienoties dzīvniekiem un cilvēkiem draudzīgā vegānisma kustībā.

2. Peter Singer – Animal Liberation

Stūrakmens dzīvnieku tiesību aizstāvības kustībā.

Grāmata pamato sudzisma — ideoloģijas, kas cilvēkam dod šķietamas tiesības ekspluatēt dzīvniekus, — esamību un sekas. Bagātīgā argumentācija savij filozofiskus spriedumus ar pašreizējo realitāti industriālajās fermās, zinātnē un ikviena cilvēkā dzīvē (jo svaigāks izdevums, jo aktuālāka informācija, tā ka pievērs tam uzmanību). 

Daudzie jo daudzie uzskatāmie piemēri, ko autors uzskata par tikai niecīgu ieskatu, demonstrē stabilu, bet aizspriedumainu uzskatu sistēmu, kas diemžēl vērsta uz dzīvnieku ciešanām.

3. Melanie Joy – Why We Love Dogs, Eat Pigs, and Wear Cows: An Introduction to Carnism

Ja sudzisma ideoloģija ir par dzīvnieku ekspluatēšanu kā tādu, tad karnisms ir tieši par dzīvnieku ēšanu.

Kāpēc pie mums neēd suņus (bet citur ēd), kāpēc tiek devalvēti dzīvnieki, ko cilvēks liek uz šķīvja, un kāpēc cilvēce vispār turpina ēst dzīvniekus? Vai tiešām tas ir normāli, dabiski un nepieciešami? Autore skaidro gan klasiskus psiholoģijas pētījumus, gan savu pētījumu rezultātus, lai aicinātu lasītāju kritiski izvērtēt karnisma lomu savā dzīvē.

4. Marshall Rosenberg – Nonviolent Communication: A Language of Life

Bieži vien tad, kad sāc kaut ko skaidrot citam cilvēkam, atklājas, ka pašsaprotamas lietas nudien ir saprotamas tikai pašam. 

Autors piedāvā vienkārši saprotamu modeli, kā runāt par savām vajadzībām un vērtībām un uzklausīt citus, lai uzlabotu komunikācijas kvalitāti.

5. Peter Singer – The Most Good You Can Do: How Effective Altruism Is Changing Ideas About Living Ethically

Izrādās, ka palīdzība industriālajās fermās ieslodzītajiem dzīvniekiem ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā mazināt ciešanas pasaulē. Tostarp arī vegānisms!

Autors runā par efektīvā altruisma pamatprincipiem un cilvēkiem, kas to dēļ būtiski izmainījuši savas, kā arī citu cilvēku un dzīvnieku dzīves.

Raksta autore: Ance Timbare

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *