Caur salātiem uz Eirovīziju: intervija ar grupu “Citi Zēni”

Šī gada Eirovīzijas dziesmu konkursā Latviju pārstāvēja grupa “Citi Zēni” ar dziesmu “Eat Your Salad”, kura izcēlās gan ar dziesmas vēstījuma aktualitāti visā pasaulē, gan parādot, cik forši ir dzīvot videi un dzīvniekiem draudzīgi. Uzzinājām vairāk par puišu skatījumu uz veselīgu dzīvesveidu, ēšanas paradumiem un kulinārijas prasmēm.


Kādi ir lielākie sabiedrībā valdošie mīti par veselīgu dzīvesveidu? Vai arī paši tiem kādreiz ticējāt?

⁃ Mūsuprāt, vislielākie mīti ir tas, ka tas aizņem daudz laika, tas ir dārgi, neērti lielpilsētas ikdienā. Tajā arī ir ietverta daļa patiesības, jo ikdienā arī paši redzam, ka ātrās ēdināšanas restorāni ir sastopami biežāk nekā veselīga dzīves veida restorāni, bet, plānojot savu ikdienu, atklājot jaunas vietas, kas atbalsta tieši veselīgu uzturu, ir iespējams mainīt savus paradumus arī lielpilsētā, un piekopt veselīgāku dzīves veidu.

Ko Jūs vislabāk mākat paši pagatavot?

⁃ Teiksim godīgi – ikdienā ļoti reti, kad gatavojam paši, bet tajās reizēs, kad esam kopā un gatavojam, esam iecienījuši meksikāņu receptes, piemēram, saceptus sīpolus, šampinjonus, asās pupiņas un lielu daudzumu dārzeņu (salātlapu, tomātu), kas satīts tortiljas plāksnēs ar mērcīti. Garšīgām receptēm nebūt nav jābūt sarežģītām! Protams, katram no mums ir sava īpašā recepte, bet tās mēs gatavojam paši mājās, ne kopā.

Vai Jūs esat kādu iedvesmojuši dzīvot dabai draudzīgāk, ja jā — ko un kā?

⁃ Viens no dziesmas “Eat Your Salad” mērķiem ir uzrunāt jebkuru klausītāju veikt dabai draudzīgākas izvēles savā ikdienas dzīvē. Gatavojoties Eirovīzijai esam paspējuši ar savu priekšnesumu paciemoties vairākās valstīs – Spānijā, Apvienotajā Karalistē, Izraēlā, Nīderlandē un, protams, Itālijā. Katrā no šīm vietām esam satikuši fanus, kurus esam ar savu dziesmu iedvesmojuši pamēģināt veģetāru vai pat vegānisku diētu, sākt šķirot atkritumus vai ikdienā nēsāt līdzi auduma maisiņu. Pieļaujam, ka šie cilvēki noteikti nav vienīgie, un ir liels prieks, ka mūsu dziesma radījusi šādu rezonansi par zaļo domāšanu. 

Citi Zēni - Latvia - Turin 2022 - Eurovision Song Contest

Kāda ir lielākā problēma, ēdot veselīgi, un kā Jūs ar to tiekat galā?

⁃ Noteikti lielākā problēma, ar ko esam saskārušies, ir uzturēt šādu ēšanas veidu ilgtermiņā. Ikdienā ir ļoti daudz iespēju “noiet no ceļa”, un galvenais ir uz šiem īsajiem brīžiem sagatavot kādu veselīgu našķi kā alternatīvu līdz šāda rīcība paliek par pieradumu, un pēc tam ar to ir ļoti viegli tikt galā.

Kur Jūs meklējat receptes veselīgai ēdienreizei?

⁃ Pārsvarā, ja ir kādi svētki vai īpašas vakariņas, meklējam internetā, bet parasti vienkārši izmantojam un improvizējam ar to, kas mums ir nopirkts ledusskapī. Daudz mācāmies no ģimenē aizgūtām receptēm un kulinārijas padomiem, bērnības garšas vienmēr ir mīļākās. 

Ja katrs no Jums būtu dārzenis, kurš Jūs būtu?

⁃ Mūsu mīļākie salāti ir “Latviešu salāti” jeb gurķi, tomāti ar krējumu, dekorēti ar dillēm. Par to, kurš dārzenis mēs katrs būtu, esam sadalījušies 2 lielās frontēs, Toms, Roberts un Krišjānis sevi raksturotu kā tomātus, bet Jānis ar Dagni sevi identificētu kā gurķus. Reinim vienmēr jāatšķiras, tāpēc viņš sevi redz kā dilles.

Wiwi Jury 2022: Latvia's Citi Zeni With "Eat Your Salad" (Review and  Ranking)

Kas, jūsuprāt, visvairāk attur cilvēkus no veselīga, dabai draudzīga dzīvesveida? Morālie uzskati, zināšanu trūkums vai slinkums?

⁃ Visticamāk no dabai draudzīga dzīvesveida un veselīga uztura cilvēkus attur zināšanu trūkums, varbūt negribētu to saukt par slinkumu, cik tie ir ieradumi. Katrs no mums iekšēji grib uzskatīt, ka ir morāli labs cilvēks, bet ikdienas steigā bieži vien nepadomājam par to, kādas sekas var radīt šķietami ikdienišķi lēmumi. Mūsuprāt, būtu vairāk cilvēki jāizglīto šajā jautājumā, ja vēlētos to mainīt. Daudzi cilvēki pat neapjauš dažādu dzīvnieku izcelsmes produktu aizvietotāju milzīgo klāstu, vai to gatavošana šķiet sarežģīta, bet no tā nevajadzētu baidīties, bet atrast pareizo recepti un pamēģināt!

Kurš ir jūsu veselīga dzīvesveida guru un motivētājs?

⁃ Mums grupas ietvaros nav īsti izteikta dzīvesveida guru, bet motivāciju mēs smeļamies no dabas, kas mums ir apkārt. Mūsu Latvija ir viena no viszaļākajām valstīm Eiropā, un, ceļojot pa Latviju, varam izbaudīt dabas skaistumu visā tā krāšņumā un vēlamies darīt visu, lai tāda tā arī paliktu!

Vai kādreiz domājāt, ka būsiet zāļā karoga nesēji Eiropā?

⁃ Nekad nebijām tā domājuši, jo rezonanse no Eiropas publikas mūs ļoti pārsteidza. Piesakoties ar šo dziesmu “Supernova” konkursam, domājām, ja tiešām aizbrauksim uz Turīnu pārstāvēt Latviju, kas ir vēstījums, ko vēlamies nodot šai milzīgajai auditorijai, un šī dziesma pieskarās būtiskai mūsdienu problēmai no citādāka skatu punkta, kas atbalsta zaļo domāšanu. Esam tikai latviešu puikas no laukiem, noteikti neesam vispiemērotākais zaļās dzīves etalons, bet mums ir liels prieks, ka mūsu vēstījums tika sadzirdēts un šī tēma izskanēja visā Eiropā, un, cerams, ka arī nepazudīs, bet turpinās savu mērķi. 

Евровидение 2022 (Латвия) Citi Zēni — Eat Your Salad

Kurš no Jums ir zaļais kārtībuzraugs un kurš visbiežāk saņem aizrādījumus?

⁃ Mūsu “Kārtībuzraugs” droši vien ne tikai par zaļo tēmu, bet visās lietās ir Jānis, bet viņam šajā aspektā ir salīdzinoši maz darba, jo paši strādājam ar sevi individuāli un dzīvot veselīgi un dabai draudzīgi ir visu mūsu interesēs — darām to sev, tev un Planētai. 

Cik daudz salātu paņēmāt līdzi uz Turīnu?

⁃ Viena lieta, par ko bijām pārliecināti, ir tas, ka Itālijā būs ļoti garšīgs ēdiens, līdz ar to uz Turīnu neko līdzi neņēmām ar to saistībā. Esot uz vietas, katru rītu varējām baudīt dažādus augļu un dārzeņu salātus viesnīcas brokastīs, kuri bija vienkārši izcili!

Vai dziesma “Eat your salad” ir sasniegusi savu mērķi?

⁃ Dziesma savus mērķus ir sasniegusi daļēji  —  protams, esam bezgala pateicīgi vispār, ka varējām piedalīties Eirovīzijas konkursā un atrādīt šo vēstījumu visai Eiropai, bet cerējām, ka ar šo dziesmu arī iekļūsim pasākuma finālā. Diemžēl šoreiz nepaveicās, bet cerēsim, ka Latvijai izdosies konkursā nākamgad!

Jānis Pētersons, Roberts Memmēns, Dagnis Roziņš, Reinis Višķeris, Toms Kagainis un Krišjānis Ozols no grupas “Citi Zēni”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *