Kā uzlabot matu un nagu veselību, esot vegānam?

blondi mati

Rūpēšanās par sevi ir būtiska ikdienas daļa, tomēr bieži trūkst skaidrības, kā to darīt pareizi. Ir tūkstošiem padomu par matu un nagu kopšanu: influenceri reklamē dārgus produktus, vecmamma iesaka matus mazgāt lietusūdenī, draugi vīlē nagus pēc Mēness kalendāra, un spāņu tradīcijas aicina matus veselu dienu turēt olīveļļā1. Kas no tā visa patiešām tev palīdzēs?


Uzturs

Veselības pamatā ir sabalansēts uzturs — tavi mati un nagi lielā mērā ir tas, ko tu ēd2,4. Citiem vārdiem, pusfabrikāti un saldumi joprojām drīkst bezgrēcīgi sildīt tavu vēderu, bet atvēli pietiekamu vietu arī proteīniem, vitamīniem un minerālvielām.

Tā kā matus un nagus galvenokārt veido keratīns (proteīna veids), atceries dienā uzņemt vismaz trīs porcijas pākšaugu, riekstu vai kvinojas. Proteīnu trūkuma dēļ mati kļūst mazāk elastīgi, vājāki un balē.

Pievērs uzmanību arī vitamīniem. A vitamīns rūpējas par matu stiprumu. B grupas vitamīnu trūkums ir saistīts ar matu un nagu strukturālām izmaiņām, matu izkrišanu un sirmošanu, tomēr, par laimi, teju visus B grupas vitamīnus uzņemt ir vienkārši — pietiks ar šķipsnu rauga pārslu savai maltītei. Vairāk uzmanības jāpievērš B12 vitamīnam: ir būtiski izlemt, vai tev piemērotāk ir ikdienā lietot ar B12 bagātinātus produktus vai uztura bagātinātājus. C vitamīns veicina keratīna veidošanos, bet C vitamīna trūkums saistīts ar mīkstu un plānu nagu veidošanos. D vitamīns var palīdzēt matu augšanai, un E vitamīns — mazināt dzeltenu nagu nokrāsu.

Runājot par minerālvielām, galvenokārt jāizceļ dzelzs, kalcijs un cinks. Ja to trūkst, nagi var kļūt trauslāki. Dzelzs trūkums padara matus plānākus, savukārt kalcija un cinka trūkums var veicināt nagu ziedēšanu — baltus plankumus uz nagiem. 

Lai nebūtu šaubu, ka uzturs veselības (un skaistuma) stiprināšanā ar tevi ir uz vienu roku, vari izpētīt Vegan.LV ieteikumus, izmēģināt lietotni Cronometer vai doties pie ģimenes ārsta un uztura speciālista.

brūni mati

Kopšanas līdzekļi

Lai gādātu par matu aizsardzību no lūšanas, saules kaitīgās ietekmes un šampūnos esošo virsmaktīvo vielu iekļūšanas matu maisiņos jeb folikulos, var izmantot matu eļļu. Dažādas matu eļļas viegli var iegādāties gan veikalos, gan internetā, pirms tam pārliecinoties, ka tās ir vegāniskas. Eļļas var lietot pirms vai pēc matu mazgāšanas. Pirms mazgāšanas mati tiek sargāti no saules un sālsūdens, vēja un mitruma. Pēc mazgāšanas eļļu var izmantot kā ierasto kondicionieri1. Liels bija mans pārsteigums, kad friziere reiz ieteica smērēt matos olīveļļu (izrādās, spāņu tradīcijas tik tiešām vērts turpināt). Eļļas smērēšana uz nagiem palīdzēs stiprināt arī tos3.

Informāciju, kur atrast vegāniskus matu un nagu kopšanas līdzekļus, meklē šeit.

Atceries, ka par matu un nagu veselību vislabāk konsultēs dermatologs, kas sniegs tieši tavai situācijai piemērotāko padomu.

Izmantotā literatūra:

  1. Dubief, C., Mellul, M., Loussouarn, G., & Saint-Léger, D. (2005). Hair care products. In Wilkinson, J., & Bouillon, C. (Eds.), The Science of Hair Care (pp. 141–182). CRC Press. https://doi.org/10.1201/b14191
  2. Finner, A. M. (2013). Nutrition and hair: deficiencies and supplements. Dermatologic Clinics, 31(1), 167–172. https://doi.org/10.1016/j.det.2012.08.015
  3. Reinecke, J. K., & Hinshaw, M. A. (2020). Nail health in women. International Journal of Women’s Dermatology, 6(2), 73–79. https://doi.org/10.1016/j.ijwd.2020.01.006
  4. Seshadri, D., & De, D. (2012). Nails in nutritional deficiencies. Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology, 78(3), 237–241. https://doi.org/10.4103/0378-6323.95437

Raksta autore: Ance Timbare

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *