Kur vislabāk vegāniski iepirkties? Pētām Dobeli

Gada sākumā meklējām atbildi uz jautājumu “Kur vislabāk vegāniski iepirkties?”, salīdzinot Rīgas lielveikalu piedāvājumu. Tikpat svarīgs ir arī vegānisko alternatīvu piedāvājums reģionos ārpus galvaspilsētas, lai produkti būtu pieejami gan tiem, kas jau izvēlējušies pievērsties vegāniskam dzīvesveidam, gan tiem, kuri ētisku, veselības vai citu apsvērumu dēļ ir ieinteresēti pamēģināt augu valsts maltītes. Tādēļ, turpinot Vegan.LV iesākto pētījumu par lielveikalu piedāvājumu, pievēršamies arī reģionu situācijas izpētei.

2020. gada februārī un martā tika salīdzināti trīs lielāko lielveikalu ķēžu veikali Dobeles pilsētā divi veikali Top, divi Maxima X, Rimi Hypermarket un Rimi Mini. Izmantoti tika tie paši kritēriji, kas jau veiktajā Rīgas veikalu salīdzinājumā, proti, aplūkotas septiņas produktu kategorijas: saldētie vegāniskie produkti, piena, jogurta, krējuma un siera, majonēzes alternatīvas, saldējums un tofu.

Visplašāk pārstāvētā vegānisko produktu kategorija pētījumā aplūkotajos veikalos ir piena produktu alternatīvas: pieejami sojas, mandeļu, auzu, rīsu un citu augu dzērieni. Tāpat gandrīz visos veikalos pieejami vismaz divu veidu Alpro deserti. Krējuma alternatīvas gan atrodamas galvenokārt tikai Rimi Hypermarket, kur pieejams arī nedaudz plašāks vegānisko jogurtu, desertu un saldējumu klāsts, nekā citos izpētītajos veikalos.

Vegāniski produkti atrodami arī dažādu sāļo ēdienu un piedevu klāstā. Gandrīz visos veikalos pieejams vismaz viena veida tofu. Mazāk pieejamas ir vegāniskas majonēzes un mērces Rimi Hypermarket atrodami trīs šādi produkti, vienā no Top veikaliem viena vegāniska majonēze. Pārējos veikalos majonēzes un mērces nav pieejamas.

Lielākā vegānisko saldēto produktu izvēle ir Rimi Hypermarket, kur var atrast gan Anamma un Appetit gaļas produktu alternatīvas, gan, piemēram, pelmeņus ar dārzeņu pildījumu un tamlīdzīgus produktus.

Interesanti bija arī aplūkot, cik pētāmajos veikalos pieejami bija sabiedrībā visiecienītākie vegāniskie produkti. 2019. gada Vegan.LV aptaujā saldumu kategorijā respondentu vidū lielāko popularitāti guvušais Magnum Vegan Almond saldējums Dobelē nopērkams visu trīs lielveikalu ķēžu veikalos vienā no Top veikaliem, vienā Maxima X  un Rimi Hypermarket. Iemīļotā piedeva – Spilvas 4 sezonu majonēze pieejama retāk. To var iegādāties Rimi Hypermarket un vienā no Top veikaliem. Violife vegāniskais siers pieejams abos Rimi veikalos un vienā no Top

Nevienā no aplūkotajiem veikaliem vegāniskie produkti netiek izvietoti atsevišķos plauktos vai kā īpaši izcelti, izņemot produktus, kuriem marķējums par to vegānisko sastāvu jau norādīts uz iepakojuma. Vairākos gadījumos kopīgā plauktā izvietoti augu izcelsmes piena dzērieni, Alpro deserti un saldā krējuma alternatīvas. Taču šiem produktiem līdzās stāv arī govs piena produkti ar zemāku tauku saturu. Tas liecina, ka šāds produktu izvietojums drīzāk mērķēts uz pircēju auditoriju, kas augu alternatīvas piena produktiem varētu izvēlēties tieši veselības apsvērumu dēļ, nevis tiem, kas vegānisku uzturu izvēlas citas motivācijas vadīti. 

Veicot Dobeles veikalu produktu klāsta izpēti, nākas secināt, ka novērojumi atšķiras no Rīgas veikalu izpētē gūtajiem rezultātiem. Iepriekš secināts, ka Rīgā vegānisko produktu piedāvājums atšķiras atkarībā no veikala izmēra un novietojuma. Dobelē šāda tendence nav izteikta.

Redzams, ka mazākā veikalā (Rimi Mini) piedāvājums var būt ievērojami plašāks kā vidēja izmēra veikalā (Top, Maxima X). Vegānisko produktu cenas visos veikalos ir līdzīgas.

Vegānisko produktu piedāvājumā līderis Dobelē ir Rimi. Ne tikai hipermārketa klāsts (saskaitīti 49 vegāniski produkti), bet pat Mini Rimi piedāvājums (20 produktu) pārspēj vidēja izmēra Maxima un Top veikalus. Tomēr Dobeles veikalos salīdzinoši neliels ir “unikālo produktu” un atpazīstamu vegānisko produktu zīmolu klāsts. Tādi populāri produkti kā “Sojalita” majonēze un tofu pieejami tikai Rimi veikalos. Tāpat tikai Rimi Hypermarket pieejami, piemēram, Anamma produkti. Dobeles veikalu plauktos nav atrodami The Meatless Farm, Vegan Deli, Avenei un citu zīmolu produkti, kas ir nopērkami Rīgā. 

Protams, veikalu piedāvājums ir saistīts arī ar pieprasījumu, kas Dobelē varētu būt zemāks nekā galvaspilsētā. Taču kopumā pozitīvi vērtējama ir tendence vegānisko alternatīvu klāstam palielināties arī mazpilsētu veikalos. Arī šobrīd pieejamais produktu klāsts, lai gan nepilnīgs, ir plašāks, nekā tas bija vēl nesenā pagātnē.

Pētījuma autore: Beāte Orlova

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *