Top 9: Labākie produkti imūnsistēmas stiprināšanai

Lai gan nav viena brīnumlīdzekļa, kas garantētu veselību, uzturam var būt būtiska nozīme ķermeņa gatavībā cīnīties ar slimībam. Veselīga uztura ievērošanu kā vienu no līdzekļiem fiziskās un emocionālās labsajūtas uzturēšanai Covid-19 izplatības laikā rekomendējusi arī Latvijas Veselības ministrija. Tāpēc esam apkopojuši labākos tirdzniecības vietās viegli pieejamos produktus, kas var palīdzēt stiprināt imunitāti. 

Ņem vērā, ka šajā sarakstā apkopoti ir tikai ieteikumi veselīgas ēdienkartes papildināšanai. Pārtikas produkti nepasargā no vīrusu saslimšanām. Veselības stāvokļa izmaiņu gadījumā noteikti sazinies ar speciālistu!

Brokoļi

Brokoļi tiek dēvēti par vienu no veselīgākajiem dārzeņiem, ko vien iespējams iekļaut uzturā. Tie satur A, B, C, K vitamīnus un citas ķermeņa funkcionēšanai nepieciešamas vielas: dzelzi, kalciju, olbaltumvielas. Brokoļu lietošana uzturā tiek saistīta ar imunitātes stiprināšanu, ādas stāvokļa uzlabošanos, iekaisumu samazināšanu.
Brokoli vari iekļaut gan salātos, gan zupās, gan, piemēram, pievienot to sātīgam sojas sautējumam.

 

Smiltsērkšķi

Līdzšinējie pētījumi liecina, ka smiltsērkšķu eļļa var stiprināt imunitāti, mazināt uzņēmību pret slimībām un infekcijām. Tā satur B, C un E grupas vitamīnus, kalciju, kāliju, magniju, dzelzi un citas vielas. Smiltsērkšķu ogu produktu ražošana Latvijā kļūst arvien populārāka, tie regulāri pieejami mājražotāju tirdziņos, un šobrīd atsevišķi uzņēmumi piedāvā arī piegādi mājās. Veikalos smiltsērkšķu ogas atradīsi dažādu produktu (sulu, sīrupu, ievārījumu u.c.) sastāvā. 

 

Ķiploki

Ķiploki noteikti ir viens no pirmajiem produktiem, kas nāk prātā, kad iedomājamies par veselības stiprināšanu. Ķiploki izmantoti vairākos zinātniskos pētījumos, lai noteiktu to efektivitāti tādu saslimšanu kā saaukstēšanās un gripas ārstēšanā. Secināts, ka ķiploki satur vielu savienojumus, kuriem ir potenciāls pozitīvi ietekmēt cilvēka imūnsistēmu. Atsevišķos pētījumos, lietojot tos, novērota simptomu samazināšanās un slimošanas perioda saīsināšanās.
Ķiploks ir tik daudzveidīgs, ka vari to pievienot gandrīz jebkuram sāļajam ēdienam, piemēram šiem selerijas / ābolu salātiem.

 

Spināti 

Spināti satur vairāku grupu vitamīnus (A, B, C, E, K), minerālvielas (dzelzi, kalciju) un antioksidantus. Pētījumos tie tiek saistīti ar spēju uzlabot acu veselību, veicināt sirdsdarbību un stiprināt ķermeni pret infekcijām un iekaisumiem. Spinātus iesaka lietot termiski neapstrādātus vai minimāli apstrādātus, jo šādā stāvoklī tie vislabāk saglabā veselībai būtiskās vielas.
Pamēģini pievienot spinātus savam brokastu tofu kultenim!

 

Mellenes

Mellenes satur vielas, kas tiek uzskatītas par īpaši nozīmīgām elpceļu imūnsistēmas darbībā. Tām tiek piedēvētas arī citas veselību veicinošas īpašības: sirdsslimību riska mazināšana, asinsspiediena pazemināšana, smadzeņu darbības un atmiņas stimulēšana. Atceries, ka nesezonas laikā vienmēr iespējams iegādāties saldētas mellenes – to uzturvērtība saldēšanas procesā nemainās.
Ja tevi nekārdina ogas tāpat, vari tās iekļaut Indijas riekstu saldējuma sastāvā.

 

Ingvers

Uzskatīts, ka ingveram piemīt antibakteriālas īpašības, spēja mazināt saaukstēšanās simptomus, uzlabot asinsvadu darbību, veicināt imunitāti, mazināt nelabumu un stiprināt ķermeni pret daudzām citām kaitēm. Ingveru var lietot gan kā piedevu pamatēdienam, gan pievienot tējai vai citam dzērienam. Pētījumos secināts, ka iedarbīgāks ingvers ir tieši svaigā, nevis kaltētā formā.
Izmēģini silto dzērienu ar apelsīnu un ingveru!

 

Citrusaugļi

Citrusaugļi nodrošina ķermeni ar C vitamīnu, un arī šī viela, tāpat kā ķiploki, būs viens no pirmajiem ieteikumiem, piemēram, saaukstēšanās simptomu mazināšanai. Tomēr par šī vitamīna efektivitāti atrodami dažādi zinātnieku viedokļi. Pētījumu rezultātā noskaidrots, ka atsevišķās cilvēku grupās C vitamīna lietošana ir samazinājusi saaukstēšanās ilgumu, kā arī izteikti secinājumi, ka tas veicina imūnsistēmas darbību, taču citi ir skeptiski par C vitamīna spējām stiprināt ķermeni pret šobrīd izplatīto Covid-19.
Ja vēlies uzturā iekļaut vairāk C vitamīna, izvēlies tādus augļus kā citronus, laimus, greipfrūtus, apelsīnus. Šis vitamīns bagātīgi atrodams arī paprikā, tomātos, kivi, dažādās ogās un citos dārzeņos un augļos. Atceries, ka C vitamīns nav karstumizturīgs, tādēļ to saturošus produktus nav ieteicams termiski apstrādāt.

 

Pilngraudu produkti 

Latvijas Veselības ministrijas izstrādātajās uztura rekomendācijās norādīts, ka imunitāti var stiprināt arī balastvielas saturoši pilngraudu produkti maize, makaroni, auzu pārslu biezputra un citi. Pie šāda secinājuma pētījumu rezultātā nonākuši arī skandināvu zinātnieki.
Vari izmēģināt pagatavot auzu pārslu granolu vai kurkumas auzu putru!

 

D vitamīns

D vitamīns spēlē vitāli svarīgu lomu daudzos ķermeņa procesos, tostarp veselīgas imūnsistēmas uzturēšanā. D vitamīna deficīts var rezultēties paaugstinātā infekciju riskā un autoimūnās reakcijās. Lai arī D vitamīns sintezējas, cilvēkam atrodoties saules gaismā, mums, Latvijā dzīvojošajiem, nav tas piemērotākais klimats, lai paļautos D vitamīna rezervju papildināšanā vienīgi uz sauli. Jo īpaši svarīga D vitamīna uztura bagātinātāju lietošana ir vegāniem, jo augu produkti nesatur šo vitamīnu.
Jāņem vērā, ka vairums aptiekās nopērkamo D vitamīna uztura bagātinātāju nav vegāniski – vegānisku D vitamīnu iespējams iegādāties veikalā Dabas stacija, lielākās aptiekās vai pasūtīt iHerbIesakām izvēlēties D3, nevis D2, vitamīna formu, jo tā efektīvāk paaugstina D vitamīna līmeni organismā.

Kā norāda Hārvardas Medicīnas skolas speciālisti, uzturs ir tikai viens no faktoriem, kas ietekmē imūnsistēmu. Svarīgi ir arī ierobežot alkohola un tabakas patēriņu, regulāri vingrot, pietiekami izgulēties, kārtīgi mazgāt rokas un censties samazināt stresa līmeni. Ne visi ārstu ieteikumi vienmēr ir vienkārši izpildāmi, taču noteikti iespējams veikt nelielas izmaiņas savā ikdienā, lai rūpētos par savu un apkārtējo cilvēku veselību. 

(! ) Seko līdzi visiem profesionāļu, piemēram, Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra vai Pasaules veselības organizācijas norādījumiem saistībā ar Covid-19 pandēmijas ierobežošanu! Bieži mazgā rokas un ievēro sociālo distancēšanos!

Raksta autore: Beāte Orlova

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *