Kur pirkt augu valsts produktus? Vegvērtējuma 2022 rezultāti

Augu valsts uzturs Latvijā un pasaulē kļūst arvien populārāks, bet vai vegāniski produkti ir vienlīdz pieejami visiem Latvijas iedzīvotājiem? Kurus produktus var iegādāties jebkurā vietējā veikalā, un kurus joprojām jāmeklē specializētajos un lielveikalos? Uzzini “Veikalu Vegvērtējuma” kopsavilkumā.

Šis ir pētījuma kopsavilkums pircējiem. Secinājumi uzņēmumiem pieejami programmas “Augi & Draugi” LinkedIn.


Novembrī, Pasaules vegānisma mēnesī, noslēdzies pētījums “Veikalu Vegvērtējums”, kas trešo gadu analizē noteiktu augu izcelsmes produktu sortimentu populārākajās Latvijas veikalu ķēdēs, fokusējoties tieši uz maziem līdz vidējiem “piemājas” veikaliem.

Šogad salīdzināti Aibe, Citro, ELVI, LaTS, Maxima X, Mego, Rimi Mini/Express, Top! un Latvijā pagājušogad ienākušais starptautiskais veikalu tīkls Lidl. Veikalos tika skaitīti tādi produkti kā gaļas un piena produktu alternatīvas, deserti un gatavās maltītes, kā arī augu virtuves pamatsastāvdaļas tofu un humoss.

Iepriecinoši, ka vairāki veikalu tīkli ir ieviesuši jaunus augu produktus un mērķtiecīgi attīsta vegānisko sortimentu. Tomēr pagaidām novērojams konsekvences trūkums vairāku veikalu piedāvājumā – nevar paredzēt, vai, apmeklējot citu tā paša tīkla veikalu, atradīsi iecienīto vegānisko produktu.

Veikalu reitings

Ilgtermiņa līderību dzīvniekiem un dabai draudzīgas pārtikas ieviešanā ir parādījis Rimi. Jau trešo gadu Rimi uzvar Vegvērtējumā ar visplašāko vegānisko produktu piedāvājumu un pauž apņēmību attīstīt to arī turpmāk. Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers atklāj:

Rimi jau vairākus gadus nopietni pievērsies vegāniskās kategorijas izpētei un izveidei, tāpēc esam lepni, ka mūs atzīst par labākajiem un novērtē mūsu pūliņus. Arī turpmāk attīstīsim šo virzienu, tāpēc sekojiet jaunumiem, kas regulāri parādās mūsu veikalos, kā arī esam atvērti priekšlikumiem un idejām no vegāniskā uztura gardēžiem.”

Rimi izceļas ar to, ka konsekventi nodrošina pircējiem tofu, augu majonēzi un humosu, piedāvā gaļas alternatīvas un ir vistālāk attīstījuši savu piena produktu alternatīvu piedāvājumu. Radošus veidus, kā pielietot augu izcelsmes produktus, atradīsi Rimi recepšu sadaļā.

Rimi uzvarējis 2020., 2021. un 2022. gada Vegvērtējumā
Pētījuma “Veikalu Vegvērtējums 2022” rezultāti: trešo gadu pēc kārtas plašākais vegānisku produktu klāsts atrodams Rimi veikalos.

Godpilno otro vietu guvis veikalu tīkls Mego, apdzenot vairākus iepriekšējo gadu līderus. Kā tas izdevies? “Mego šogad ir paplašinājis veģetāro un vegānisko produktu segmentu, un esam gandarīti ar paveikto darbu, par ko liecina pētījuma rezultāti,” komentē Mego mārketinga nodaļas vadītājs Aleksandrs Afanasjevs. Mego veikalos konsekventi atrasts plašs piena alternatīvu klāsts, gaļas alternatīvu izejvielas un augu pelmeņi, savukārt vairākos veikalos pieejami arī augu saldējumi, aukstās gaļas alternatīvas, humoss un aukstas vai uzsildāmas augu valsts maltītes.

Labāko veikalu trijniekā pirmoreiz ienāk arī ELVI. Veikalu tīkla komercdirektore Laila Vārtukapteine norāda: “Veģetāriešiem un vegāniem piemērotu produktu sortimenta paplašināšana ir viena no veikalu tīkla ELVI pēdējo gadu prioritātēm. Šādu produktu klāstu esam varējuši paplašināt, attīstot ELVI loģistiku un pašu importu, stiprinot sadarbību ar vietējiem ražotājiem un pilnveidojot ELVI privātās preču zīmes sortimentu ar vegāniem piemērotiem produktiem.” Starp citu, arī ELVI recepšu sadaļā atradīsi vairākas vegāniskas receptes!

1. Rimi. 2. Mego. 3. ELVI. 4. Maxima. 5. LaTS. 6. Lidl. 7. Top!. 8. Citro. 9. Aibe.
 Latvijas populārāko veikalu tīklu pozīcijas atbilstoši vegānisko produktu klāstam* piemājas veikalos. (*- Aprēķināts vidējais noteiktu produktu skaits četros vai vairākos vienas ķēdes veikalos dažādās Latvijas pilsētās un pagastu centros.)

4. vietas ieguvēji Maxima šogad vairākkārt papildināja “Meistara Marka” gatavo maltīšu un desertu sortimentu, ar ko pozitīvi izceļas lielo mazumtirdzniecības vietu vidū. Cerams, šie un citi augu izcelsmes produkti drīz sasniegs arī vietējo Maxima X plauktus. 

Par franšīzi LaTS, kas guva 5. vietu, jāatzīst, ka piedāvājums tās veikalos ir grūti paredzams. Veikala apmeklējums ir laimes spēle, jo vairumam aplūkoto vegānisko produktu piedāvājums pagaidām nav konsekvents, taču pastāv liela iespēja, ka atradīsi augu pienu, sviestu un pat jogurtu.

Pētījuma jaunums Lidl starptautiski izceļas ar plašu vegānisko sortimentu, taču reitingā guva vien 6. vietu. Jāmin, ka aiz Rimi vienīgi Lidl konsekventi nodrošina humosu un tofu. Ar savu “Vemondo” tofu veikalu tīkls pat uzvarēja aptaujā “Gada augu produkts 2021”! Cerams, Lidl vēl tikai iesildās, lai ieviestu produktus arī citās kategorijās.

Arī Top! gadījumā novērota jau minētā konsekvences problēma. Piemēram, Mārupes Top! ir uzvaras līmeņa veikals ar bagātīgu augu produktu klāstu, bet citi izpētītie ķēdes veikali no tā krasi atšķīrās, kas izskaidro 7. vietu reitingā. Novēlam arī pārējiem Top! veikaliem iniciatīvu veidot augu produktu sortimentu kā Mārupē!

Lai arī par pēdējām vietām jau trešo gadu “sacenšas” Aibe un Citro, ir iepriecinoši un atbalstāmi, ka arī šajos veikalu tīklos atrodamas piena un sviesta alternatīvas, vairākos Aibe veikalos – augu izcelsmes saldējums, savukārt vairākos Citro – pelmeņi un citas aukstas vai uzsildāmas augu valsts maltītes.

Produktu pieejamība kopumā

Tabula, kurā uzskaitīti 9 veikalu tīkli un pētījumā iekļauto produktu pieejamība tajos.
Populāru vegānisko produktu pieejamība* Latvijas veikalu tīklos. Zaļš – pieejams. Balts – nepieejams. Lai redzētu labāk, spied labo klikšķi un atver attēlu jaunā logā vai cilnē! (*- Produkts atzīmēts kā nepieejams, ja nav atrasts vispār vai atrasts tikai vienā no četriem vai vairākiem pētītajiem veikaliem.)

Visos piemājas veikalos trūka alternatīvu zivju produktiem, skābajam krējumam, biezpienam, kefīram, kā arī augu izcelsmes saldajiem “sieriņiem”, taču Latvijā šādus produktus jau ražo un piedāvā lielos, specializētos vai zīmolu veikalos. Vēl gaidām, kurš veikalu tīkls pirmais piemājas veikalos ieviesīs līdzņemamas vegāniskas sviestmaizes vai vrapus, kā arī visur pieejamas saldētas picas.

Reitinga līderi Rimi, Mego un ELVI izceļas ar to, ka piemājas veikalos lielākoties nodrošina izejvielas gaļas alternatīvu pagatavošanai (apakškategorijā ietilpst maltās gaļas alternatīvas, sausie maisījumi, sojas gabaliņi un granulas) un cietā siera alternatīvas.

Dažas no ķēdēm mazajos veikalos nodrošina tofu un humosu, augu izcelsmes majonēzi, saldo krējumu, krēmsieru un jogurtu. Iepriecinoši, ka nu jau lielākā daļa veikalu parūpējas par saldummīļiem, piedāvājot vegāniskus saldējumus vai pudiņus! Svarīgi: vairākos veikalos nebija atrodamas saldās konditorejas sastāvdaļas. Tās ir jānorāda, citādi pircējs nevar noskaidrot ne tikai to, vai bulciņa ir augu izcelsmes, bet arī to, kādi tajā ir alergēni!

Tāpat kā pagājušogad, visos veikalos bija atrodamas piena alternatīvas, kas liecina, ka šis augu produkts Latvijas tirgū ir normalizēts. Izaugsmes potenciāls šajā gadījumā ir cenu paritātē… Kas tas?

Vai auzu pienam jābūt dārgākam par dzīvnieku pienu?

Šogad pētījumā pirmoreiz aplūkota cenu paritāte jeb samērīgums starp dzīvnieku izcelsmes produktu un augu izcelsmes alternatīvu cenām. Nereti vegāniskas alternatīvas ir dārgākas, kas padara tās mazāk pieejamas pircējiem. Vegvērtējumā cenu paritāti aplūkoja tieši dzīvnieku un augu pienu kategorijā, kurā bija pieejams visvairāk datu. 

Visos izpētītājos veikalos pat lētākie augu pieni bija dārgāki par dzīvnieku pienu. Vien retos gadījumos dārgākā dzīvnieku piena cena bija augstāka nekā dārgākajai augu alternatīvai. Vistuvāk paritātei bija ELVI, Mego un Lidl, kuros vidējā cenu starpība starp lētākajiem augu un dzīvnieku pieniem bija viena eiro robežās.

Katram, kurš vēlas veselības, vides un citu atbalstāmu iemeslu dēļ ēst vairāk augu produktu, būtu jābūt tādai iespējai. Pagaidām piedāvājums Latvijā ir nevienlīdzīgs, taču paldies Rimi un pārējiem veikaliem, kas to uzlabo! Cerams, 2023. gadā vegāniskās alternatīvas kļūs visiem Latvijas cilvēkiem pieejamākas gan fiziskā piedāvājuma, gan relatīvās cenas ziņā,” komentē pētījuma koordinatore Alise Miļūna.


Pētījums “Veikalu Vegvērtējums” 2022. gadā rīkots programmas “Augi & Draugi” ietvaros. 20 brīvprātīgi pētnieki divu koordinatoru vadībā oktobrī izpētīja 41 veikalu no 9 veikalu ķēdēm 15 pilsētās un pagastu centros visā Latvijā, ievācot datus par produktu skaitu, daudzveidību, cenām, marķējumu un novietojumu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *